Новини

Водойми Ужгорода, що краще: річка чи рідна ванна?

Літня спека для ужгородців стала чи не найбільшим клопотом липня. Проте ці «неприємності» можна легко подолати. В Ужгороді є чимало місць, де можна охолодитися у басейні чи природній водоймі, позасмагати. Кореспонденти  Zaholovok.com.ua пройшлися місцевими пляжами та вивчили ситуацію щодо водного відпочинку у місті, зваживши всі “за” та “проти”.

 

Перше, що зустрічаємо на своєму шляху, - пляж біля Радванського мосту. Так званий “радванський пляж” тягнеться від мосту аж до кінця дитячої залізниці. Ця зона відпочинку не обладнана роздягальнями, лежаками, громадськими туалетами, смітниками, навколо росте небезпечний борщівник, річка забруднена, навколо розкидані пляшки та інше сміття. Однак, людей це не зупиняє, і пляж користується популярністю. Плавати в тій зоні фізично не реально, адже з води стирчать каміння і це змушує відпочивальників охолоджуватися у воді, сидячи на замулених каменях. Батьки на річку приводять маленьких дітей, віком близько п’яти-шести років, а вже про умови і стан води вони турбуються не настільки, якщо дозволяють їм занурюватися у воду. Якщо приглянутися до фотографії, можна побачити маленьких хлопчиків, що граються у воді, у якій видно скельця від розбитих пляшок та пластикове сміття.


          

Підходимо ближче до центральної частини міста, а саме до берега річки поблизу обласної філармонії, натикаємося на маленьку табличку, яка каже, що купатись суворо заборонено. Але жодного працівника правоохоронних органів, ні огорож, взагалі нічого, що б могло заборонити людям спуститися в річку. Однак, одразу ж навпроти кричущої таблички висить значно більше за розмірами оголошення, яке розповідає жителям міста про правила поведінки на воді. До того ж, на пляжі розташона одна роздягальня та маленька, розбита бесідка з поламаними лавицями, яка передбачена для того, щоб можна було сховатися від сонця.


         

На Київській набережній велике скупчення ужгородців біля транспортного мосту.  Вода тут місцями трохи глибша, аніж на двох попередніх відвідуваних пляжах, а місцеві жителі знайшли тут собі унікальну розвагу – будують з каменю невеликі огорожі у воді, сідають на них і таким чином охолоджуються. Пляж знову ж таки не обладнаний, ніяких додаткових комфортних умов. Єдиною перевагою є те, що тут немає високих бур’янів та сміття, оскільки в центрі міста таки час від часу намагаються прибирати. До того ж, особливість цього пляжу – відпочинок спільний з рибалками, які втамовують спеку та свої захоплення саме тут. Будьте обережними - не спіймайтеся на гачок присутніх тут рибних професіоналів.

Проходимо метрів ще 100 і ми знаходимося на території ресторану “Венеція”. Працівники закладу розповіли, що басейни наразі не працюють, а пляж є безкоштовним, будь-хто може будь-коли прийти та відпочити. Нагадаємо, що 2 липня в цьому місці стався нещасний випадок. Саме після цього інциденту басейн в неробочому стані. Простір очищений, тут нема сміття, що приваблює ужгородців.

 

Одразу ж навпроти розмістився “студентський” пляж, який за рівнем комфортності такий же ж, як і перший нами відвіданий. Пляж заріс травою, бур’яном, кущами та борщівником, спуску до води немає, так як і смітників та іншого обладнання. Пляж відокремлений від інших, а отже тут Ви маєте змогу насолоджуватися тишею, спокоєм, самотністю та оточуючими Вас бур’янами. Очевидно, що такі пляжі приваблюють відвідувачів безоплатністю та неможливістю піти де-інде. Знову ж таки нема де поїсти, нема де сходити до вбиральні, жоднихз ручностей та умов для людей.

 

Переходимо на інший бік набережної, а саме на Слов’янську. Перший платний пляж, що зустрічаємо на своєму шляху. “Будапешт” – тут передбачили чимало для комфорту: басейн, лежаки, парасольки, смітники, обладнана територія, душ, можливість втамувати як голод, так і спрагу, маленькі бесідки та чудовий настрій. Вартість такого задоволення - 40 гривень для дорослих, та 20 гривень для дітей до 12 років. Тут багато відпочивальників, басейн користується попитом, оскільки майже всі лежаки зайняті. Однак, це не завжди є хорошою ознакою. Басейн занадто малих розмірів, і не має змоги вміщувати ту кількість людей, яка прийшла відпочивати. Плавати Ви тут також особливо не зможете, оскільки будете заважати іншим відвідувачам.

Якщо Ви активний, молодий та любите вечірки, то Вам варто буде пройти ще метрів 100 вздовж набережної і Ви натрапите на відкритий комплекс відпочинку “EilaSunCity”. Тут є все, чого забажає Ваша душа та в змозі реалізувати Ваш гаманець. Територія обладнана всіма пляжними зручностями. Час від часу літніми вечорами тут проводять запальні вечірку з купаннями в басейні. Вартість такого задоволення - 40 гривень. Також тут пропонують кухню-гриль, холодні напої, літню терасу, великі бесідки, басейн для дорослих та малих, спортивний майданчик для гри у волейбол. Однак, розміри басейну також бажали б кращого. У найбільшу спеку плавати в басейні неможливо, адже на твоїй голові дуже швидко може виявитися чужа дитина, яка стрибає в басейн з розгону.

