Новини

Закарпатські ПТУ: проблема економістів, а не політиків

5 січня Закарпатська обласна рада прийняла оновлений бюджет краю на 2016 рік. 

Він викликав чимале невдоволення депутатів, особливо представників фракції “Єдиний центр”. Відповідно, ті за нього голосувати відмовилися.

Тим не менше після обговорень та досить спокійної (на відміну від попередніх сесій) дискусії, проект таки набрав потрібні 39 голосів. Із 64 депутатів Закарпатської облради не голосували 25. Враховуючи відсутніх депутатів, найбільшу фракцію “Єдиного центру” (18) та декількох обранців, які могли не вподобати бюджет, отримаємо саме цe число.

Обласна рада затвердила оновлений бюджет

Денис Ман, депутат Закарпатської облради від партії БПП “Солідарність” бачить у цій ситуації деяку небезпеку. 

“Нині цікавий день: коли говорять про підтримку виборців і області депутати і коли за неї голосують - це різне, виявляється. Питання бюджету, яке ми сьогодні приймали, стосувалося Закону України, який зазвичай у правових державах є офіційним і визнається, і лише в Україні він може трактуватися та потенційно може привести до неприйняття бюджету. Сьогодні така імовірність була, але добре що здоровий глузд переміг і 39 голосів депутати віддали за фінансовий документ області.

Бюджет непростий, і навіть дуже. Але ситуація в державі така ж! Претензій до ОДА чи департаменту фінансів немає, бо все відшліфовано і перепогоджено, документ нормальний. Але ми живемо в ринковому середовищі і будь-який період реформ є складним”, - йдеться у повідомленні

У чому ж проблема? 

Що ж стало причиною суперечок депутатів? Основною проблемою, а заразом і “яблуком розбрату” виявилося фінансування ПТУ.

Річ у тім, що стаття 26 бюджету України на 2016 рік передбачає зміну порядку фінансування професійно-технічних училищ та “та інших навчальних закладів, розташованих у містах обласного значення”. 

Установити, що видатки на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних закладах та інших навчальних закладах, розташованих у містах обласного значення, плануються з 2016 року у відповідних бюджетах міст обласного значення, а на інших територіях - у відповідних обласних бюджетах та бюджеті міста Києва”, - проголошує закон.

До цього, нагадаємо, ПТУ фінансувалися з державного бюджету; на них областям надавалися чималі трансферти.

Обласна рада обговорює оновлений бюджет

Якщо говорити про Закарпаття, то мова йде про 9 профтехучилищ, розташованих в Ужгороді, Мукачеві, Берегові та Хусті. Їх відтепер фінансуватимуть із міських бюджетів.

Решту, як і раніше, утримуватимуть за кошти обласного бюджету, однак, вже без державної підтримки. Це Перечинський професійний ліцей, професійно-технічне училище № 33 смт Великий Березний, Свалявський професійний будівельний ліцей, Тячівський професійний ліцей, Державний професійно-технічний навчальний заклад „Білківський професійний аграрний ліцей”, вище професійне училище № 34 м. Виноградів та Міжгірський професійний ліцей.

Фінансовий нюанс

Розглянемо, як все виглядало у 2015 році.

Тоді на потреби всіх 16-ти ПТУ Закарпатська облрада заклала у бюджеті більше 137 мільйонів гривень, при чому краю була надана субсидія у розмірі 110 675 800 гривень. Остання покрила всі витрати загального фонду бюджету, а це видатки споживання, оплата праці, комунальні послуги та енергоносії. Спеціальному фонду із бюджету області виділили майже 9,5 мільйонів гривень.

Натомість бюджет, прийнятий на 2016 рік передбачає на фінансування ПТУ у розмірі 58 973 200 гривень, що складає 43% минулорічної суми. Тут варто брати до уваги також загальне зростання витрат бюджету, яке мало місце через збільшення мінімальної заробітної плати, вартості комунальних платежів та загальної інфляції в Україні. Враховуючи, що 7 ПТУ, які залишилися на балансі облради, це майже 44% від загальної кількості, то грошей може і не вистачити. Однак, для більш точного аналізу і висновків потрібно володіти розподілом витрат на кожен заклад, як минулого, так і цього року.

