Два роки великої війни

Що ви б сказали, якби могли звернутися до себе до 24 лютого?

24 лютого 2022 року залишатиметься у пам'яті українців, як один із найстрашніших днів, свідками якого довелося стати. Тоді вся країна прокинулася від вибухів і почала жити в реальності, яку важко було уявити навіть у снах. Ми ще не знали, що станеться Буча і Маріуполь,  не могли зобразити у свідомості розбиті вщент будинки, знищені, стерті з лиця землі наші міста, розбомблене життя, вбитих друзів, рідних близьких…  Ми ще не знали, які важкі часи нас чекають, так само як і не знали, що ми – такі сильні.


Два роки з дня повномасштабного вторгнення росії в Україну і насправді 10 років війни, важкої боротьби за свободу і право бути вільними. Щоденна найважча робота – вижити, витримати, справитися, все здолати, аби врешті – перемогти. Ми все частіше пишемо слово «Перемога» з великої букви, мріємо, як будемо відзначати цей день, бо зараз це – єдина мета, єдиний шлях і можливість залишитися українцями у своїй країні. Захищаємо країну, волонтеримо, донатимо, щоразу вигадуємо щось нове і навіть знаходимо сили на гумор. Платимо надзвичайно високу ціну за кожен день. За кожен клаптик української землі. За кожне врятоване життя, за яке хтось віддав власне.

Пагорб Слави, поховання військових в Ужгороді

За два роки ми написали багато матеріалів про війну. Про військових і волонтерів, про лікарів і рятувальників. Про переселенців і місцевих. Про наші перемоги і втрати. Про біль і сльози, воєнні радості та неймовірні збори ледь не на космічні кораблі. Перед 24 лютого, датою, яку ми ніколи не зможемо сприймати без емоцій, ми попросили відомих людей Закарпаття відповісти на питання: «Що б ви сказали і порадили собі, якби могли звернутися до себе до 24 лютого 2022 року?». Ми отримали дуже різні відповіді – як за обсягом, так і за емоціями. І ми дуже вдячні за щирість, відвертість і силу усіх цих людей.

Ярослав Галас, офіцер 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади, журналіст:

Коли на другий день повномасштабної війни я попросився у військкоматі в 128 гірсько-штурмову, то добре розумів, куди йду. Тому з самого початку дав собі установку – якщо пощастить і все буде добре, зчепити зуби й триматися рік, як би важко не було. А якщо війна закінчиться швидше, це буде хорошим бонусом. Тепер ці думки здаються дуже наївними.

Ярослав Галас, військовий 128-ї бригади

Якщо уявити фантастичний варіант, що я міг би повернутися в минуле, зустріти там самого себе й сказати кілька слів, то вони були б такими:

Наберися сил і терпіння. Будь готовим пройти через важкі випробування – і фізичні, й психологічні. Це непросто, але не так страшно, як здається збоку.

Залишайся людиною в будь-яких складних ситуаціях. Хай навіть твоя поведінка багатьом здається дивною й незрозумілою.

Будь обережним, тому що підготовка, професіоналізм чи молитви рідних мало що значать, усе часто вирішує випадок.

Будь спокійним, коли знову, як і в 2015-му, переконаєшся, що для багатьох у тилу війна нічого не значить.

Будь стійким, якщо розчаруєшся в людях, котрих вважаєш для себе важливими.

Зате ти зустрінеш на війні неймовірних хлопців – часто простих, не дуже освічених, але таких, котрі чітко розуміють, що насправді важливо, а що ні.

Ти багато чому навчишся від них, хоч і вважаєш себе «вченим». І тоді зрозумієш, що найбільша втрата – це не втрата часу, здоров’я чи території, а втрата людей.

Галина Ярцева, керівниця Руху підтримки закарпатських військових, волонтерка, яку знають і поважають військові не лише із Закарпаття, а й з усієї України.

Галя, готуйся! Купуй форму, берці, розгрузки, плитоноски - наповнюй склади!  Слухай свою інтуїцію.

І я б поїхала відпочити до 24-го лютого 2022 року. В місця, де ще не була. У Францію чи Португалію. З тим, що потім би мене тримало, як якір.

Галина Ярцева, Рух підтримки закарпатських військових

Денис Ман, військовий 101-ї окремої бригади територіальної оборони, депутат Закарпатської облради, у війську з перших днів повномасштабної війни росії з Україною.