 

І підходимо до найбільш відвідуваного місця ужгородцями – радванський кар’єр. Всім давно відомо, що плавати тут заборонено, територія місцями обладнана лежаками та спуском у воду, а є і дикі “пляжі” на яких також чимало відпочивальників.  Скільки ж чуток ходило навколо кар’єру, що тільки не розповідали і якими б легендами він був би не оповитий, частина з цього таки правда.  Завідувач відділу комунальної гігієни Ужгородської міської СЕС Ольга Пилип каже, що радванський кар’єр офіційно заборонений для купання. Тому, з причин відсутності безпечного відпочинку Ужгородська міська рада забороняє там відпочивати.

 

До цього ж додала, що до першого червня повинні були бути складені заключні акти готовності зон відпочинку до сезону, і на сьогоднішній день вони ще не реалізовані. Тобто Ужгородською міською санепідемстанцією не було погоджено жодну зону відпочинку в зв’язку з тим, що вони не облаштовані згідно з вимогами. “За санітарними правилами на кожному з пляжів повинні бути душові кабінки, туалети, надаватися медична допомога, рятувальний загін, фонтанчики з питною водою, а також повинно бути обстежене дно. Оскільки ні одна із зон відпочинку остаточно не має всієї інфраструктури, відповідно жодного акту санітарна служба не підписала, і ні одна із зон відпочинку не підготовлена для купання”, - каже Ольга Пилип. Що стосується якості води, завідувач комунальної гігієни розповіла, що кожні десять днів проводиться аналіз води, і за результатами досліджень, вода відповідає вимогам. А вже за санітарними нормами відпочинок дозволений тільки на території відкритих басейнів, всі інші пляжі такого дозволу не мають.

Як відпочивають ужгородці поділилися з нами:

 Віктор Дьомін, ужгородський фотограф:

-         Взагалі мені не подобається відсутність пляжів у місті, так само як і відсутність смітників, громадських туалетів і багато інших елементарних речей, пов’язаних з комфортним проживанням. Але що зробиш, ми самі обрали таку владу. Ми всі звикли розраховувати на себе в таких питаннях.  Я особисто купаюсь в кар’єрі, оскільки басейнів також нема. А я до них звик у Мукачеві - там їх аж два. На мою думку, в місті має бути великий громадський басейн, на зразок того, що був на стадіоні “Спартак”  і який, до речі, у своїй передвиборчій компанії обіцяв повернути громаді міста нинішній мер Погорєлов. А для тих людей, які купаються в річці - хоча б роздягальні зробити.

 Андрій Федорішко, організатор рок-концертів, фестивалів та творчих вечорів:

-         На жаль в Ужгороді немає жодного хорошого місця з водоймою для відпочинку влітку. Річка в Ужгороді за останні роки частіше каламутна, ніж чиста, кар’єр більш нагадує місце техногенної катастрофи, аніж відпочинку, з повною відсутністю природи.  Та і кладовище прямісінько біля нього впливає на стан води далеко не найкращим чином. Ну а відкриті басейни, що є в кількох закладах на набережній, підійдуть вам, якщо вам років так до десяти і в басейні крім вас нікого немає, так як басейнчики ці занадто малі. Стараюсь відпочивати влітку на екологічно безпечніших та більших водоймах за межами Ужгороду.

 Олександра Терембець, ведуча телеканалу “Тиса1”:

-         Скажу відверто, поки що в басейни, на річки, озера не ходила, якось не було часу. Але на днях відпустка, тому думаю надолужу втрачене. Якщо говорити про те, де мені більше подобається відпочивати серед наших ужгородських рекреаційних зон, то скажу відверто ніде. Уж брудний, кар’єр оповитий якимось дивними історіями і викликає недовіру, озера, навіть якщо й приватні скупчують навколо себе купу різних людей, чого не люблю. Якщо десь відпочити, то хіба що біля басейнів, але відповідного рівня їх у нас мало, а деякі аж занадто дорогі. Ну, але це досвід з попередніх років, можливо цього року щось зміниться, то обов’язково поділюсь.  Гарного літа всім!

 Тудор Кілару, викладач кафедри туризму УжНУ:

-         Я ніде не купаюся в Ужгороді, окрім власної ванни. Антисанітарія мене пригнічує. Крім того, вважаю, що нормальний обладнаний міський пляж - межа мрій будь-якого ужгородця. Ситуація з водоймами на мій погляд плачевна. Кар'єр не пристосований і не облаштований і може спокійно фігурувати в ролі локації для фільмів жахів про озерне чудовисько зі сміття. Річка дрібна, часто брудна і нагадує Ганг під час церемоніальних обмивань. Є альтернатива, яка дає власникам візи, можливість попустувати на просторах Ширави або поніжитися на сонечку біля басейнів Хойдусобосло.

Отож, в Ужгороді купальний сезон в найбільшому розпалі, і де купатися – справа ваша. Однак пам’ятайте, що купатися у невстановлених місцях небезпечно для вашого життя та здоров’я. І не забувайте про правила безпеки на воді, аби не зіпсувати відпочинок вам та вашим близьким.

Оглядали пляжі Ванда Мільо та Людмила Легеза, студентки відділення журналістики УжНУ.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.