Новини

Відомого закарпатського селекціонера переслідують за бізнес з ківі?

Відомого закарпатського біолога-селекціонера переслідують невідомі. 16 травня на чоловіка напали та побили, а вже  6 червня сталася чергова подія, яка змусила Генріха Стратона зустрітися із журналістами.Біолог знаний передусім тим, що єдиний в Україні вивів морозостійкий сорт ківі (витримує температуру , нижчу - 20 градусівC), рослина може давати великі урожаї у будь-якій області країни.  

 

Щоправда цього разу Генріх Стратон переживає не за рослини, які можуть витримати українські умови, а за своє життя. 16 травня в Ужгороді на біолога здійснили напад: невідомі побили чоловіка біля під’їзду, де його без свідомості знайшла дружина. За фактом порушено кримінальну справу, а кілька днів тому трапилась ще одна подія з кримінальним підтекстом.

«Я змушений звернутися до ЗМІ, бо упродовж останніх 3 тижнів трапилося кілька незрозумілих випадків. Після нападу на мене співробітники обласної міліції (відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків) 6 червня здійснили перевірку коробок саджанцями ківі, які відправляються замовникам. Я якраз перебував у центрі міста, коли до мене підійшли співробітники міліції, представилися і  попросили з ними проїхати на ділянку, де я вирощую ківі. Саме там готувався автобус, яки виїжджав на службу доставки «Нова пошта». Коли я приїхав, на вулиці стояла одна коробка з 55, які знаходилися в автобусі. Поки мене не було, співробітники міліції попросили відкрити автобус, сказали , що їх цікавлять одна коробка. Саме цю коробку вони витягнули, при мені її відкрили, витягли саджанці, а на дні, заклеєному скетчем знайшли картонний пакетик з речовиною Після цього ніхто нічого не повідомляв», - каже Генріх Стратон.

За його словами упаковкою саджанців займаються троє людей, щодня надсилаючи замовлення по Україні. Куди прямуватимуть коробки, визначають вже на пошті, попередньо зв’язавшись з покупцем.

Селекціонер зазначив, що не знає, хто може бути винуватцем таких подій. «Я займаюся лише вирощуванням ківі, інших видів діяльності у мене немає», - каже Г. Стратон. Щодо успішності бізнесу, то він зазначив, що існує значний попит. «Не скажу, що це якісь великі гроші, які могли б зацікавити. Не було жодних погроз чи пропозицій, яким я відмовив. Були відгуки незадоволених клієнтів, але якщо було відтерміновано у часі відправку якогось із замовлень, то лише через те, що саджанцям потрібно дозріти, а це залежить від погодних умов», - каже доповідач.

«Мені ця ситуація нагадує буремні 90-ті. Якщо бізнес починає розвиватися, то когось починає турбувати, що він «безхозний», - прокоментував випадок закарпатський експерт, політологВіктор Пащенко,який знає селекціонера багато років. – Можливо, варто припустити, що хтось хоче контролювати рух коштів у цій справі. Специфіка цього бізнесу, що це не просто торгівля, яку можна прибрати до рук. Це до певної міри унікальний продукт, тут справді конкурентів немає. Справа стала достатньо масштабною, цим цікавилися і з Міністерства агрополітики».  За версією Віктора Пащенка, спроба взяти під контроль прибуток ведеться на місцевому рівні.

До слова, взимку селекціонер подав документи на реєстрацію виведеного сорту. Ківі можна було б вирощувати на плантаціях, як, наприклад, виноград, зауважує Генріх Стратон. До того ж ківі невибагливі, рослина не потребує обприскування хімікатами.  З одного 5-6 річного куща можна зібрати до 20 кг плодів.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.