Новини

Вітряки на Полонині Руні: після довгої перерви суд повернувся до розгляду справи

Суддя Ярослава Калинич

У Закарпатському окружному адмінсуді відбулося підготовче засідання у справі щодо будівництва ВЕС на Полонині Руні. Міжнародна благодійна організація «Екологія – Право – Людина» позивається до Тур’є-Реметівської сільської ради через детальний план території для будівництва 30 вітряків на Полонині Руні, який, на думку юристів, був прийнятий з численними порушеннями законодавства. Судовий процес продовжився після перерви у кілька місяців. Причина такої паузи – проведення земельної експертизи для визначення, чи є Полонина Руна гірською територією. Клопотання про таку експертизу подавали відповідачі. Разом із тим, позивачі заявляли про свідоме затягування судового процесу. Справу веде суддя Ярослава Калинич. Ухвала про розгляд справи по суті має бути винесена у понеділок, 7 липня. Відтак судове засідання може відбутися 23 липня.  


На підготовче засідання у справі про будівництво вітряків на Полонині Руні у вівторок, 2 липня, до Закарпатського окружного суду прийшли, зокрема, й активісти, які виступають проти забудови високогір’я Карпат. Під час засідання адвокати внесли клопотання про виклик до суду свідків по справі – Наталію Майстренко та Оксану Станкевич-Волосянчук. Серед іншого, клопотали і про колегіальний розгляд справи. 

Представник Тур’є-Реметівської сільради, адвокат Михайло Ільницький під час підготовчого засідання заявив, що відповідач (сільська рада) у подальшому розгляді справи наводитиме факти щодо того, що затвердження детального плану території для будівництва 30 вітряків на Полонині Руні було проведено з дотриманням усіх процедур. Третя сторона у справі – ТОВ «Вітряний парк Турянський», інтереси якої представляє адвокат Кирило Шевченко, теж наполягала на законності документів. 

Михайло Ільницький
Представник Тур'є-Реметівської сільської ради Михайло Ільницький

Під час підготовчого засідання адвокатка Наталія Майстренко, залучена до справи як третя сторона, наполягала на тому, що під час прийняття детального плану території щодо будівництва 30 вітряків на Полонині Руні, Тур’я-Реметівська сільська рада допустила низку порушень, зокрема не представила матеріали ДПТ, зокрема графічну частину плану, на громадських слуханнях, звернула увагу на фактичне проведення будівельних робіт на Полонині Руні без отримання висновку з оцінки вплиу на довкілля, а також звинуватила суд у поступках одній зі сторін судового спору, навівши приклад призначення земельної експертизи для визначення, чи є Полонина Руна гірською територією, чи ні. 

МАйстренко
Адвокатка Наталія Майстренко

Як у коментарі zaholovok.com.ua повідомила представниця Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Юлія Францішкевич-Вирста, у травні минулого року Тур’є-Реметівська сільська рада ухвалила рішення про затвердження детального плану території, яким передбачається будівництво ВЕС на Полонині Руні – це 30 вітряків. 

«Цей детальний план території був прийнятий із численними порушеннями містобудівного законодавства, а також законодавства про процедуру оцінки впливу на довкілля. Незважаючи на наявність судового спору, який зараз триває і остаточне рішення у справі ще не винесено, забудовник – ТОВ «Вітряний парк Турянський» у партнерстві із ТОВ «ВП Полонина Руна-1» розпочали фактичну реалізацію проекту і здійснюють будівництво вітряків безпосередньо вже на території цих 37 земляних ділянок», – каже адвокатка Юлія Францішкевич-Вирста.

Юлія Францішкевич-Вирста
Адвокатка Юлія Францішкевич-Вирста

Зараз «Екологія – Право – Людина» оскаржує це рішення і просить суд його скасувати, щоб, відповідно, детальний план території не був реалізований. 

«Бо йдеться про збереження території, яка запропонована до включення у Смарагдову мережу.  Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання, відповідно до яких, вступаючи до ЄС ми маємо території Смарагдової мережі перевести у мережу Natura 2000. Відповідно, ці території підлягають включенню до такої мережі», – додала Юлія Францішкевич-Вирста.

Також юристка уточнила, що у планах забудовників іти далі, просуваючись високогір’ям: йдеться про Полонину Руну, а також про гору Гостра, Вододільний хребет, Свидовець, Апецьку та інші локації у високогір’ї Карпат. 

«Сподіваємося на справедливе рішення суду, провадження у справі неодноразово зупинялося через необгрунтовані клопотання іншої сторони – то про призначення експертизи, то про зміну представників у справі – до прикладу, «Вітропарки України» вже третій раз змінюють свого представника у суді, таким чином штучно затягуючи процес», – додала Юлія Францішкевич-Вирста.  

Представник Тур’є-Реметівської сільської ради Михайло Ільницький відмовився надавати коментарі журналістам. 

Ухвала суду щодо результатів підготовчого засідання має бути виголошена у понеділок, 7 липня. 

Ярослава Калинич
Суддя Ярослава Калинич

Зазначимо, у травні 2025 року правоохоронці відкрили кримінальне провадження стосовно будівельних робіт, які проводили компанії «Вітряний парк Турянський» та «Вітряний парк Полонина Руна-1». Йдеться про територію поблизу села Липовець, де ведуться роботи для спорудження вітрової електростанції на полонині. Справу відкрили за ч. 1 ст. 239-1 ККУ (незаконне заволодіння ґрунтовим покривом), максимальне можливе покарання за цією статтею – до трьох років обмеження волі із забороною займати певні посади. Разом із тим, Державна екологічна інспекція мала провести позапланову перевірку будівельних робіт на Полонині Руні до 13 червня, однак про її результати наразі нічого невідомо. 

Суд

Подивитися, як виглядатиме перша ВЕС на Закарпатті біля Нижніх Воріт можна за покликанням. Як писав zaholovok.com.ua, такі ж вітрові електростанції планують збудувати майже на всіх гірських хребтах Закарпаття – на Полонині Руні, на Апецькій, на Свидовці. Громадськість активно підписувала петицію про заборону на будівництво вітряків, а екологи та природоохоронці закликали закарпатську владу ввести мораторій на спорудження ВЕС у горах. Поки точаться дискусії та тривають суди, в Ужгородському районі вже зрубали частину пралісів заради будівництва дороги для вітряків на Полонині Руні. Подивитися, як виглядають роботи зі спорудження ВЕС на Полонині Руні з висоти пташиного польоту можна тут. 

Аня Семенюк, спеціально для  zaholovok.com.ua

Оперативні та перевірені новини – на нашому Telegram-каналі

Новини інших ЗМІ
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.