За останні півроку загострилися стосунки між Україною та Угорщиною як на державному, так і на міжрегіональному рівні. Справедливості заради треба підкреслити, що ще донедавна міжрегіональні зв’язки Закарпатської та Саболч-Сотмар-Березької областей слугували прикладом прикордонного співробітництва.
Що відбувається?
В Ужгороді регулярно руйнують пам’ятник видатному поету, символу угорської нації Шандору Петефі. Міліція вимушена чергувати біля нього щоночі, встановлено і камери відеоспостереження.
З системною періодичністю виникають конфлікти та перепалки по будівництву пам’ятників на Верецькому перевалі.
Угорський автономний округ на теренах Закарпаття. Конфлікт на переговорах міжурядової комісії.
Систематичні скандали та конфлікти при перетині українцями угорського кордону.
Народ розгублений. Закарпатці то з ненавистю ставляться до екстремістів-націоналістів, які нагнітають ситуацію, і їх симпатії схиляються до Угорщини, що ілюструється значною кількістю людей, які прагнуть здобути угорське громадянство. Інша ж частина населення проявляє непримиренність до Угорщини, яка намагається посилити свій вплив на Закарпатті з одного боку, водночас роблячи свою позицію до українців на кордоні більш жорсткою.
Останні фрагменти ще більш спричиняють стурбованість, викликаючи сумнів в теплоті відносин між сусідніми країнами.
Хронологія останніх подій:
Липень-серпень 2011 року - угорські прикордонники без жодних попереджень починають повертати українців, в паспорті яких є шенгенська віза, видана польськими консульськими установами.
Лютий 2012 року – від українців на кордоні починають вимагати додаткові документи, що підтверджують мету поїздки. Ситуація доходить до абсурду: в деяких випадках вимагається надати оригінал запрошення на відкриття візи, який, як відомо, надається консулу. Крім цього, запроваджуються додаткові перевірки стосовно осіб, які з багаторазовою візою подорожують рідко.
Березень 2012 року – угорські митники фактично забороняють українцям, які їдуть власним автомобілем, перетинати кордон більше одного разу на тиждень, оскільки вимагають сплати акцизу за паливо, яке знаходиться в паливному баку власного авто.
Кожен з наведених фрагментів - це скандали на кордоні та чергове приниження наших громадян.
Позиція угорців зрозуміла та оприлюднена. А яка реакція вітчизняної дипломатії? Хто пояснить людям що відбувається? І до кого вони можуть звернутися по захист свої прав?
Редакція спробувала з’ясувати позицію Генерального консульства України в Ніредьгазі. Безрезультатно. Коментарі ж Посольства України в Угорщині не містять чіткої інформації стосовно політики України щодо покращення двосторонніх стосунків.
Що відбувається?
Вікторія Мельник
І все одно закарпатці хочуть
І все одно закарпатці хочуть до Угорщини, якщо не жити, то їздити
А шо наші не принижують на
А шо наші не принижують на кордоні? Ще більше, як угорці.