Важливо також зауважити, що цьогоріч субвенції на ПТУ не отримає ні обласна рада, ні самі міста.

Михайло Мотильчак

“У цьому році докорінно змінили суть фінансування професійно-технічної освіти. Держава скинула все на місцеві бюджети, причому основний тягар впав на міста обласного підпорядкування, адже із 16 ПТУ 9 знаходяться саме у містах обласного підпорядкування: в Ужгороді - 3, у Мукачеві - 3, в Хусті - 2 і в Берегові -1. До того ж, це найбільш потужні професійно-технічні заклади, як за кількістю учнів, так і за кількістю напрямків підготовки спеціалістів.

І хочу особливо підкреслити: тут навчаються діти з усієї області.

Тобто, в Ужгородському ПТУ здобувають освіту не лише ужгородські діти, а з усього краю. А згідно зі статтею 27 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", незважаючи на географію проживання учнів з усієї області, тягар лягає на міські бюджети.”, - зауважив депутат Закарпатської обласної ради від Єдиного Центру Михайло Мотильчак, котрий раніше був начальником управління освіти Закарпатської ОДА.

Реакція на місцях

Закарпатські міста вже встигли відреагувати на зміни у фінансуванні ПТУ, кожне по-своєму.

Ужгород

Найоперативнішим виявився обласний центр. Так, у 2016-му Ужгород повинен забезпечити діяльність трьох профтехучилищ:

1. Ужгородське вище комерційне училище Київського національного торговельно-економічного університету.
2. Ужгородське вище професійне училище торгівлі та технологій харчування.
3. Державний навчальний заклад „Ужгородський центр професійно-технічної освіти”.

У першій редакції бюджету на освіту було закладено 237 777 800 гривень. Із них державна субвенція складала 105 370 800. На ПТУ кошти передбачені не були зовсім.

5 січня на позачерговій сесії, яку зібрали саме для корекції бюджетного питання, депутати виділили на фінансування професійно-технічних закладів освіти на І квартал 2016 року 6 млн. 515 тис. грн. Якщо з говорити про загальну суму на рік, то йдеться про 9 305 300 гривень, тобто трохи більше 9 мільйонів. Таким чином загальні освітні витрати зросли до 248 341 800 гривень.

Втім, гроші нізвідки взятися не змогли. Відповідно, у новій редакції бюджету зменшилися ті ж витрати на соцзахист та соцзабезпечення.

Мукачево

Друге за розміром місто Закарпаття має так само три профтехучилища, а саме:

1. Вище професійне училище № 3 м. Мукачево
2. Державний навчальний заклад „Мукачівський центр професійно-технічної освіти ””
3. Державний професійно-технічний навчальний заклад „Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича”.

Як зауважив голова фракції "Єдиного Центру" в Закарпатській облраді та донедавна мер Мукачева Золтан Ленд'єл, Мукачеву для фінансування ПТУ у 2016 році потрібно близько 40 мільйонів гривень.

24 грудня 2105 року мукачівські депутати на позачерговій сесії прийняли бюджет на 2016-ий рік, у якому передбачили видатки міського бюджету у сумі 651 541 463 грн. На освіту депутати передбачили 176,2 мільйона гривень. Із них на ПТУ витрат поки не передбачено. Втім, уже 12 січня 2016 року о 10:00 у великому залі засідань міські депутати зберуться повторно, аби прийняти нову редакцію бюджету на 2016 рік.

Хуст

У місті діє два ПТУ. Це Хустський професійний ліцей та Хустський професійний ліцей сфери поcлуг.

25 грудня у місті відбулося V-е пленарне засідання I сесії міської ради VII скликання. Тоді депутати затвердили робочу версію бюджету з тим, аби 30 грудня внести до нього зміни. Відбулося, за даними закарпатських ЗМІ, і це засідання, однак на сайті Хустської міськради відсутні проекти рішень чи прийняті рішення міськради. Zaholovok.com.ua відслідкує це питання і повідомить про нього згодом. 

Берегове

Місто повинне забезпечити у 2016 році роботу лише одного ПТУ, це - Берегівський професійний ліцей сфери послуг.

