Новини

Життя після виборів, або Берегово по-новому

Два тижні тому, 25 травня, ми обирали Президента. І вчора новообраний глава держави присягнув своєму народу. У Берегові Петру Порошенку віддали свої голоси більше 70 % виборців. Це найбільший показник по області. Так само й весь 74й округ, що включає в себе Берегівський, Виноградівський райони та місто Берегово віддав лідеру президентської гонки найбільше голосів на Закарпатті - 66,84%. Ми поцікавилися у берегівчан чи існує життя після виборів і якщо так, то яке воно: чи почали люди жити по-новому і чого очікують від Петра Порошенка.  

У приміщенні 74ї ОВК в Берегові, схоже, життя після виборів іще не настало. Там тривають виборчі клопоти.

- Ми все збираємо, пакуємо в мішки, будемо здавати в місцеву владу тканину (синьо-жовту) на зберігання. А канцелярські приладдя, що ми збираємо (в кожному ящику - папір, ручки, ножиці, зошити, клей, лінійки тощо) - роздамо по інтернатах, - каже заступник голови 74-ї ОВК Марія Весельська.- Що залишилося невикористане, люди здають нам і ми передаємо в дитбудинки. Це практика попередніх виборів. Тоді ми передали шкільне приладдя у Виноградівський інтернат. Зараз частину віддали у Берегівський дитбудинок решту також віддамо в дитбудинки. Там такому раді. Зошити, ручки, вони завжди пригодяться. 

- Зараз ОВК завершує організаційні питання - розбір кабінок, здачу канцелярії, видача платні, - розповідає голова 74ї ОВК Михайло Блецкан.- Життя після виборів звичайно триває. Повноваження комісії тривають ще до 13 червня. Зараз якраз займаємося питанням виплати зарплат працюючим на дільницях у день голосування і тим, хто працював на платній основі.

Зі слів голови 74 ОВК, вибори в окрузі пройшли на високому рівні, хоча й вимотали фізично, бо ж підрахунком голосів все не закінчилося. Голова і секретар відвезли протоколи до Києва, однак невдовзі по приїзді довелося знову мчати до столиці.

- При прийнятті протоколів ДВК, у нас була помилка при їх обробці, при введені їх в систему "Вибори"  і складенні протоколу окружної виборчої комісії. Поміняли цифру там, де кількість виборців на дільниці яка була включена у список виборців і становила по факту 1795, а оператори зробили помилку, коли вводили в протокол - 1975, тобто поміняли місцями "9" з "7" і тому така помилка, - пояснює Михайло Блецкан. -  По факту збільшилася кількість виборців на дільниці. Але це не вплинуло на результат голосування тому, що в голосовій частині в нас жодної помилки не було ні в протоколі дільничної, ні в протоколі нашому. Лише це одно зауваження з боку Центральної виборчої комісії було. Надійшла телефонограма, нас повідомили в оперативному режимі зібрати комісію, ми зібралися буквально за годину, склали протокол, підписали і повезли назад до Києва.

Голова ОВК не приховує полегшення від того, що другого туру президентських виборів не буде.

- Це простіше тому що, по-перше, дуже велика економія коштів - біля 500 мільйонів гривень бюджетних коштів на видатки по Україні. По друге, менше роботи. Це дуже важка робота. Знову був би другий етап: організація окружної виборчої комісії, дільничних виборчих комісій, а це дуже важка робота. В нас було півтора місяці на підготовку і це досить малий термін, а там треба було б за три тижні провести другий тур. По організації це було б важко.

- Я думаю, що 98% членів комісії раді, що немає другого туру, - додає член 74-ї ОВК Ервін Бабинець.Ми не спали більше доби, сиділи до вечора понеділка, до 17 чи до 19ї години. Кілька дільниць неправильно склали протоколи, ми просили їх виправити, здавали уточнені протоколи. Ми не очікували таку явку (по округу проголосувало менше 45%).

Ми вважаємо, що це нормальна явка - ні велика ні мала. Очікували, що буде менше. В Берегові Порошенка підтримали більше 70% виборців. Мінімальний відсоток був за маловідомих кандидатів. Були такі дільниці,  де багато людей голосували за Яроша, кандидата від Правого сектору, що досить дивно як для Берегова. Ну, але так люди виявляли свою позицію, волевиявлення. Що ж до змін чи нового життя після виборів, то цього поки немає, ну але є сподівання на краще. Головне, щоб війна зупинилася. Сподіваюся, що наш Порошенко знайде спільну мову з Росією, щоб всіх цих терористів забрали.

