Нещодавній виступ прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана у парламенті схвилював українські ЗМІ та дипломатію України. Прем’єр заявив про бажання Угорщини автономії і подвійного громадянства для угорців на Закарпатті. Як насправді трактувати слова вископосадовця сусідньої держави, особливо в контесті останніх геополітичних конфліктів навколо України, Zaholovok.com.ua попросив прокоментувати Алена Панова, голову Закарпатського осередку Спілки дипломатів України.
«Виступ прем’єр-міністра Угорщини В.Орбана я б розглядав у трьох площинах: перша - з точки зору Угорщини, друга - міжнародного права, третя – з точки зору національних інтересів України. Щодо першого: після Варшавського договору в Європі та демократизації країн центральної Європи, Угорщина послідовно займала активну позицію стосовно захисту власних співвітчизників, які внаслідок цілого ряду історичних подій опинилися на території сусідніх країн і відповідно є національними меншинами у тих країнах. У цьому аспекті декларування і дієва допомога як у вимірі гуманітарно-культурному, так і у вимірі фінансово-економічному не є новиною. Також не є новиною і послідовні намагання більшої організованості та гуртування цих нацменшин, у тому числі і шляхом створення різного роду організацій, устремлінь до самоврядування і тому подібне.
З точки зору міжнародного права, національні меншини мають на території країн перебування цілий ряд прав, у тому числі права на самоврядування. У цьому аспекті також не бачу нічого крамольного. Зрештою, слово «автономія» з моєї точки зору у цьому контексті застосовано у широкому сенсі. Тобто не йдеться про створення територіальної одиниці із спеціальним статусом, а йдеться про право нацменшини юридично ефективніше відстоювати свої права.
З точки зору національних інтересів України: нам нарешті потрібно перестати бути об’єктом міжнародних відносин, натомість перетворитися на суб’єкт цих відносин. Абсолютно нікуди не годиться сьогоднішня ситуація, коли 45 мільйонна нація у центрі Європи із жахом очікує випуск новин, де йдеться про те, що і коли заявляють лідери сусідніх держав стосовно України. Сильна держава починається з кожного з нас і це нарешті потрібно зрозуміти. Я з подивом сприйняв бурю емоцій українських ЗМІ і «свіжу» новину про тему подвійного громадянства. Вона, м’яко кажучи, застаріла і це свідчить, що наша влада не бачить стратегію розвитку країни. Кілька років практика надання громадянства на прилеглих до сусідніх держав територіях широко застосовується. Натомість Україна займає позицію «страуса» в цьому питанні, не реагуючи на реальні речі. Потрібно визначитись стосовно нашого ставлення подвійного громадянства, оформити це у належний правовий спосіб і почати діяти.
У нашій державі потрібно прагнути до того, щоб громадяни, які вважають себе національними меншинами, мали забезпечені такі стандарти життя, які б їх робили патріотами саме України. А не вимагали, очікувати підтримки від сусідніх країн».
Як писав Zaholovok.com.ua, глава угорського Уряду Віктор Орбан прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у своєму виступі торкнувся теми автономії та подвійного громадянства для угорців в Україні. За його словами, становище 200 тисяч угорців, які живуть у Карпатському регіоні сьогодні особливо гостре для Будапешта і саме цього Угорщина чекає від нової України. Натомість застуник міністра МЗС України Данило Лубківський вважає, що для угорської автономії немає вагомих підстав. Пізніше ситуацію прокоментував і угорський міністр закордонних справ Янош Мартоні, сказавши тільки що заява прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана не містить жодних нових елементів у міжнародних дипломатичних стосунках України та Угорщини за останні 25 років.
Народний депутат, голова Демократичної спілки угорців України у коментарі Zaholovok.com.uaсказав, що Угорщина підтримує Уряд і нічого нового від України не хоче, однак угорці надіються, що українська сторона з розумінням поставиться до піднятих тем.
Крім того, у коментарі Zaholovok.com.ua Олександр Шепник, декан природничо-гуманітарного факультету УжНУ з угорською мовою навчання, член Комітету з питань вищої освіти угорців за кордоном сказав, що заяву глави угорського уряду Віктора Орбана щодо автономії угорців в Україні зрозуміли неправильно: у виступі прем’єр-міністра навіть не звучало слово автономія.