До яких шкіл і чому саме до них -- Zaholovok.com.ua простежив, куди відомі закарпатці відвели 1 вересня своїх першокласників.
[Внизу сторінки (під матеріалом) -- добірка кумедних фото з ужгородського Першого вересня 2011]
Білі банти у дівчат, солідні костюмчики у хлопців, квіти, схвильовані батьки і "урочисті" вчителі -- більшість традицій Першого вересня незмінні. У кожного ця дата пов’язана з різними емоціями, а найбільше переживань вона, безперечно, вносить у родини "першачків".
На "лінійці, хоч і доводиться постояти під сонцем, але сумно не буває. Можна побачити, кому слухати директора і гостей від влади вже набридло, хто шукає у натовпі батьків, щоб помахати їм ручкою, а також помітити, як уважно вивчаються смаки майбутніх однокласниць:
Цього року до першого класу пішли і чимало діток відомих на Закарпатті осіб. Кореспонденти сайту Zaholovok.com.ua сфотографували кількох із них.
Першого вересня в Ужгороді відкрили "четверту школу", яка отримала статус українсько-словацької. Її учнів прибула вітати представницька делегація: Міністр МНС, голова ОДА і облради, нинішній і колишній мери Ужгорода, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Словаччині. До першого класу цієї школи свою донечку Зоф’ю привела відома ужгородка Зоряна Зінов’єва (засновниця першої професійної модельної школи та агентства на Закарпатті, організаторка конкурсів краси, екс-директрка облумздрамтеатру, сьогодні -- власниця франшиз Мережі агентств та магазинів "Горящие путевки").
Мама маленької Зосі так пояснює вибір школи: "По-перше, у нашій родині є словацькі корені. Мій дідусь свого часу вчився у Гуменному. Крім того, школа недалеко від дому, а головне -- ми хочемо, щоб у майбутньому донька мала вибір і мала змогу навчатися в університеті за кордоном".
Що цікаво, ще одним аргументом для вибору школи стало те, що велику красуню-ялинку (при вході на шкільне подвір’я справа) у квітні 1968 року садив дідусь Зоф’ї, який вчився тут же -- відомий спортсмен-ватерполіст, голова спорткомітету Ужгорода 1985-1990 рр., член Закарпатського відділення НОК України, реабілітолог Олександр Зінов’єв.
Вислів "Перший раз у перший клас" справдився не для всіх "першачків". Так, наймолодші гімназисти (учні гімназії м. Ужгород) вступали у цю річку вдруге: учнів фактично п’ятого класу тут знову називають першокласниками. До 1-А гімназії прийшли одразу кілька діток із відомих родин.
1-А, гімназія м. Ужгорода
Батько 3 доньок Михайло Качур (директор заводу «Ужгородський Турбогаз», депутат Закарпатської обласної ради) разом з дружиною (на фото справа у центрі кадру) привели до першого класу гімназії середню із дівчат. У цьому ж закладі вчиться і старша донька, а найменшій – півтори рочки. «Тому що це найкраща школа в Ужгороді», -- прокоментував свій вибір Михайло Качур та додав, що саму будівлю гімназії свого часу збудував саме «Турбогаз».
У цьому ж 1-А навчатиметься і донька Миколи Жолтані -- претендента на посаду мера Ужгорода, власника бренду мережі цілодобвих магазинів "Зіна".
Елеонора Жолтані -- з червоними трояндами у руках
"Тут навчаються багато її подружок, -- пояснює рішення доньки М. Жолтані. -- Крім того, гімназія дає високий рівень знань, на мою думку, найкращий в Ужгороді".
Менша доня Миколи Жолтані Зіна вчиться у 3 класі НВК «Грант», син Коля ще ходить до дитячого садочку, а наймолодшій донечці Ані – лише 2 роки.
Серед гімназійних першокласників -- і внучка екс-голови Конституційного Суду України Андрія Стрижака -- Настя. Але ні його, ні його сина (депутата Закарпатської обласної ради Андрія Стрижака) на "лінійці" ми не побачили і, відповідно, не сфотографували.
Ще одна добре відома в Ужгороді родина -- Маргарити Мощак (член виконкому Ужгородської міськради, голова правління Закарпатського РВ УСП) і Олександра Шеби (головний архітектор Ужгорода) -- обрала для своєї першколасниці Поліни ЗОШ № 3 (на фото зліва). Пані Маргарита так пояснює це рішення: "Ми обрали «третю» школу, бо вона єдина в Ужгороді вчить дітей писати російською, а цього дітям сьогодні дуже бракує. Вважаю величезним мінусом в освіті те, що наші діти, маючи змогу читати російську літературу в оригіналі, цього не роблять. Я сама 4 роки працювала в ЗОШ № 1 вчителем англійської мови і літератури, тому добре знаю, на скільки це важливо.