Тут достатньо все просто – я собі це постійно говорю – якби я серйозніше ставився до того, що розумів, що війна таки прийде,  я б таки пішов на навчання військовій справі, тактиці, тактичній медицині і дуже багато інших важливих речей, які на сьогодні повинен знати військовослужбовець.

За пів року до повномасштабного вторгнення я говорячи з дружиною готував її до того, що буде війна і я безумовно піду захищати свою родину і свою країну. І зрозуміло, що як людина не військова, як людина, яка не має підготовки, не має строкової армії, я не мав абсолютно ніякого досвіду, за винятком того, що займався в Закарпатському центрі туризму і якісь елементи виживання я, в принципі, знаю дуже добре, але військовій справі я зовсім був не навчений.

Денис Ман, депутат Закарпатської обласної ради

Безумовно я для себе розуміючи, що це факт, я би не тільки дружину готував до цього психологічно, але і пішов би займатися практично. За півроку плюс-мінус можна було би бути значно впевненішим у собі.

А друге – я б більш активно шукав би можливості переконати своїх колег по депутатському корпусу і Закарпатську обласну державну адміністрацію в тому, що Центр національного спротиву, який з’явився аж через рік після початку повномасштабного вторгнення, потрібен уже. Я радий, що ОВА виступила з такою ініціативою, хоча, вона відчувається запізнілою. Дуже важливо, що вона сьогодні є.

Якби вона була у січні-грудні напередодні повномасштабного вторгнення, то ми би точно мали там 100-відсотковий набір у кожному з районів і мали б краще підготовлену територіальну оборону. І всупереч очікуванням усіх не залишилися обороняти територію області, а виїхала одною з перших зі своїх областей на лінію фронту і по сьогодні вважається навіть досвідченішою структурою, аніж деякі підрозділи ЗСУ, які мають трохи довшу історію, ніж ТРО.

Наталія Кабацій, керівниця Комітету медичної допомоги в Закарпатті, яка зі своєю неймовірною командою привезла тонни гуманітарної допомоги в Україну, доставляла і доставляє необхідні речі, медикаменти, техніку, обладнання, їжу у постраждалі регіони, відкрила кілька шелтерів для переселенців на Закарпатті та знає все про будівництво :)

Коли маєш досвід роботи з війною і її викликами з 2014 року, то, в принципі, ти готовий до гіршого і, на жаль, знаєш, що буде, хоч до кінця і не усвідомлюєш, що ситуація може набути таких масштабів…

Наталія Кабацій, Комітет медичної допомоги Закарпаття

Але повертаючись до запитання щодо настанов з минулого до нашого сьогодення, то це було б щось про емоційне, а щось про практичне. Проживши ці два військові роки, усвідомлюєш потребу правильно прокомунікувати з закордонними партнерами обставини і потреби, якими житиме Україна, щоб було простіше і швидше вирішувати проблеми військових і постраждалих цивільних. Тут, на місці, точно подбали б про ковдри-матраци.

Наче й банально, але у перші дні повномасштабної війни це був клопіт. А ще я б точно порадила собі і оточуючим намагатися зберігати спокій, реалістично оцінювати, що конкретно я можу зробити і робити це, не витрачати одразу всі сили, бо ця історія надовго, і не спинятися, не давати собі опускати руки.

Сергій Гудак, військовий Збройних Сил України, фотограф, фотожурналіст.

Я би собі сказав: «І не сумнівайся, вони це зроблять. Тільки не 23, як ти думав, враховуючи їхню слабкість до дат, а 24-го. Займись спортом. Під час зйомок на початку повномасштабного вторгнення фотографуй повільніше і ще більше. І дам сам собі пораду (цю пораду я даю при можливості й коли питають своїм друзям і колегам, які ще не в пікселі) – знайди собі місце, на якому ти будеш максимально ефективним в Збройних Силах, заздалегідь». Армія – величезний організм, і тут потрібні люди різних професій.

Сергій Гудак

Аліса Смирна, гірська провідниця, екскурсовод, ініціаторка кількох унікальних проектів на Закарпатті, зокрема для розвитку села, а також для дітей – «Від зерна до хліба», волонтерка.

