Новини

Кандидати закарпатської партії Єдиний Центр: хто є хто?

Колись з’їзд Єдиного Центру з пафосом транслювали в ефірі Першого Національного. За часів керування Віктором Балогою Секретаріатом президента ця політична сила претендувала на статус загальноукраїнської. Втім нині реалії інші – Єдиний Центр взагалі не виставив своїх кандидатів у єдиному загальнодержавному окрузі. Щодо мажоритарників, то їх в Україні є 9. Із них 4 – на Закарпатті. Усі четверо – брати.

Втім де-факто Єдиний Центр має своїх кандидатів і на «ужгородському» та «свалявському» округах.

68-ий – «ужгородський» округ – випробовуватиме давній член Єдиного Центру, депутат Закарпатської облради, відомий лікар-нейрохірург із світовим ім’ямВолодимир Смоланка.Формально пан Смоланка – самовисуванець. Проте і заява у мережі Фейсбук Віктора Балоги про підтримку, і присутність на офіційних заходах Смоланки першого заступника міського голови Ужгорода Віктора Трикура та інших ЄЦівців яскраво свідчить, що команда Віктора Балоги готова надати всебічну підтримку Володимиру Смоланці.

Сам кандидат, судячи із офіційних заходів та публікацій у наближених до Єдиного Центру ЗМІ, позиціонує  себе як кандидат від інтелігенції. Один із його головних месиджів – робота у парламенті не завадить йому працювати і на ниві нейрохірургії – адже за законом, наголошує Смоланка, нардеп може поєднувати законодавчу та медичну діяльність.

На 69-му – «мукачівському» окрузі, – прогнозовано і закономірно балотується міністр МНС у відпустціВіктор Балога.Кому-кому, а закарпатцеві точно розповідати про цю людину багато не треба. Хтось Балогу обожнює, хтось – ненавидить. Втім, що факт – цей політик в останні 10 років успішно лишається на плаву на хвилі великої політики.

На всеукраїнському рівні Віктор Балога запам’ятався як людина, котра грала ключову роль у протистоянні між президентом Ющенком та прем’єром Тимошенко.

А на Закарпатті усі останні роки наближені до Віктора Балоги ЗМІ регулярно «радують» читача/глядача/слухача звісточками про його благодійність – там футбольні форми купив, тут медобладнання придбав, ще десь гроші випускникам подарував та багато чого подібного. І все це Віктору Івановичу вдається при зарплаті 209 тисяч гривень на рік.

70-ий – «свалявський» виборчий округ, – братиме давній соратник Віктора Балоги, екс-ректор Ужгородського національного університету Микола Вегеш. Знову ж таки де-юре пан Вегеш самовисуванець, де-факто – єдиноцентрист.

Наближені до Єдиного Центру ЗМІ розповідають про Миколу Вегеша як про чудового науковця, ефективного менеджера, за часів керування якого УжНУ вдалося відкрити кілька факультетів, ввести в експлуатацію частину нового корпусу-довгобуду, що на БАМі. Наближені до Партії регіонів ЗМІ навпаки згадують екс-ректора як невмілого господарника, за час керування якого в університету виникли численні борги. Приписують Миколі Вегешу й інші гріхи. Наприклад, нібито він незаконно приватизував квартиру, що належала навчальному закладу. Втім правоохоронці про це нічого не кажуть. А раз так, говорити про вину Миколи Вегеша не доводиться.

Сам екс-ректор родом із Міжгірщини. Цей район входить до його виборчого округу, то ж, напевне, пан Вегеш розраховує на підтримку своїх земляків.

71 – «хустський» округ – через нього до парламенту зібрався Павло Балога– людина, яка до 2010 року була не така вже й відома. Втім із 2010 року Павло Балога – депутат обласної ради. Він – наймолодший із трьох братів Балог. І найбагатший. Принаймні – згідно з декларацією. Оскільки Павло Балога не держслужбовець, то є головою правління ТОВ «Барва». На цій посаді він за 2011 рік отримав 133 тисячі гривень зарплати. А загалом Павло Балога є офіційним закарпатським мільйонером, оскільки, крім зарплати, дістав ще й 975 тисяч гривень у вигляді дивідендів. Ну хоч у цьому випадку приблизно ясно, звідки у Павла Балоги є гроші на «благодійність», якою він, як і брати, займається на своєму виборчому окрузі.