Голова ДВК 210 666 (ЗОШ № 6, м. Берегово) Анастасія Влад зізнається, що її засмутила низька явка виборців як на її дільниці так і взагалі по виборчому округу, однак порадувало, що хід голосування не оминули увагою міжнародні спостерігачі.

- У нас було дуже багато спостерігачів: з ОБСЄ були, Угорщини, Словаччини. Всім все сподобалося. А ще були люди з басейну, туристи. Вони голосували по додаткових списках. Я думаю, що життя після виборів буде хоч для вас, молодих. Хочеться, щоб мої внуки жили у вільній, красивій, європейській державі - Україні, яку ми тільки тепер насправді порозуміли як ми її любимо.

Ізголовою ДВК 210 669 (Будинок культури, м. Берегово) В'ячеславом Шалигіним ми побачилися в тому ж Будинку культури, де колись була ДВК.Цього разу тут немає кабінок для голосування, а на столах замість списків виборців та бюлетенів - величезні торти. Виявляється, це свято для угорських школярів, які здобули призові місця на олімпіадах для угорськомовних учнів. На жаль, "олімпійці" окрім угорської не могли чи не хотіли спілкуватися ні українською, ні російською і, зрештою, ні англійською мовою. Тож про вибори та життя після них розпитую у вже знайомого з виборів В'ячеслава Шалигіна.

 - Сподівання на краще, звичайно. Життя покаже, як буде краще. Хотілося б, щоб він втілив у життя, по-перше, розпуск парламенту, це однозначно, щоб був новий парламент, який буде працювати ну і покращення життя. Надіємося, що він хоча би частину він втілить у життя того, що обіцяє. В принципі, берегівчани голосували за Порошенка тому, що у його програмі було вступ у Євросоюз, по друге, він пообіцяв розпустити парламент і по третє, місто, де проживає дуже багато національностей і він сказав, що національні меншини будуть захищені і їхня мова також.

Пересічні берегівчани менш оптимістичні у прогнозах.

Пані Моріка каже - не знаю, що буде ввечері,а  ви мене питаєте про якісь плани на майбутнє.  Очікуємо щось доброє, щоб там ся не били, щоб там один одного не вбивали.

А от Надія говорить і того безнадійно. - Я навіть не голосувала, була за кордоном. Я нічого доброго не чекаю. Подивитеся, що так і буде. Для людей нічого нормально не дасть. Точно так буде. Через три роки подивіться і згадайте мої слова. 

Ірина, студентка-дизайнер.- Я голосувала. І маю сподівання на те, що щось почнеться мінятися, ми почнемо йти до більш цивілізованої країни. Ясно, що після виборів воно не буде як за помахом чарівної палички - раз і все, ми в Європі і починаємо жити як цивілізована країна, але хай діти наші,внуки, хтось.

Родина Товт: два Михайла та Сільвія переживають за робочі місця та екологію на Закарпатті. - Я голосував. Не буду розголошувати за кого, правда. Я думаю, що життя після виборів не поміняється тому, що я дуже розчарований у наших депутатах, у нашій владі. Мені 26 років і я у своєму житті не можу нічого зробити для свого сина, для свого майбутнього покоління. Наше Закарпаття досить бідно живе. Поки що нічого не покращилося. Хочеться аби безробітні мали можливість працевлаштуватися за нормальну зарплатню.

Бо дуже є багато є інвесторів, але вони дуже мало платять для нас тому, що знають, що в нас дешева робоча сила. За тисячу євро на місяць вони в Німеччині можуть наняти одну людину, а в нас, ну по скільки зараз євро 16? Вони можуть забезпечити 16 людей. Це не правильно. За цей рік, до Нового року якщо він (Петро Порошенко) щось запровадить робочі місця, щось придумає для нас, щось в кращу сторону,то ми повіримо що за наступні роки він іще щось хороше зробить, що він чогось вартий. Якщо за літо, за осінь людина ще собі якусь роботу найде, то зимою що ми будемо робити?! Також нас цікавить й екологія. Не хочу, щоб моя дитина дихала викидами, вихлопними газами.

Матеріал підготовано у рамках виборчого проекту ЗОО "Ужгородський прес-клуб" за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.