23 грудня берегівські депутати збиралися на сесію, аби розглянути проект міського бюджету на 2016 рік. У проекті були передбачені 54,5 мільйони гривень на освіту і, цілком очікувано, жодних коштів на ПТУ. Очевидно, і цим депутатам доведеться коригувати фінансовий план міста. Як саме, наразі невідомо.

Шляхи вирішення

Який знайти вихід із ситуації і проблеми? І чи взагалі це проблема?

Закарпатські політики

Для Михайла Мотильчака і “Єдиного центру” так.

“Якщо в минулому бюджеті на професійно-технічну освіту виділялося більше 130 мільйонів гривень, то в цьому році на обласний бюджет лише 52 мільйони гривень, а більше 80 мільйонів - саме на міста. Звідки містам брати ці кошти? Звичайно, зараз необхідно зменшувати фінансування на міське господарство, на дошкільну та загальну освіту для того, щоб знайти додаткові кошти на професійно-технічну освіту.

Який був вихід з цієї ситуації? По-перше, депутати Єдиного Центру пропонували звернутися до Кабінету Міністрів України з приводу того, щоб ще раз переглянути це питання, і залишити той механізм фінансування, який був у минулому році.

По-друге, давайте принаймні співвідношення 50% на 50%, тобто, половина - субвенція з державного бюджету, а інша половина - з обласного бюджету.
По-третє, розглянути резерви обласного бюджету і допомогти містам з підготовкою робітничих кадрів.

Золтан Лендєл 

Але більшість депутатського корпусу до таких пропозицій від фракції Єдиного Центру не дослухалися. Як завжди, депутати не хотіли розібратися з цим питанням.

В результаті, прийняли бюджет. Я, у свою чергу, спілкувався майже з усіма директорами ПТУ області і вони висловлюють свою тривогу. І влада міст таким станом речей занепокоєна.

Проблема фінансування професійно-технічних закладів є очевидною, оскільки міські бюджети не матимуть можливості їх фінансувати у відповідному обсязі", - зазначив депутат.

Василь Губаль

Його колега по фракції та екс-очільник Закарпатської ОДА Василь Губаль вважає, що слід було, перш за все, поспілкуватися з мерами тих міст, на які ляже тягар фінансування ПТУ.

“Зараз, згідно з позиціями держбюджету, фінансування закладів професійно-технічної освіти лягає на місцеві бюджети, міста обласного підпорядкування. Варто було б послухати керівників цих міст: вони ж мають своє бачення і свої плани, і почути, чи в змозі ці міста виділити ресурс, аби фінансувати ці заклади (до речі, не маючи у своїй комунальній власності ці об’єкти – цього Кабмін не передбачив). Цього зроблено не було. Слова ж про те, що без голосування за бюджет студенти профтехучилищ «їстимуть сіно» (як дозволив собі висловитися голова ОДА) - це не більше, ніж емоції. Адже бюджет ми прийняли наприкінці 2015-го року, нині йшла мова про уточнення, а загалом є змога виділяти закладам потрібні кошти на утримання, стипендії і зарплати – 1/12 від бюджету на ці цілі а місяць.

Загалом же вважаю (і, до слова, ми вже починали цю роботу), що галузь професійно-технічної освіти має бути оновлена й працювати згідно з потребами області, потребами в фахівцях конкретних спеціальностей, до того ж – у конкретних районах. Тим не менше, зараз ставити під загрозу всю галузь – щонайменше недоцільно.

На жаль, наші пропозиції не знайшли підтримку, але ми засвідчили перед закарпатцями свою позицію: такий бюджет, який запропоновано, приймати не можна було”, - йдеться у заяві депутата.

Денис Ман

А от інший депутат Денис Ман бачить у питанні ПТУ нехай і болючий, але шлях до вдосконалення закарпатської профтехосвіти.

“Нині "гарячою" була тема профтехосвіти. Наразі обласний бюджет повністю фінансує 9 закладів ПТО. Ті, які знаходяться на території міст обласного значення (Ужгород, Мукачево, Хуст, Берегово), будуть фінансуватися за рахунок бюджетів цих міст. У колег є побоювання, що якраз другі залишаться без уваги міських властей. Домовилися зайнятися цим питанням більш детально.

