Новини

Закарпатський тиждень: майдани, письменники і перші свята

Тиждень, що минає також автоматично запишеться в історію закарпатського Євромайдану. Не так завдяки масовості учасників,  як повторюваності київських акцій: протягом п’яти минулих буднів студенти, як в Києві (і не тільки) влаштували акцію студентської солідарності, потім виставляли ультиматуми першим особам області, вимагали спалити партквитки, починали складати чорні списки і лягали перед будівлею ОДА, аби чиновників загризла совість, що, йдучи на державну роботу, переступають через дітей.

Крім євромайданівських подій, Закарпаття минулого тижня по-справжньому штормило:  гірські райони замело снігом, на перевалах чергують рятувальники, потрохи вже й лавини починають сходити, - зима повним ходом, тільки от Ужгород вкритий льодом, а снігу – нема.

Тячівщина цього разу – в топах. Тамтешні депутати вирішили,що пора Закону України «Про засади державної мовної політики» вступати в дію вже й у Тячівському районі. Відтак, народні обранці абсолютною більшістю голосів зробили румунську мову регіональною. Кажуть, можна було відповідне рішення і не приймати: на Тячівщині живе 12 % румунів, а для автоматичної дії закону треба тільки 10%.

Цього тижня ужгородська Свободка відійшла від євромайданівської теми і відзначила День футболу: відому міні-скульптурку нарядили у сукенку, схожу на футбольний м’ячик. Шанувальники найпопулярнішої у світі гри тішилися, як діти. Активісти ЄвроТеатральної заявили: не можна святкувати День футболу, коли  Києві – Майдан. Свободка не послухалась :).

Як би це дивно не звучало, але на Закарпатті таки мало оленів

Про це стало відомо також на цьому тижні, але не внаслідок якихось тестів чи рейдів по вулицях Ужгорода, Мукачева, Іршави, Тячева, Міжгір’я та інших закарпатських мегаполісів: такі висновки зробили… природоохоронці. Йдеться про оленів, які живуть в лісі, а не серед нас :). 

Берегово згадало, що живе в Україні: на третій тиждень євромайданівських перипетій в державі угорські українці згадали, що теж хочуть у Європу, незалежно від того, що частково вже ітак живуть в Євросоюзі. 

Громадянство Угорщини не завадило берегівчанам відчути себе активістами Євромайдану: Берегово зібрало на мітинг кілька сотень жителів міста. Кажуть, обійшлося без «Слава, Україні!» :). Тим часом Генконсульство Угорщини заявило, що нараз відкриває для закарпатців Європу: у новому році планують видати рекордну кількість шенгенських віз.Крім тих таки оленів, Закарпаття втрачає справжніх зайців. А от кабанів і косуль, кажуть, вдосталь.

В Ужгороді – маленький письменницький бум. Щодня в книгарні «Кобзар» читачів і простих відвідувачів зустрічають закарпатські автори. Зустрічі з письменниками відбуваються у рамках всесвітньовідомої акції «Письменник за прилавком». Цього тижня за прилавком у «Кобзарі» побував Іван Сенько, Міла Маришева, Александр Стемп, Галина Малик та  Мирослав Дочинець. До Книжкового Миколая ще зовсім трохи, – встигаємо поспілкуватися  ще з кількома закарпатськими авторами.

Закарпатців потрохи косить грип. До епідемії ще далеко, але за минулий тиждень на ГРВІ та грип захворіли 2 557 жителів сонячного Закарпаття.  Така епідемічна ситуація в Закарпатській області спостерігалася станом на 12 грудня (за 50 календарний тиждень). Народ масово закуповується лимонами-мандаринами, дістає з кладовок малинові сиропи-варення, підвищує прибутки найближчих до хати аптек і відлежується від роботи. Кажуть, чим ближче до свят, тим менше грипу! :).

Аби покращити закарпатцям настрій в Ужгороді встановили ще одну новорічну ялинку. Цього разу вже головну у всій області. І все би нічого, але з’явилася вона на славнозвісній площі Народній, котру, ясне діло, ще недореконструювали. Обіцяли «все зробити красиво» до 31 грудня. Ще трохи часу є. Може, й встигнуть :).

Цього тижня Закарпаття також відкрило цикл зимових новорічних свят. Почалося все з Андрія. Пам’ятаєте, як бабусі завжди пояснювали маленьким внучатам, коли вже Миколай прийде? Казали: «Раз Введення, потім – Андрія, далі – Варвари, Савви і Миколая». Мене, наприклад, оте швидкоплинне «Варвари-Савви-Миколая» завжди заспокоювало: бабуся проговорювала їх так, що вірилося – вже зовсім скоро.

Діти часу на гають. З усіх-усюд на закарпатську пошту святого Миколая надходять листи. Хтось просить про планшети-айфони, хтось – здоров’я для батьків і бабусь-дідусів, комусь треба нову ляльку, а хтось побачить світ по-іншому з новою машинкою. Все як у дорослих :).

Новий тиждень вже на носі. А з ним – і наближення до свят. Готуйте подарунки для рідних – поможіть Миколаю!

Все має бути добре! Гарного понеділка! :)

Аня Семенюк, Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.