Новини

Фортепіано, скрипка чи барабан: де ужгородці можуть навчитися грати на музичних інструментах

Кожна людина, як-не-як, має своє захоплення: чи то футбол, чи малювання, вокал, плетіння бісеру тощо. В Ужгороді є досить таки багато шкіл, гуртків, студій де можна було б навчатися тому, що подобається. Zaholovok.com.ua. провів огляд тих місць, де навчають грі на музичних інструментах. 

Музика супроводжує нас усюди: вдома, на роботі, на вулиці. З усіх-усюд людина чує різноманітні звуки, які плавно переходять в мелодію.

Гра на музичних інструментах допомагає людині бути більш організованим, уважним. Заняття цим мистецтвом сприяє не тільки духовному розвитку, а й професійному.

В Ужгороді навчитися грі на музичних інструментах можна, ставши учнем музичної школи або відвідувачем любительського гуртка.   

Перш за все, слід таки згадати Ужгородську дитячу музичну школу №1 ім. Чайковського. Заклад був відкритий у березні  1945 року. Навчання учнів у школі проводиться за 28 спеціальностями на відділах фортепіано, струнно-смичкових, духових, народних інструментів. Також є  сім колективів. До школи приймаються діти віком 6-10 років у залежності від обраного музичного інструмента. Для дітей дошкільного віку працює підготовчий клас.  Навчання  повністю індивідуальне, але є групові уроки: сольфеджіо, літературний та оркестровий класи. Урок триває 1,5 години.  Керівник - Ясниський Степан.  Викладацький колектив нараховує понад дев’яносто осіб. Оскільки вік дітей, що хочуть навчатися є дуже малим, то майже усі виявляють бажання грати на фортепіано чи гітарі, але з подальшим музичним розвитком думки дещо змінюються. Тож нема такого інструменту, якому надають перевагу. Велика кількість випускників й надалі продовжують музичну кар’єру, деякі навіть стають викладачами. Самі ж вихованці беруть участь у різноманітних всеукраїнських та міжнародних конкурсах.  Заклад справді може гордитися своїми учнями, адже багато з них стають відомими не тільки на Закарпатті та й в Україні загалом, а й за кордоном: піаніст зі світовим ім’ям Анатолій Затін, голова Закарпатського осередку Національної спілки композиторів України Віктор Теличко, професор скрипки провідної американської консерваторії  Ісменівської школи музики Михайло Копельма, відомий композитор і музикант Анатолій Затін є професором університету в місті Коліма (Мексика) та багато інших. Навчання звичайно ж платне, але є й пільгові місця. Школа й справді має високий професійний рівень, тож кожен, хто хоче навчитися грі на музичних інструментах і обере саме цей заклад, не пошкодує.

Наступний заклад, де можна було б навчатися грі на музичних інструментах – це Ужгородська дитяча школа мистецтв. Керівником школи є Громова Наталія Борисівна. Створена вона була на базі дитячої музичної школи ім. П. І. Чайковського 19 серпня 1954 року.  Є фортепіанний відділ, струнно-смичковий, духовний, струнно-щипковий, відділ народних інструментів, також викладаються уроки на тубі і мандоліні, набір з 9-10 років.  Кожен 5-6 вихованець школи продовжує навчання у середньо-спеціальних і вищих навчальних мистецьких закладах.  Історія школи дуже насичена, були і злети, і падіння, адже зазнала декількох реформ. Наразі школа процвітає та співпрацює з кожним, хто забажає. Учні беруть участь у різноманітних конкурсах, фестивалях. До прикладу вихованці Ужгородської дитячої школи мистецтв стали лауреатами Всеукраїнського конкурсу «Весняний зорепад», що відбувався в Києві. Великим досягненням стало те, що школа знаходиться у десятці найкращих музичних закладів України, тому вона є дуже привабливою для тих, хто має намір навчатися грі на музичних інструментах. Як і в попередній школі, учні навчаються довгий період часу, що сприяє високому професіоналізму після закінчення.

