Новини

Сьогодні - п’ятниця 13-го. Чи варто боятися?

Окрім того, що 13 січня християни східного обряду святкують Щедрий вечір, цьогоріч цей день відзначився ще однією якістю. Адже саме нині параскаведекатріафоби (ті, хто панічно боїться п’ятниці 13-го) й інші забобонники мають бути особливо обережними. Втім, чи мають вони для свого страху об’єктивні причини – Zaholovok.com.ua спробував розібратися.

Власне, звідки взялася традиція боятися саме п’ятниці 13-го достеменно не відомо. У дослідників існує кілька версій. За однією з них цей забобон перекочував до нас із Середньовіччя. Вважається, що саме на цей день припало чи не наймасштабніше винищення жінок, запідозрених у відьомстві. Й от під час спалювання окультисток на вогнищі, ті слали прокльони всім, хто знаходився на площі. Відтак люди природно відчували цього дня певний дискомфорт, негативну ауру. Згодом про подію вже не згадувалося, а відчуття негативу так і залишилося. Й аж по нинішній день.
За іншим варіантом саме в п’ятницю 13-го деякі слов’янські племена утримувалися від важкої роботи, робили пожертвування богам. «Вочевидь ми маємо приклад  поєднання язичницьких і християнських традицій, - вважає психолог Мар’яна Колодій. – Адже у древніх племен завжди було особливе ставлення до числа 13, а у християнстві п’ятниця – це день посту, умиротворення тощо».
«Вірити в будь-які забобони, в тому числі і в п’ятницю 13-го - це, по-перше, велика глупість, - переконаний священик-францисканець о. Петро Жарковський. – Але тут є ще й велика проблема. Адже те, що християни, окрім віри в Бога, мають у своєму серці ще й чимало місця для забобон – дуже сумно. Бо ж це свідчення низької духовної культури. Віра в Бога – ось що має бути на першому місці. А ніде ж у Святому письмі не написано, що треба боятися п’ятниці 13-го. Натомість не кожен згадає усі 10 заповідей, але забобони перелічить без жодних проблем. Тому не треба на таке взагалі звертати увагу. Ця п’ятниця як і будь-який інший день, може стати щасливою або ж навпаки. Інша річ, що поняття удачі чи навпаки  - поняття відносні. Часом виграний мільйон може принести людині більше горя, ніж його відсутність».
Мар’яна Колодій пояснює – страх перед п’ятницею 13-им є нічим іншим, як соціальним архетипом, установкою, яку людина сама собі дає. При чому всі неприємності, які за збігом обставин стануться цього дня, вона схильна буде пояснювати саме цим днем, а не особистою неуважністю абощо. Радісні ж події будуть сприйматися стриманіше, ніж на них прореагували б у будь-який інший день – адже треба бути обережним навіть у такому, аби злощасна п’ятниця не помстилася. «До речі, подібний забобон є лише в західній християнській культурі, - каже психолог. – В іншому суспільстві, де немає подібних пересторог, людина не відчула б цього дня нічого особливого. Адже на кожна окрема територія формує під себе установки. Так, в Україні є досить розповсюдженим архетип чорної кішки. В той же час на Закарпатті пусті відра сприймаються із більшим страхом. Утім у контексті сучасного суспільства цей забобон уже не такий стійкий, як це було ще 20 років тому. Через мультикультурність світу повір’я втрачають свою силу. Й найбільш це відчутно у великих містах та в молодіжному середовищі».
На думку психолога, однією з ключових причин, чому все таки в 21 столітті ще існує параскаведекатріафобія, є віра. «Це типовий приклад нейролінгвістичного програмування, - пояснює Мар’яна Колодій. – І до нього потрібен декодер, аби установка більше не діяла. Так, якщо ви вірите в те, що треба подивитися в дзеркало, якщо щось забув – дивіться. Те ж саме із п’ятницями –  нехай уже один день людина себе побереже».
Цю ж точку зору розділяє й Олена Гафіяк – ужгородка, яка займається гімалайською йогою та духовними практиками. «Якщо ви у щось повірите – так воно і буде, - каже дівчина. – У мене ж ніколи не було страху перед цим днем. Я навіть і не знала, що сьогодні п’ятниця 13-го. Навпаки, 13 число – дуже хороше. В нумерології воно взагалі вважається найщасливішим. Так і за собою спостерігаю – якщо сяду в 13 вагон, на 13 місце – обов’язково пощастить».
Утім, якщо все ж таки здолати страх аж ніяк не виходить, психолог дає кілька порад – заспокоїтися, відволіктися на конкретні справи, спробувати забути, що за день нині і пам’ятати – подібне трапляється всього раз, максимум двічі у році. Решта ж днів будуть обов’язково сприятливими.


Людмила Олійник, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.