Новини

Закарпатців просять заспокоїтися та не блокувати дороги

21 липня указом ВРУ в країні розпочали третю хвилю мобілізації. З цього у Закарпатській області отримали масовий протест людей.  Заворушення виникли на Берегівщині та Хустщині, але найбільше зачепили Мукачівщину, зокрема села Зняцево і Ракошино, де проходить дорога міжнародного значення.  Її люди блокують і досі.

Чиновники вважають, що винні у цьому самі, бо на всіх відвіданих блок-постах люди були або слабко, або взагалі не проінформовані щодо процесу мобілізації та того, як саме він має проходити.  Бо там де ведеться роз'яснювальна робота, все стає нормально.

Саме тому сьогодні об'єднана група керівників правоохоронних структур, керівництва області депутатів, військових та місцевих чиновників відвідала два зазначені вище села, аби звільнити дорогу від заторів.

У Зняцеві переговори мали успіх, а от у Ракошині виявили цілих два блок-пости. На одному з них також знайшли порозуміння. А от на другому домовитися не вдалося, тож траса все ще перекрита.

Голова Закарпатської ОДА Валерій Лунченко зауважив, що на блок-постах  найбільше кричать ті, хто не має до цього жодного відношення. Переважно це 5-10 агресивно налаштованих людей, які підбурюють натовп.  Вони, за словами народного депутата Валерія Пацкана, котрий також їздив  на переговори, задають завчені питання, на кшталт, того, яка різниця між АТО і воєнним станом.

Є і значна частина нетверезих громадян, що раніше зауважували і журналісти.

Обласний комісар Іван Васильцюн зауважив, що до Ракошина направили ж повістки, особисто вручили лише 14, та жоден з людей на неї не відреагував.

Взагалі ж за розрахунками з області мають призвати 2500 людей, тобто це по 5-10 людей із одного села. Втім, за словами Васильцюна, повісток розсилають більше, бо переважна частина мобілізованих відсіється через різні особисто обставини, передбачені законом. Таким чином людям видається, що події мають якийсь політичне забарвлення . Чиновники запевнили, отже, що вивченням цього питання займуться правоохоронці.

 Присутні на зустрічі люди з сіл проти сказаного вище сильно не заперечували, власне, найактивніше виступила громада Берегівщини, де чутки через мовний та культурний бар'єр розповсюджувалися надзвичайно активно. Але ні там, ні на Мукачівщині ніхто з місцевих так і не підтвердив фактів насильницької мобілізації.

Сьогодні мітинг мали 6-7 сіл, але є побоювання, що завтра їх буде більше. Крім того ряд вимог місцевих мешканців є об'єктивним. Саме тому в світлі цієї ситуації було вирішено вжити наступні заходи:

- письмове звернення жителів Ракошина перешлють до ПУ і вжиють заходів по всіх його пунктах;

- наказати місцевим депутатам проводити активне інформування населення щодо мобілізації;

- запровадити у Закарпатській ОДА телефон довіри, де кожен житель області зможе задати свої питання правоохоронцям чи військовим;

- виявляти та ставити на облік чоловіків-біженців, котрі прибули на Закарпаття;

- першочергово призивати добровольців та досвідчених військових;

- запровадити посилену охорона місць проживання нацменшин;

- масово залучитиЗМІ до поширення інформації про мобілізацію.

При цьому жодних санкцій до блокувальників доріг попри те, що це є кримінальним злочином, застосовано не буде.

 Взагалі ж основну ідею керівництво області бачить у тому, щоб донести інформацію про мобілізацію до кожної домівки. Лише тоді можна буде урегулювати ситуацію. Бо Закарпаття - не виняток, у сусідніх областях такожпроходить мобілізація. Але у нас існує особлива небезпека.

 Як зауважив В.Пацкан саме за таким сценарієм все починалося на Сході. Тож людей просять заспокоїтися, не роздмухувати ситуацію і не створювати підґрунтя для діяльності росіян. Адже ті і без того пишуть, що у краї повно русинів, які начебто мріють про автономію. А блокування доріг для такого роду повідомлень є чудовим приводом. Тобто по суті закарпатці ще і розпалюють сепаратизм. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.