Закарпатські депутати перенесли проекти рішень щодо надання угорській мові статусу регіональної, які планували розглянути сьогодні, на одинадцятій сесії Закарпатської обласної ради VI скликання на наступне пленарне засідання.По-перше, у бюджеті поки на це нема грошей, по-друге, угорські партії повинні визначитись з остаточний варіантом проекту, вирішили депутати, - інформує власкор Zaholovok.com.ua
Проекти рішень на розгляд сесії були внесені двома угорськими партіями - КМКС (Микола Ковач) та ДМПУ (Степан Медвідь). І якщо пропозиція від КМКС передбачає запровадження угорської у всіх органах влади, то ДМПУ бачить реалізацію закону про засади державної мовної політики тільки у виконанні окремих положень закону місцевими радами. Проекти викликали дискусії у депутатські залі. Іван Балога, голова облради зауважив, що для реалізації проекту у повні мірі немає грошей і необхідно звернутися до уряду, щоб у бюджеті на 2013 рік було забезпечено виконання норм закону. Андрій Сербайло (фракція Батьківщина) вважає, що внесені проекти мають швидше політичне забарвлення: «На Закарпатті у мирі злагоді проживають багатьох нацменшин. Не виникало жодних проблем і до прийняття закону, якщо людина на своїй мові зверталася в установах, в органах місцевого самоврядування. А те, що на сього сесії представники угорських сил внесли два різні проекти, свідчить про політичну направленість такого кроку. Адже відповідні рішення по закону вже внесені по Тячеву, Виноградову, Берегову та Берегівському районі. Загалом, прийняття таких рішень – це не компетенція облради і можуть носити рекомендаційний характер».
Посперечавшись, більшість (78 депутатів) проголосували за перенесення розгляду цього питання на наступне пленарне засідання, а угорським партіям запропонували виробити консолідований проект рішення.
Разом з угорською мовою згадали і русинську. Депутат Євген Жупан нагадав про надання регіонального статусу русинській і запропонував проголосувати разом з угорською.
Василь Брензович, депутат Закарпатської облради (КМКС) вважає, що проекти угорців треба було прийняти якнайшвидше. «У декількох населених пунктах Закарпаття були вжиті заходи для виконання цього закону (про засади державної мовної політики) і питання розглядалося на сесіях місцевих рад, - прокоментував Zaholovok.com.ua Василь Брензович, - шкода, що сьогодні депутати не прийняли це рішення. Значна частина депутатів взагалі не читала цей закон і не розуміє його. Сподіваюсь до наступного засідання вони проаналізують положення закону».
12% населення Закарпаття є угорцями, додав депутат, який вважає, що угорську мову треба зробити регіональною і розробити систему заходів для втілення цього рішення у життя.