72 – «тячівський» округ, – уже давно «окутує» нині діючий нардеп за списком НУ-НС Василь Петьовка. І на цьому окрузі мала місце «благодійність» – комп’ютери, кавоварки, телевізори, аудіотехніка, підтримка в організації місцевих фестивалів тощо – усім цим в останні 2 роки займався законотворень в межах Рахівщини та Тячівщини. І це при зарплаті нардепа – 263 тисячі гривень в рік. Правда, можливо із «благодійністю» пану Петьовці допомогала його сім’я – дружина та 2 сини, які за рік заробили 1 мільйон 372 тисячі. Як зазначається у декларації, левова частина цієї суми у родини Петьовки від продажу нерухомості.

Сам Василь Петьовка, схоже, любить аби бюлетень був довгим. А як ще можна пояснити, що його особистий помічник-консультант також є кандидатом у нардепи на «тячівському» окрузі? Загалом у Василя Петьовки на цьому окрузі є щонайменше 4 технічних кандидата.

Як діючий нардеп, Василь Петьовка отримав оцінку своєї роботи і від Громадського Руху ЧЕСНО. Так, нардеп відповідає лише трьом критеріям доброчесності із шести. Василь Петьовка, за висновками ЧЕСНО, причетний до корупційних дій, він приховав свої доходи та час од часу віддавав свою картку для голосування іншим нардепам, чим взагалі порушив Конституцію. Із позитиву – Петьовка вправно ходив на засідання свого комітету, не змінював своєї політичної позиції (під цим треба розуміти – не міняв у парламенті фракції, себто не став «тушкою») та не порушував права і свободи людини.

Висловили свої претензії до Василя Петьовки і спостерігачі громадянської мережі ОПОРА. Її спостерігачі звернули увагу, що Василь Петьовка у своїх піарних цілях використовує офіційний сайт Закарпатської облради, а також роздає подарунки серед літа під приводом 1 вересня.

73-ій – «виноградівський» округ – у Єдиному Центрі дістався голові Закарпатської обласної радиІвану Балозі.Іван Балога відомий тим, що у 2010 році опинився у списку ворогів преси. У 2011 році саме під керівництвом Івана Балоги обласна рада прийняла сумнівне з точки зору закону рішення про розташування в області 330 міні-ГЕС. Нещодавно це рішення відмінив Адміністративний суд Закарпатської області.

Ось так виглядає шестірка закарпатських кандидатів Єдиного Центру. До слова,  у нашій області ця політична сила запам’яталася ще й чутками про масовий підкуп виборців на місцевих виборах 2010-го року. Втім, як каже прислів’я – «Не впійманий – не злодій». Документально ні один факт підкупу не підтвердився.

А от що факт, який підтверджений, так це уже згадувана благодійність усіх чотирьох – братів Балог та їх двоюрідного брата Петьовки.

Ще у травні автор матеріалу усім чотирьом надіслав інформаційний запит із пропозицією озвучити конкретну суму, яка від них іде на благодійність. Адже прозорість цієї суми свідчила б про прозорість і відкритість самого політика.

Міністр МНС Віктор Балога через свого прес-секретаря передав, що не вважає за потрібне такі цифри озвучувати.

Голова облради Іван Балога єдиний, хто письмово відповів на запит. Втім інформацією не порадував. «Вважаю недоречним говорити про суми, витрачені на благочинні акції. У будь-якому разі це приватні кошти, а не бюджетні видатки», – констатував Іван Іванович, додавши, що його благодійна діяльність аж ніяк не стосується виборів.

Павло Балога та Василь Петьовка інформаційний запит взагалі проігнорували.

Що ж, поки виборців не цікавить, звідки у того чи іншого кандидата беруться гроші на благодійність, доти «благодійники» мають усі шанси бути обраними до парламенту.

А хто конкретно із шести закарпатських кандидатів Єдиного Центру наступні 5 років проведе у сесійній залі ВРУ, дізнаємося після 28 жовтня.

Ярослав Гулан, Бюро «Аналітик-Контент»

Comments
Гість (не перевірено)

не вважаю за доцільне в такого роду статтях писати власну думку автора.Журналіст повинен володіти фактами, а не здогадками.Радує, що стаття написана без орфографічних чи граматичних помилок.

ср, 05/09/2012 - 16:54 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.