Новини

Культурний момент

Іван Яцканин: "Шарф давно вже зношено, чайник розбився, а книжка є"

Уродженець Східної Словаччини, Іван Яцканин (1950) десятиліттями заповнює свою яскраву сторінку в літописі українсько-словацьких літературних взаємин. Читацькому загалу він більш відомий як багаторічний редактор літературно-мистецького та публіцистичного журналу «Дукля» (видається в Пряшеві), а шанувальникам красного слова – як обдарований прозаїк, в активі якого – десятки художніх видань. Самобутню нішу в багатогранній діяльності Івана Яцканина займає художній переклад.

В Ужгороді презентували випуск «Між Карпатами і Татрами» з перекладами Казимира Гурницького

Перекладацький доробок ученого й письменника Казимира Гурницького увійшов до 41-го випуску серії «Між Карпатами і Татрами», який презентували в Ужгородському прес-клубі. Видання містить зразки словацької та польської поезії в українському перетлумаченні закарпатського митця, а також лірику самого К. Гурницького в словацькому та польському перекладі.

Надія Вархол все життя досліджує культуру лемків Словаччини

Надія Вархол – яскрава репрезентантка української науково-творчої еліти Словаччини. Багаторічна працівниця Музею української культури у Свиднику, вона все свідоме життя досліджує духовну та матеріальну культуру лемків Східної Словаччини. Як обдарована письменниця відома передусім книжками прози на сучасну тематику «Погорда», «Інтер’єр несусвітності», «Муха», «Я, Клавдія», десятків новел, опублікованих у журналі «Дукля», які схвально сприйняла як читацька аудиторія загалом, так і літературна критика (Я.Джоґаник, М.Мушинка, М.Роман…).

Сезон сакури в Ужгороді 2025: де шукати?

На старт, увага… Ще трохи і розпочнеться сезон сакур. Цьогоріч початок цвітіння японської вишні на Закарпатті, а зокрема в Ужгороді, прогнозують орієнтовно у першій половині квітня. Квітнутимуть дерева недовго, тривалістю до двох тижнів. Щороку на період цвітіння сакур до міста приїжджає багато гостей, аби помилуватися незвичними деревами. А водночас усім хочеться закарбувати «рожевий період» не тільки у пам’яті, а й на фото.

В Ужгороді презентували книгу до ювілею журналіста Василя Ільницького

Книжка «Василь Ільницький: журналістика на зламі тисячоліть»

У п’ятницю, 14 березня, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка представили біобібліографічний покажчик «Василь Ільницький: журналістика на зламі тисячоліть». Вихід книги присвятили 65-річчю відомого закарпатського медійника і редактора Василя Ільницького.

Любов у мистецтві має бути присутня завжди

Змістовні, але необтяжливі розмови про мистецтво, культуру, розвиток, ідеї під келих шампанського у товариському колі. І у творчій атмосфері. Саме про це новий спільний творчий проєкт VOYT Art Gallery та Ужгородського прес-клубу під назвою «Пообіднє шампанське». Перша зустріч відбулася 14 лютого. Говорили про мистецтво і кохання з людьми, які на цьому точно знаються.

Що читають 18-річні українці: топ-50 книжок

18-річні українці найчастіше обирають до прочитання книги зарубіжних авторів, однак до топ-50 найпопулярніших книжок серед молоді також увійшли 9 видань українських авторів, зокрема «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка, «Так ніхто не кохав: Антологія української поезії про кохання» та «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа.

В Ужгороді з'явився унікальний оргáн з Нідерландів

Ужгород отримав четвертий оргáн – це механічний інструмент нідерландського майстра Jan de Olde, який має 5 регістрів, 272 труби. Він був збудований у 1971 році за індивідуальним замовленням і до 2023 року служив в кількох голландських приходах, зокрема в найстаршому університетському місті Ляйден. Після ліквідації приходської церкви інструмент перебував у занедбаному стані і потребував реставрації.