Новини

74 роки тому Закарпаття називалося Карпатською Україною

«...Дивимося на нинішню важну хвилину не тільки з погляду нових конституційних параграфів, а з погляду століть, з історичного становища. Відчуймо всю переломовість хвилини! Подумаймо, як дивилися б на наші днінаші прадіди і як дивитися будуть на них наші нащадки... Тож творім, і творімякнайбільше самі, бо коли будуть творити за нас другі, не наберемося скороволодарського духа, якого нам треба. А на сторожі наших нових прав поставмосвідомість нашого основного історичного права: бути справжніми панами нашоїземлі!»

Тижневик «Наступ» (друкований орган «Карпатської Січі), листопад 1938 р

Ми - нащадки Ваші, громадяни незалежної України з великою повагою дивимося на цю славетну сторінку історії української державності.  Пам’ятаємо, вчимося, відкриваємо незнані цікаві та повчальні факти історії. У рамках плану заходів святкування 74 річниці Карпатської України, на базі багатопрофільного ліцею «Лідер» - ЗОШ №20 відбулася зустріч з сучасними представниками славнозвісного спортивно-патріотичного руху "Карпатська Січ" Славіком Юрієм Володимировичем, аспірантом кафедри "Історії України" Деяком Тарасом Володимировичем, Митришиним Віктором  Васильовичем та Кузьмою Іваном  Івановичем. Змістовною та цікавою була розповідь про визначальну історію, яка творилася в нашім краї. Слухачі ніби «набиралися володарського духа, якого нам треб, сповнювалися свідомістю нашого основного історичного права: бути справжніми панами нашої землі!».

Карпатська Україна – протягом 1938-1939 рр. автономна Українськареспубліка у складі Чехословаччини, з 15 березня 1939р. - Українська незалежнадержава (всенародно обраний парламент проголосив незалежність та обравПрезидентом А.Волошина; чисельність населення – бл.550 тис. осіб).

Після Мюнхенського договору між Великобританією та Францією з одногобоку та Німеччиною й Італією з іншого щодо поділу Чехословаччини (30 вересня1938 р.) складне становище останньої і боротьба українців за політичні правапримусили чехословацький парламент 22 жовтня 1938р. ухвалити конституційнийзакон про автономію Карпатської України. 8 жовтня 1938 р. було утворено перший автономний уряд КарпатськоїУкраїни на чолі з А.Бродієм, якого за відверто проугорську політику через 20 днівбуло усунуто з посади. Натомість прем’єр-міністром призначено А.Волошина,який активно здійснював заходи, спрямовані на розбудову держави.

Першочергову увагу в умовах боротьби з угорськими терористичнимиформуваннями було приділено створенню збройних сил. Організація народноїсамооборони “Карпатська Січ” постала на основі молодіжних організацій(передусім – "Пласт") і за підтримки Організації Українських Націоналістів.Рішенням Віденського арбітражу 2 листопада 1938 р. значна частинаКарпатської України (Ужгородський, Мукачевський і Севлюський повіти) змістами Ужгород, Мукачеве і Берегове було приєднано до Угорщини. За цих умовстолицю Карпатської України перенесено до м. Хуст.

12 лютого 1939 р. відбулись вибори до Сойму Карпатської України, уяких взяли участь 92,5% населення. За проурядову партію «УкраїнськеНаціональне Об’єднання» проголосували 92,4% виборців.

15 березня 1939 р. Сойм проголосив повну державну самостійністьКарпатської України і схвалив Конституцію (Конституційний закон, ч.1), якавизначила державний устрій (президентська республіка). Президентом обрано А вгустина Волошина. Державною мовою визнано українську, державним прапором -синьо-жовтий стяг, гербом – сполучення крайового герба (ведмідь у лівімчервонім колі й чотири сині та три жовті смуги в правому півколі) з національним(тризуб Володимира). Державним гімном став гімн “Ще не вмерла Україна”.

15 березня 1939 р. хортистська Угорщина за підтримки гітлерівськоїНімеччини розпочала агресію проти Карпатської України. По суті оборонаКарпатської України була першим збройним виступом українців проти фашизму.Саме з боїв на Закарпатті для українців розпочалась Друга Світова війна утой час, коли Сталін проводив спільні з Гітлером військові паради.У гірських районах загони “Карпатської Січі” продовжували боротьбу зугорськими регулярними частинами до кінця травня 1939 року.

Таким чином, незалежна українська держава на Закарпатті стала важливиметапом національного державотворення, який продемонстрував, що Закарпаття –українська земля, жителі якої прагнуть соборної держави разом ізспіввітчизниками з інших українських земель.

Варто завершити словами Івана Ірлявського, поета, учасника подій, закатованого фашистами у Бабиному Яру: «Побідила Правда, побідили українці! Карпатська Україна вільна, а скороостаточно побідить цілий Український Нарід на всіх просторах української землі,бо обрії вже горять...».Будьмо ж гідними нащадками борців за незалежність!

Воротинцева Олена, вчитель історії та права ліцею «Лідер»

Славко (не перевірено)

Дивимося про ті події у інтернеті у фільмі "СРІБНА ЗЕМЛЯ". Тисячі життів героїв-захисників Карпатської України - наших батьків, дідів,які вони віддали, є прикладом безмежної любові українців Закарпаття до своєї древнбої рідної землі і надихати нас на створення справжньої суверенної Великої України!

СЛАВА ГЕРОЯМ!

нд, 17/03/2013 - 22:03 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.