Новини

Замок, що єднає серця

Здавна існувало повір'я: вінчання і шлюбна ніч у культовому місці - запорука щасливого сімейного життя.

Легендарний Сент-Міклош, що у Чинадієві поблизу Мукачева, - двоповерховий замок у романському стилі звели ще у 15 сторіччі, та його не пошкодував ані час, ані люди. Окрім вікон у кам’яних стінах бачу десятки бійниць, а на даху – башти для ведення боїв. Дерев’яні східці риплять під ногами, таємничій темний мур веде до підземелля. Державним коштом реставрувати фортецю не вийшло, за цю нелегку справу взявся художник Йосип Бартош. Майже 10 років тому митець взяв напівзруйнований Сент-Міклош в оренду на 49 років. Сьогодні відроджена з руїн фортеця стала оплотом історії, культури і ... кохання.

“У стінах Чинадіївського замку живе любов, - розповідає туристка з Києва Валентина Строта. - Три роки, як ми з чоловіком зіграли весілля, але зізнатися в своїх почуттях він зважився лише під час екскурсії по замку. Про Сент Міклош чула багато подібних історій, а недавно в стінах цього замку мої знайомі зіграли весілля. Не повірите, але щоб знайти один одного, двом киянам треба було приїхати аж на Закарпаття! Потім приїздили до замку і на фестиваль, а серед лицарів змагався й мій Василь”.

Цього року замок, як повідомляв Zaholovok.com.ua приймав учасників міжнародного фестивалю середньовічної культури «Срібний Татош». У лицарських турнірах та двобоях за прекрасних дам змагалися 25 реконструкторів з 6 країн Європи. Угорщину та Словаччину представили національні клуби, зі Словенії та Румунії було по одному учаснику, а найчисельнішою стала когорта українських  реконструкторів -- лицарі з Мукачева, Львова, Сум, Києва, Чернігова, Ужгорода та Харкова. Гостей фестивалю розважали міністрелі та автгурт “Pechera”.

Муза нинішніх перетворень, що відбуваються у замку -- легендарна графиня Ілона Зріні. На першому поверсі фортеці -- простора зала та шість кімнат, у яких нині музей скіфської і кельтської культур. Лицар найромантичнішого замку середньовіччя Йосип Бартош кам’яними сходинками веде туристів на другий поверх фортеці.

“Тут була спальня Ілони Зріні, найвидатнішої особи, яка володіла замком. Овдовівши у 39 років, матері двох дітей довелося керувати Мукачівським замком, який також належав її родині. Протягом восьми місяців ця тендітна пані боронила замок у Мукачеві від облоги. Та саме у Чинадієві 1682-го вона зустріла трансільванського графа Імре Текелі. Між молодшим на 14 років графом і княгинею спалахнуло кохання, яке не згасло протягом усього їхнього життя. Ці стіни дихають любов'ю, адже саме в цьому колись респектабельному замку зародилося чи не найвеличніше кохання в історії людства. Вперше я побував у Чинадіївському замку 1991-го, коли реставрував церкву Св. Миколая, - згадує Йосип Бартош. - Сент-Міклош круто змінив і мою долю. Знаєте, скільки людей хотіли орендувати цей замок, та він вибрав мене”.

Після серії вдалих виставок в Угорщині, Швеції, Словаччині пану Бартошу запропонували розписати храм в Італії. На запрошення знайомої художниці Тетяни Петричко, Бартош знову приїхав в замок на етюди майже 10 років тому. Саме в його стінах, на подив друзів, колег і знайомих, успішний художник прийняв кардинальне рішення: відродити палац з руїн. Містика? А може кохання! Адже, не дарма в народі Сент-Міклош називають “Замок двох сердець”. А на свого лицаря він терпляче чекав весь цей час. Кажуть, що в стінах замку живе добрий привид, який з'єднує люблячі серця. Хочете - вірте, а хочете - ні. Але ж своє весілля Йосип і Тетяна зіграли саме в цьому замку. До речі, на їхньому вінчанні були спадкоємці відомого роду Романових та Галіциних. А нині щаслива пара живе в любові і має з десяток-другий послідовників. Численні туристи, які приїжджають на Закарпаття, неодмінно хочуть відвідати Сент-Міклош. Адже, поголос вперто твердить: якщо в цих стінах прозвучить визнання у коханні - відмови не буде. А пара, що поєднає серця - проживе в щасті і любові до глибокої старості. Надарма закохані романтики з різних куточків держави мріють обвінчатися у Фортеці закоханих!

