До 30 липня про кандидатів від Об’єднаної опозиції від Закарпаття ходило багато чуток. Остаточно карти – хто де гратиме у нашому краї, – було розкрито лише під час ранкового з’їзду опозиціонерів у Києві.
Отже, 68 – ужгородський округ. Серед експертів ходили припущення, що від округу піде громадський активіст Олександр Солонтай або ж навіть секретар Ужгородської міської ради Віктор Щадей. Втім за кілька днів до 30 липня один із лідерів «Батьківщини» Микола Томенко в Ужгородському прес-клубі повідомив, що від обласного центру кандидатом до парламенту він волів би бачити Андрія Сербайла. В підсумку, так і сталося.
Андрій Сербайло, представник «Батьківщини», наразі працює заступником голови Закарпатської обласної ради – Івана Балоги. Під час роботи депутатів у Закарпатській облраді минулого скликання А.Сербайло запам’ятався один раз тим, що проголосував замість голови облради. Об’єднана опозиція, до слова, пообіцяла, що для її депутатів у майбутньому парламенті голосування чужими картками буде не припустимим. Залишається на це сподіватися.
69 – мукачівський округ, – випробовуватиме лідер мукачівського осередку «Батьківщини» Олександр Переста, котрий наразі є депутатом Мукачівської міської ради. Він – директор ТОВ із промовистою назвою «Ідеал». Втім, враховуючи присутність на окрузі Віктора Балоги, для кандидата Об’єднаної опозиції результати гонки навряд чи будуть ідеальними.
70 – свалявський округ – за логікою речей дістався чинному нардепу від БЮТ Олександру Кеменяшу. Враховуючи його особистісний рейтинг на Свалявщині, він має досить непогані шанси на перемогу. Втім крім Свалявщини, на окрузі ще є Перечинщина, Березнянщина, Міжгірщина, Воловеччина та частина Мукачівщини, де треба буде довести свою значимість для виборця. В одному із сіл Перечинщини О.Кеменяш нещодавно зробив це традиційним для провладних кандидатів способом – подарував селянам дитмайданчик, що ну дуже вже схоже на непрямий підкуп виборця.
На 71-у – хустському окрузі, – Об’єднана опозиція досить несподівано виставила представника «Фронту Змін», депутата Закарпатської обласної ради Богдана Киніва. Це виглядає дивно, адже не зрозуміло, яке він має відношення до Хустщини, частини Тячівщини та Іршавщини.
Богдан Кинів народився у Іршаві, проте навчався і працював в обласному центі. Із 2006 по 2010 рік був депутатом Ужгородської міської ради за списком партії «Пора», а віднедавна він став членом Ужгородського міськвиконкому.
Щодо політичних уподобань, то, як уже згадано, Богдан Кинів у 2006 році став депутатом міськради обласного центру від «Пори». Якийсь час він очолював ужгородський осередок партії, яка наразі уже відійшла у небуття. Також Кинів запам’ятався тим, що свого часу як представник «Пори» публічно підтримав сумнівне рішення Ужгородської міськради на чолі із Сергієм Ратушняком. Мова йшла про рішення ради – у разі її недієздатності через відкликання депутатів згідно з імперативним мандатом, функції міськради може виконувати Ужгородський міськвиконком.
Наразі Богдан Кинів працює заступником директора ТОВ «Енергія Карпат». Воно відоме тим, що звело у селі Білин Рахівського району міні-ГЕС. 27 березня Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області повідомило, що при функціонуванні цієї міні-ГЕС не виконуються норми екологічної безпеки. А у квітні – чи не порушує ця міні-ГЕС природне законодавство, – взялася перевіряти і Прокуратура Закарпатської області.
72 округ – рахівський, Об’єднана опозиція, згідно із домовленостями, віддала представнику «Свободи». Тож тут округ випробовуватиме лідер закарпатських свободівців Олег Куцин.
Він став відомим, коли 19 лютого 2011 року його разом із двома іншими активістами «Свободи» затримала міліція за підозрою у підпалі угорського пам’ятника на Верецькому перевалі.
Втім невдовзі Воловецький районний суд визнав винним у підпалі «свободівця» Руслана Поливка. Закарпатський апеляційний суд це рішення скасував, зобов’язавши Воловецький суд наново переглянути справу із новими суддями.
Округ Куцина активно «задобрили» подарунками єдиноцентрист Василь Петьовка та регіонал Михайло Шелевер. Чи зуміє свободівець довести жителям гірським районів що ідеї опозиції загалом та «Свободи» зокрема – важливіші за подарунки, покаже час.
73 округ – виноградівський, випробовуватиме голова Берегівського районного осередку «Фронту Змін» Іштван Петрушка. Наразі він є депутатом Берегівської райради, працює у київському ТОВ «Симпозіум».
Свого часу Петрушка встиг якийсь час очолювати районний осередок Єдиного Центру, був депутатом райради за списком «Нашої України» і навіть перебував на посаді заступника голови райради. Втім у 2010 році потрапив до Берегівської райради як кандидат-мажоритарник від Фронту Змін.
У передвиборчому списку Об’єднаної опозиції закарпатців катма. Де-юре двоє, де-факто – один.
На 61 – прохідному місці – опинився керівник Закарпатського регіонального виборчого штабу Об’єднаної опозиції, депутат обласної ради, представник Фронту Змін Валерій Лунченко. А от його першому заступнику, представнику «Батьківщини» Антону Ліврінцу, дісталося завідомо непрохідне місце 183 місце.
Хто конкретно із усіх згаданих прізвищ потрапить до законодавчого органу держави – визначить закарпатський виборець. Тепер – слово за ним.
Ярослав Гулан, Бюро «Аналітик-Контент»
Слабенькі переважно кандидати
Слабенькі переважно кандидати в опозиції. Тільки в Кеменяша є серйозні шанси. Всі інші завідомо непрохідні. Впевнений, в кожному окрузі можна було б висунути сильних кандидатів, проте внутрішня гризня не дозволила цього зробити. Добре, що в 68 окрузі йде Чучка - він цілком прохідний кандидат, до того ж не заплямований співпрацею з владою та різноманітними скандалами.
фу, які неприємні. не лише на
фу, які неприємні. не лише на вигляд...