Розвиток профтехосвіти покладений "на місця" бюджетним законодавством на цей рік, а це значить, що ми отримали шанс підвязати ринок освіти під потреби ринку праці. Треба його використати. Це та норма, про яку ми завжди говорили з освітянським активом, і вона стає реальністю”, - йдеться у його заяві.

Подібну ідею висунула і депутатка від Єдиного Центру Інгрід Туріс. 

Досить спокійно поставилося до питання і керівництво Закарпатської ОДА та облради. Тут вирішення питання поки не мають, але готові його шукати.

“Рішення про обласний бюджет на 2016 рік у новій редакції дався шляхом гарячої дискусії в залі. Оскільки Верховна Рада України ухвалила Державний бюджет-2016 року, яким передбачена передача фінансування закладів професійної освіти органам місцевого самоврядування, то окремі депутати вдарили на сполох. За їхніми побоюванням, це потягне за собою скорочення числа викладачів і навіть закриття ПТУ в області. Михайло Рівіс, Геннадій Москаль запропонували підтримати нову редакцію обласного бюджету з подальшим ретельним вивченням питання та пошуку ресурсів фінансування. Та запевнили, що вони ж зі свого боку докладуть всіх зусиль, аби зберегти заклади з підготовки робітничих кадрів, робочі місця та мир і спокій в краї”, - йдеться у новині прес-служби Закарпатської облради.

Геннадій Москаль та Михайло Рівіс 

Геннадій Москаль, голова Закарпатської ОДА, окремо відреагував на ситуацію з бюджетом, звинувативши партію “Єдиний центр” у неоднозначній поведінці. Втім, як показує попередня практика, суперечка ця носить радше політичний характер, тож акцентувати на ній не будемо. 

Держава

Що ж до самої держави, то закон про держбюджет на 2016 рік передбачає декілька моментів, зокрема:

1. Кабінету Міністрів України до 1 січня 2016 року мав забезпечити передачу в установленому порядку видатків на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах на фінансування з місцевих бюджетів.

2. Кабінет Міністрів України повинен також:

- забезпечити передачу з державної власності у комунальну власність відповідних установ, закладів та організацій (з цього приводу закарпатські депутати вирішили звернутися до ВРУ та КМУ);

- вжити заходів щодо модернізації мережі професійно-технічних навчальних закладів з урахуванням необхідності їх укрупнення та здійснення підготовки робітничих кадрів відповідно до потреб регіону та ринку праці, використання потенціалу таких навчальних закладів для здійснення підготовки та перепідготовки незайнятого населення, не допустивши при цьому їх закриття чи перепрофілювання впродовж 2016-2018 років, а також скорочення чисельності працівників не більше 10 відсотків щороку;

- за підсумками першого кварталу 2016 року провести моніторинг фінансового забезпечення професійно-технічних навчальних закладів державної форми власності за рахунок коштів обласних та міських (міст обласного значення) бюджетів та у разі необхідності внести пропозиції щодо змін до бюджетного законодавства.

Тобто вже у квітні КМУ може переглянути рішення про ПТУ і таки виділити на них якісь кошти, або запропонувати інше вирішення питання.

Українські міста

Інші області України також замислилися над проблемою збереження ПТУ.

Наприклад на Волині запропонували ресурс для фінансування таких закладів закласти у рамках нової обласної програми. 

Хмельницькі ПТУ отримали фінансування лише на три місяці. Як діяти далі, місцеві депутати поки не знають, але вже замислилися над актуальністю деяких професій та навіть цілих закладів. У Львові депутати пропонували виділити кошти на ПТУ лише на перші півроку, а далі вирішувати це питання спільно з КМУ. 

Житомирська міська рада прийняла бюджет з дефіцитом та без бюджету розвитку. 

У Івано-Франківську навіть відбулися акції протесту через політику уряду і очолив їх, що цікаво, міський голова. 

***

Закарпатські міста проблему ПТУ наразі активно не обговорювали, однак, ця фінансова проблема їх таки дістане рано чи пізно і доведеться вирішувати: або економити на інших видатках, або закривати ПТУ, або скаржитися державі і просити допомоги. 

Ярина Денисюк, спеціально для Zaholovok.com.ua 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.