Це станеться, повір і прийми. Не бійся. Ти можеш більше, ніж могла собі колись уявити. Плач, витри соплі і продовжуй те, що можеш, там де ти є. Життя буде, просто інакше. Не бійся.

Аліса Смирна

Владислав Товтин, військовий 101-ї окремої бригади територіальної оборони, історик, екскурсовод, гірський провідник.

Коли все йшло до війни, я був закордоном, приїхав із Чехії за місяць до повномасштабної війни – усвідомлено. І пішов записуватися у тероборону. Прийшов у військкомат, мені дали список паперів, які треба зібрати, я реально збирав їх майже три тижні – якийсь диплом з виписками оцінок – я просто не міг це знайти.

Я збирав усе, 23 лютого майже все було готово, я знову прийшов у військкомат і написав заяву про вступ у тероборону. Це була середа. А в п’ятницю вже мали бути стрільби, мене спитали, чи я готовий, я погодився. У четвер зранку все почалося, я прийшов у військкомат і вже знав, у яку частину я йду. Ввечері 24 лютого я вже був у частині.

Владислав Товтин

Що би я порадив? Мені було зрозуміло, що треба стати на захист, але більше різних навичок, які можуть згодитися. Навіть самі прості – у мене були водійські права, але я фактично не мав досвіду водіння. Коли мені довелося вчитися на місці. Фізична підготовка – само собою. Але додаткові навички – теж дуже потрібні. Чи щодо техніки, чи щодо радіозв’язку, чи комп’ютерної техніки. У кожного індивідуально. Найголовніше, мабуть, психологічна підготовка. Бо дуже багато людей кажуть, що вони хочуть вбивати москалів, а коли щось десь поряд бахне – вони зразу розтанули. Щоб було розуміння, як це – треба пробувати, поки не відчуєш, не знаєш до кінця своєї реакції.

Друзі нагадували, що я ще 10 років тому казав, що так станеться. Психіка все одно каже «ні-ні, не може бути». Зазвичай, я вірю у найбільш позитивні варіанти, але цього разу я готувався. Була військова форма, все готова, прийшов і попросив дати автомат.

Валерій Найман, підполковник, начальник Управління патрульної поліції у Закарпатській області:

Я б сказав собі ще впевненіше діяти згідно з поставленими цілями, ще більше вишколу та навчання, інтенсивнішої підготовки. Однозначно більше люті і впевненості та холодного розуму. Також наголосив би собі на часі з близькими і рідними і на відновленні, адже тільки так можна впевнено діяти далі заради перемоги.

Валерій Найман

Федір Шандор, відомий «професор з окопу», боєць 68-го окремого батальйону «Закарпатські шаркані», професор Ужгородського національного університету, який у момент, коли ми просили його відповісти на питання, що би сказав собі до 24 лютого 2022 року, якраз доставляв унікальний перший український дрономобіль аеророзвідникам на фронт.

Тому відповів дуже лаконічно: «Хочеш миру, готуйся до війни».

Федір Шандор, професор з окопу

Інна Пригара, підприємиця, громадська діячка, одна із засновниць прихистку для переселенців «Селиський шелтер»:

Я б порадила собі любити людей щодня, поки вони поруч. А ще пройти курси бойової підготовки та першої психологічної допомоги. І дозволяти собі час не тільки на волонтерство і роботу, але і на себе, щоб не вигоріти і не "обморозити" емоції

Інна Пригара

Bandy Sholtes, письменник:

У цьому питанні, звичайно, є певний парадокс. Якби я до 24 лютого знав, що станеться після 24 лютого… Точніше не так – я не міг знати, що станеться у майбутньому, а коли вже опинився у тому майбутньому, то вже не можу зателефонувати собі самому у минуле, щоб розповісти. Але якщо допустити такий мисленнєвий експеримент, я б подзвонив самому собі і сказав: – Альо, це я. Тобто це ти. Слухай мене уважно. Після 24 лютого станеться так багато неймовірно жахливих речей, що, якщо я тобі розкажу, ти просто не повіриш і подумаєш, що ми – тобто людство – тут у майбутньому повністю здуріли чи я вигадую, бо такого просто не може бути. Ну, я тут – і в майбутньому, і в минулому – теж думав, що такого не може бути. Тому краще не буду розповідати. Скажу лише, що дуже раджу запастися терпінням, вірою і вітамінами, а ще зберігати холодний розум. Ну і не кажи, будь ласка, нікому, що я дзвонив тобі із майбутнього, бо і так не повірять і лише подумають, що ти вже зовсім ненормальний.