Йосип Бартош врятував легендарний замок від руйнування та ще й відкрив в мукачівської резиденції барона Перені історичний музей. А нині -- відроджує цікаві середньовічні звичаї: влаштовує бали, читання, презентації, художні пленери та середньовічні лицарські турніри. Відродити старовинну фортецю з руїн художнику із Закарпаття допомагають меценати з усього світу.

“Угорське міністерство охорони культурної спадщини виділило 5 тисяч доларів. За ці кошті перекрили дах та засклили вікна на першому поверсі. Долею родового гнізда переймається й нащадок барон Янош Перені, не стоїть осторонь й влада. Влаштовуємо у замку міжнародні пленери, по одній роботі митці залишають у дарунок, -- мовить пан Бартош. -- А нещодавно  отримали три гармати для нашої фортеці. Це муляжі, відлиті з чавуну, кожна -- завдовжки метр. Та вони дуже схожі на справжні похідні гармати, якими за часів Ілони Зріні боронили фортецю”.  

Відлили чавунні макети старовинних гармат для закарпатського замку запорізькі майстри. А подарував їх народний депутат України із Запоріжжя Валерій Крайній з яким Йосип Бартош познайомився під час своєї поїздки до славетного краю козаків, де й лицаря Сент- Міклоша посвятили в козаки. Нині у планах володаря замку – відродження лицарських традицій та проведення турнірів і фестивалів. Окрім дегустаційного залу та кузні у палаці відкриють ще й залу для шлюбних церемоній. А про утворення пари – сповіщатимуть залпом з гармат.  

“Я не відкрив нічого нового. Здавна існувало повір'я: вінчання і шлюбна ніч у культовому місці - запорука щасливого сімейного життя. Створюємо зал для укладення шлюбів, - каже пан Бартош. - Вінчатися в старовинному замку -- дуже романтично. А нинішня молодь тяжіє до старовинних звичаїв. Плануємо відтворити автентичний антураж, а на другому поверсі обладнаємо ще й спальню для молодят. Розроблено детальний план реставрації замку. Крім палацу для вінчань, відкриємо тут дегустаційний зал і кузню. Але, щоб відкрити всі таємниці старовинної фортеці потрібно десятиліття”.

Перший міжнародний фестиваль середньовічної культури “Срібний Татош” зібрав понад 2 тисячі гостей. Туристів пригощали закарпатськими стравами, а для охочих потанцювати -- майстер-клас з середньовічних танців. Колоритний виступ  клубу угорських реконструкції “Mora Temporis” змусив присутніх відчути дух середньовіччя. Артисти театру середньовічної культури  “A l’entrada” у новій програмі “Закохана королева”, ілюстрували історію володарів Сент-Міклоша… Вкотре переконуюся, що всі відновні роботи, які нині ведуться в цьому старовинному палаці, мають любовний підтекст. До речі, бунтівна графиня Ілона Зріні пішла наперекір долі і звичаям та прожила щасливе життя зі своїм коханим графом Текелі. Багато самотніх сердець в надії знайти свою пару несуть букетик білосніжних квітів на її могилу в костелі Св. Ельжбети в Кошице. А до легендарного Сент-Міклоша на Закарпаття їдуть закохані пари, щоб освідчитися і навіки поєднати свої серця…

Елеонора Савицька, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.