Також для нас цінним є те, що школа зберегла свої традиції, тут прекрасний колектив, професійний директор і панує, у кращому розумінні цього слова, радянська дисципліна. Наголошую: у кращому розумінні. Сигарет, алкоголю, барів у приміщенні школи немає, як це, на жаль, сьогодні присутньо у інших закладах".
Маргарита Мощак також поділилася досвідом старшої доньки -- Маріна закінчила цю ж російськомовну "третю" школу, а сьогодні успішно вчиться у Львівській академії мистецтв: "Мене лякали, як буде донька вчитися у Львові після російської школи, але згодом стало зрозуміло, що українською вона володіє навіть краще, ніж діти з українських шкіл. Для мене це показник рівня навчання".
Традиційно "першою" школою Ужгорода завжди вважалася ЗОШ № 1, яка сьогодні має статус лінгвістичної гімназії. Сюди привів донечку Крістіну (із дзвоником на фото зліва) депутат Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, який, проте, розповів, що думав зовсім не про імідж, коли обирав навчальний заклад для доньки.
"Для мене не важливо, у якому стані приміщення школи (їх підремонтуємо згодом) і її загальний стан, кількість дітей у класі (хоч 35 -- це досить багато). Я вибирав насамперед першу вчительку. Донька вчитиметься у Тетяни Іванівни Переш, а це один з найпрофесійніших в Ужгороді педагогів початкової школи, у неї вчилися багато наших родичів, друзів", -- каже депутат.
Крім того, у "першій школі" також навчаються і подружки маленької Крістіни.
На фото: Батьковими слідами (біля мікрофону Володимир Чубірко (фото справа) та його донька Крісітна (фото нижче).
У ЗОШ № 1 вчитиметься і Василько Гомонай -- син депутата Ужгородської міської ради -- Василя Гомоная. "Це вже сімейна традиція, -- розповів В. Гомонай. -- У "першій" школі вчився мій батько, я, а тепер і тепер мій син. По-друге, це школа з поглибленим вивченням англійської, а я вважаю, що знання іноземної -- це майбутнє. І ще один аргумент -- педагогічний колектив. У цій школі він один з найкращих, якщо не найкращий у місті".
Подружжя викладачів кафедри туризму УжНУ -- Людмили і Олександра Коваль -- обрали для своєї Софійки ЗОШ № 6.
"Перш за все шукали висококваліфіковану першу вчительку (нею для доньки стала Олена Яківна Музика) та хорошу школу (у ЗОШ № 6 новий директор -- Богдан Кіштулинець, тож, певно, заклад має нову перспективу розвитку)", -- каже Олександр Коваль.
Мама дівчинки розповіла: "Софійка не ходила в садочок, тому пріоритетом, серед інших аргументів, для нас були такі умови в школі, за яких дитині буде легше адаптуватися. А у ЗОШ № 6 початкова школа розташована окремо від "великої". Для дитини, яка йде до школи вперше тут, як нам здається, хороші умови. А головним пріоритетом для вибору школи однозначно був вчитель".
Чимало діток пішли не до шкіл, а навчально-виховних комплексів. Наприклад, НВК "Престиж" обрали родини члена міськвиконкому Олександра Шпеника, керуючого філією "Приватбанку" Олексія Гетьманенка та директора ВАТ "Закарпаттяобленерго", депутата Закарпатської облради Василя Ковача. Більшість "першачків" тут були одягнені у вииванки.
Олександр Шпеник (з сім’єю на фото зліва, дружина Тетяна -- викладач інженерно-технічного факультету УжНУ) пояснив вибір школи для дочки Інгрід так: "Ми йшли за рекомендаціями знайомих. Напередодні прийшли оглянули умови, познайомились з педагогічним колективом, і тоді вирішили вчитись саме тут".
Олексій Гетьманенко (на фото справа) розповів кореспонденту сайту Zaholovok.com.ua: "Перш за все, ми живемо поруч з НВК. Тут хороші умови навчання. Ми конкретно йшли до вчительки Тетяни Скороходової. Також подобається першочергове олімпійське спрямування закладу на перемогу, на сильну Україну, правильну і нашу!"
Усі першачки після святкового першовересня поринули у навчання. Де навчатимуться вони по закінченню школи і чого за цей час досягнуть їхні батьки -- можливо, через десятиліття Zaholovok.com.ua розповість і про таке :)
Ганна Тарканій
У матеріалі використані фото Людмили Федоришиної, Габріелли Руденко, а також з особистих архівів згаданих осіб.
Довідка Zaholovok.com.ua:
1 вересня до школи пішли понад 15 тисяч закарпатських першокласників. Їх прийняли у 681 навчальному закладі.
2011-й в Україні проголошено роком освіти та інформаційного суспільства.
Фоторепортаж кумедних моментів ужгородського 1 вересня від фотографа Томі Бодова (студія "Флеш")
Гарний та зручний сайт з
Гарний та зручний сайт з цікавими матеріалами. Бажаю вам успіху!
Фото - супер! Дякую за
Фото - супер! Дякую за позитив!