Bandy Sholtes

Тетяна Адамчук, волонтерка, у перші дні після повномасштабного втогрення  заснувала в Ужгороді шелтер для переселенців «Я допоможу»

У переддень війни, що мала невимовно змінити наше сприйняття світу, я б побажала собі зберегти віру у людську доброту. Віра в те, що люди залишаються вірними істині, що вони керуються принципами честі та справедливості, стала б моїм дороговказом у найскладніші часи.

Війна, незважаючи на всю її жорстокість та безглуздість, відкрила мені очі на справжню сутність людини. Вона показала, що навіть у найтемніші часи знаходяться ті, хто здатен на велике добро, на справжню щедрість душі. Я розчарувалася в деяких, кого вважала друзями, але поруч з'явилися нові, несподівані союзники, що стали справжнім втіленням мужності та непохитної віри в перемогу добра над злом. Ці зустрічі нагадали мені, що навіть в умовах війни, коли здається, що світ навколо руйнується, людська доброта і порядність не зникають, а лише міцніють, випробовуючись на міцність. Це досвід, який не можна отримати в мирний час.

Тетяна Адамчук

Війна безжально відсіює брехливість і лицемірство, залишаючи лише сутність – справжніх, непідробних людей, готових на все заради інших. Вона вчить цінувати кожну мить, не боятися відкрито висловлювати свої почуття та завжди, попри все, зберігати надію.

Так, перед лицем війни, я б сказала собі: «Продовжуй вірити у людей. Не дозволяй обставинам зламати твою віру в їхню здатність до добра. Світ повний героїв, і багато хто з них зовсім поруч. Твоя віра допоможе тобі побачити їх істинне обличчя, навіть коли вони самі про це не знають. Віра в людей - це те, що допоможе тобі залишатися собою в будь-яких обставинах».

Тетяна Гончар, волонтерка, координаторка напрямку плетіння маскувальних сіток Руху підтримки закарпатських військових. Разом з командою сплела, напевно, кілометри маскувальних сіток та «кікімор» для військових на різних напрямках фронту.

Собі та й не лише собі сказала б, що потрібно завжди бути готовим зустріти ворога, маючи такого сусіда. Кожний повнолітній громадянин має мати хоч загальні основи військової та медичної підготовки. Я розуміла ще з 2014 року, що це не закінчиться просто якимсь перемир'ям. Але дійсно ніколи б не подумала, що у наш час може бути така страшна війна.

Тетяна Гончар

Братики і сестрички Томашевські, пластуни, волонтери Руху підтримки закарпатських військових. Хлопці Петро і Павло наколядували грошей на дрон і закрили третину вартості ще на один! Сестричка Марія опікується хворою бабусею-переселенкою з непростою долею. Віка часто волонтерить в «Епіцентрі», збирає необхідні продукти, речі для військових та кошти на дрони. Ми вирішили спитати і думку дітей, які на жаль, ростуть в умовах війни.

Марія, 15 років: «Ми були на Легіоні (військовому вишколі) за рік до війни. Вчилися стріляти, надавати першу допомогу, орієнтуватися на місцевості тощо. І це добре, бо ми здобули корисні навички. Але я б собі порадила, окрім навичок практичних, навчитися опановувати себе у стресових ситуаціях. Бо коли навколо паніка, дуже важко робити те, що ніби вмієш. Потрібна психологічна стійкість».

Томашевські

Петро, 15 років. «Я б порадив собі більше волонтерити, здобувати нові практичні навички. Наприклад, зараз ми колядували і збирали з Пластом на дрон. А якщо б у мене були певні знання, я б міг виготовляти дрони».

Павло, 15 років. «Думаю, порадив собі ще більше волонтерити, а ще – серйозно зайнятися спортом».

Віка, 18 років: «Здобути якусь військову спеціальність, зокрема навчитися стріляти. І напевно ще більше волонтерити, адже тоді у нас і змоги і часу було більше».

 

Відповіді збирала Аня Семенюк, спеціально для zaholovok.com.ua

Фото на обкладинці авторки, світлина із Пагорба Слави  пресслужби Ужгородської міськради, інші фото – з архівів героїв публікації

Scroll To Top