Новини

Мультимедія

В Ужгороді у "Совиному гнізді" працює швейна майстерня для переселенок

В Ужгороді, у гуманітарному центрі «Совине гніздо», діє швейна майстерня для жінок. Учениці – переселенки, яким за 60 років.

Керує майстернею Інна Кущ, яка два роки тому переїхала до Ужгорода з окупованого Бердянська. Там вона займалась шиттям у власній майстерні, а також працювала у банку. У 2023 році Інна відкрила в Ужгороді власну студію, а також зараз навчає швейній справі переселенок.

На курсах шиття учениці починають із найпростішого – мішечків, простирадл, наволочок, а далі – доходять до крою та шиття одягу – футболок, шортів, штанів.

З Дніпра до Ужгорода. Як подружжя підприємців релокувало завод і експортує обладнання у 40 країн

Компанія SHEMAX релокувалася із Дніпра на Закарпаття у 2022 році. Тепер завод працює на Ужгородщині. Тут виготовляють обладнання для салонів краси, яке експортують у понад 40 країн світу.

Засновники підприємства – подружжя із Дніпра – Тетяна та Сергій Шелест. Підприємці кажуть, що найважче на новому місці було знайти команду. Однак, зараз завод працює наповну, планують збудувати ще один новий цех та збільшити кількість робочих місць.

Військовий Андрій Солдатенко: «Це була моя мрія – бути на вершині гір»

26-річний Андрій Солдатенко, боєць 5-ї окремої штурмової бригади ЗСУ, бачить Карпати вдруге. З горами його познайомили волонтери організації «До волі», які влаштовують для поранених військових поїздки на вершини Карпат. 

Цього разу Андрій приїхав із родиною – дружиною Юлією та 3-річною донечкою Марійкою. Пилипець, Боржава, Синевир – усі в захваті від подорожі. Крім того, Андрій уже став частиною команди «До волі»: до війни він був психологом, зараз працює з військовими у групах на виїздах, адже розуміє бійців, бо пройшов те саме, що й вони.

Від болю - до волі. Волонтери організовують поїздки в гори для поранених військових

Від болю - до волі. Це гасло організації, яка займається реабілітацією військових. Для того, щоб поранені воїни могли трохи відпочити та відчути нові сили, волонтери влаштовують для них поїздки у Карпати.

Цього разу це - Пилипець, гора Гимба та озеро Синевир. У групі - військові та їх близькі. Більшість у Карпатах вперше. "Це неймовірні відчуття, коли бачиш, як у них з'являються нові сили", - каже організаторка поїздки Христя Шукаль.

Більше - у відео.

У Кошице під час Днів України волонтери сплели 500 м2 маскувальних сіток для військових

Центр "Сплетіння" у Словаччині працює з весни 2023 року. За цей час волонтери - як українці, так і словаки, сплели тисячі квадратних метрів маскувальних сіток. Їх відправляють на різні ділянки фронту. Крім того, волонтери шиють спеціальний одяг для поранених, який потім передають у госпіталі. Як розповіла керівниця центру "Сплетіння" Наталія Чекменьова, під час Днів України у Кошице волонтери працювали цілодобово. Доєднатися могли усі охочі. Результат - понад 500 м2 маскувальних сіток, які вже у дорозі до українських військових і медиків.

Від зерна – до хліба. Аліса Смирна вчить дітей цінувати працю інших

Цілий рік тривав проект відомої закарпатки Аліси Смирної "Від зерна до хліба". Головна ідея - не лише показати дітям весь процес вирощування пшениці та виготовлення хліба, а й безпосередньо залучити їх до справи. Восени минулого року в Дубриничах діти засіяли поле зерном пшениці, удобряли його, відтак - збирали урожай, сушили і мололи зерно. А нещодавно уночі зібралися у пекарні "Лаборця, 2" в Ужгороді, аби самостійно, але з допомогою досвідченої пекарки Ірини Мельник, виготовити свій власний хліб.

Як навчити дітей шанувати працю та "вирощувати" хліб

"Від зерна до хліба" - проєкт з такою назвою розпочала у Дубриничах у вересні минулого року Аліса Смирна. Тоді вона з дітьми засіяла невелике поле. Цими днями діти збирали вирощену пшеницю. "Я хотіла показати дітям довгий процес народження хліба. Виростити і зібрати пшеницю зайняло у нас 11 місяців, але свій хліб ми ще не можемо спекти, бо зерно сушиться. Потім будемо молоти і аж тоді пекти і їсти. Тобто, весь цикл займає рік", - каже ініціаторка Аліса Смирна.

До Мукачева прибув евакуаційний поїзд із Харкова


На Закарпаття щотижня прибуватиме евакуаційний поїзд із Харкова, яким до безпечного регіону приїжджатимуть мешканці Харківської області. Один із таких рейсів днями прибув до Мукачева. 

У спецвагоні приїхали сімнадцять евакуйованих із Харківщини, переважно з Вовчанського району. Більшість із них житимуть у прихистку для переселенців у Великому Бичкові, ближче до Карпат. Частина – у Тячівському районі. Загалом за кілька тижнів на Закарпаття евакуювали понад 50 людей із Харківщини. 

7000 окопних свічок та сотні «кікімор» для військових

Щотижня вихованці центру «Парасолька» у Тячеві (тут оселяються випускники інтернатних закладів для людей з інвалідністю) плетуть сітки, з яких згодом волонтери зшивають «кікімори» – маскувальні костюми для військових. У сусідній кімнаті виготовляють окопні свічки. Ця, здавалося б, монотонна робота дуже захоплює хлопців та дівчат, які радіють своїй залученості та можливості бути корисними для ЗСУ. Результати потужні! Загалом свічок виготовлено вже понад 7000, а деталі до «кікімор» вже й не рахують. Усі роботи забирають волонтери та передають на фронт.

Агрономчики. Як родина із Запоріжжя вирощує органічні овочі на Закарпатті

Анастасія Соколовська – із Оріхова Запорізької області. Перебратися на Закарпаття з небезпечної території допоміг військовий із Закарпаття, один з тих, кому допомагала Анастасія з родиною. Дружина військового посприяла запоріжчанам із житлом на Тячівщині.


Родина Анастасії в кількох поколіннях – агрономи. Жінка теж має агрономічну освіту. До війни розпочала свій власний блог @agronom_chiki. Вже на Закарпатті продовжила не тільки вести блог, але й активно працювати на землі.