Іншим ужгородським центром для навчання є Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості «Падіюн». Керівник: Світлана Іванівна Ганущина. Ті, хто виявили бажання навчитися грі на інструменті, мають обрати один із трьох гуртків.  «Гармонія», яка надає початкову музичну освіту, навчає гри на фортепіано, клавесині, класичній гітарі, блок-флейті, сопілці, старовинних музичних інструментах.  Викладацьким колективом студії, було створено проект «Дитяча філармонія» (віком від 7 – 14 років), діти якого проводять концертні програми на різну тематику, декілька разів у рік. Для любителів гітари діє гурток «Гітара». Тут навчаються не тільки гри на інструменті, а й учні намагаються відчути музику, злитися з нею воєдино. Якщо ж хочеться чогось справді українського, то Вам дорога у «Ансамбль народної музики». Навчання ж проходить в залежності від інструменту, який Ви обрали.  Але також слід зазначати, що навчання тут проходить швидше, адже якщо, до приклад,у в Ужгородській дитячій школі мистецтв гра на фортепіано займає 7 років, то тут п’ять. Порівняно з попередніми закладами, викладацький колектив нараховує всього-навсього п’ять викладачів. Урок триває 45 хвилин.

Наступний осередок -  Ужгородський коледж культури і мистецтв, створений у 1947 році. Наразі це єдиний навчальний заклад у сфері підготовки фахівців для закладів культури нашого регіону. Директор коледжу – Наталія Шетеля.  Як і в попередньому  закладі, навчання грі на музичних інструментах проходить у трьох відділах: циклова комісія народних інструментів, циклова комісія духових та естрадних інструментів та предметна комісія фортепіано.

Викладачі циклової комісії складають основу відомого в Україні джазового ансамблю „Диксиленд Ужгород”, який уже більше 20 років з успіхом виступає на різноманітних сценах в Україні та за рубежем.  Тут навчаються діти після дев’ятого та одинадцятого класів. Багато випускників продовжують музичну кар’єру: працюють у Будинках культури, дитячих школах мистецтв та професійних колективах. Серед кращих випускників слід назвати заслуженого працівника культури України Єлизавету Сівак, Олесю Карабінюк,Юліанна Шрайнер, Микола Бойко та Сергій Цьока, Майор Марія, Понц Ілона, Підберецька Олеся та багато інших.  Навчання проходитьне так багато, як у інших закладах, також є змога навчатися у двох формах: заочна і денна, три роки. Слід наголосити, що студенти здобуваючи спеціальність мають змогу отримати атестат про повну загальну середню освіту, що надає їм широкі перспективи для вступу у виші, що є дуже важливим. На мою думку, перевагою також є те, що коледж має свій гуртожиток на 265 місць, тому студентам, що мають намір навчатися грі на музичних інструментах, але живуть далеко від Ужгорода, дорога саме сюди.

Останнім в списку, але не менш важливим є Ужгородське державне музичне училище імені Д. Є. Задора, створене після приєднання Закарпаття до України. Директор училища – Світлана Стегней. Яскравим явищем перших років роботи закладу була активна концертна діяльність викладачів, адже в музичному училищі працювали кращі виконавці Закарпаття. Студенти є активними учасниками різноманітних заходів, конкурсів, фестивалів не тільки на всеукраїнському рівні, а й на міжнародному. Грі на музичних інструментах навчають у відділах: фортепіано, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти та загальне фортепіано. Є шість колективів. Заклад може гордитися своїми випускниками, адже деякі з них відомі не тільки в Україні, а й за кордоном:  Іштван Мартон - заслужений діяч мистецтв України, член Спілки композиторів УРСР, член спілки композиторів Угорщини, Гліб Добрушкін – кандидат мистецтвознавства, доктор музики, професор Інституту вишуканих мистецтв університету м. Коліма (Мексика), учасник ансамблів камерної музики, Микола Куцин – заслужений діяч мистецтв Республіки Бурятії,  Мирослав Чайковський – заслужений працівник культури України та багато інших. 

Анжеліка Макогін, студентка відділення журналістики УжНУ, спеціально для Zaholovok.com.ua 

Гість (не перевірено)

Моя донька закінчила 8 класів музичної студії при ЗОШ №1, а згодом лінгвістичній гімназії- дуже хороша вчителька Габріелла Гаврилівна, вчителька з досвідом..і за 50 грн за місяць з дитиною займатись двічі в тиждень не кожен захоче погодитись!

ср, 31/07/2013 - 20:46 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.