Новини

Угорські та українські фахівці зустрілися в Ужгороді у рамках проекту співпраці

В Ужгороді відбувся цікавий кількаденний захід «ринок досвіду» для обміну знаннями і практикою між угорськими та українськими фахівцями, зокрема, у соціальній роботі та медицині. Така зустріч змогла стати реальною завдяки проекту «Навички задля майбутнього». 

Про те, над чим працювали учасники «ринку досвіду», розповіли представники угорської делегації.

Йожеф Соппонош, керівник підрозділу Консультативного Центру із питань протидії наркоманії (Угорщина) розповів: «У цій програмі я задіяний з угорського боку з тематики подолання наркоманії. Вже двічі я проводив лекцію для українців в Угорщині з цієї проблематики, а також щодо сучасних методів надання допомоги, лікування залежності тощо. Мета нашої поїздки цього разу полягала у вивченні ситуації в Україні щодо подолання ВІЛ-СНІДу, туберкульозу і наркозалежності. Ми з’ясовували, яка підтримка надається, які програми діють щодо надання такої допомоги».

«Можу сказати навіть, що є певні елементи, які працюють краще в Україні, інші – краще в Угорщині, - зауважив гість. - У нас, наприклад, майже немає фахівців-аддиктологів. Щодо обласного наркодиспансеру в Ужгороді, то я б сказав, що він набагато краще забезпечений лікарями, ніж подібні установи в Угорщині. Хочу наголосити, що з обох боків кордону у програмі беруть участь лікарі, які самовіддано працюють у цій сфері і всі мають приблизно однакову фахову підготовку, ми буквально з кількох слів змогли встановити порозуміння».

Натомість угорський колега побажав українським покращити організаційну структуру. Наприклад, у цій системі недостатньо тільки медикаментозно лікувати хворих, а от системи реабілітації як такої в Україні практично немає. «Лікар самостійно не може вирішити проблему до кінця, повинна долучатися і соціальна сфера, соціальні фахівці, тільки разом можна вирішити це питання, - каже Й. Соппонош. - Головний лікар наркодиспансеру говорив нам, що планується відкриття відділень психіатрії і аддиктології. В Угорщині при психіатричних відділеннях працюють аддиктологи, але фахівців також недостатньо. Громадські організації могли б допомогти на певних ділянках роботи. Водночас ми могли б вчитися на прикладі Закарпатського обласного центру з профілактики та боротьби із СНІДом – щодо організації роботи, забезпечення хворих тощо. За ці кілька днів в обох сторін була можливість пізнати позитивний досвід один одного і це є хорошою справою, яку ми хотіли б продовжити і надалі. Я сподіваюся, що вдасться віднайти відповідне фінансування для продовження цієї програми».

Маріанна Пензеш, Президент угорської асоціації «Альтер-Его» розповіла: «Це вже другий «ринок досвіду», який проводиться на українській стороні. Практично в центрі «ринків досвіду» стоїть тема координації співпраці соціальної сфери і охорони здоров’я. Лікування туберкульозу, запобігання поширення СНІДу і так далі. Одна з актуальних тем нинішньої зустрічі-лекції – вірусний гепатит, який також передається і через статеві контакти.

Метою програми є також вивчення позитивного досвіду наших сусідів і використання його, наскільки це можливо. Друге – співпраця, під час якої ми разом думаємо про шляхи вирішення проблем, бо ні в однієї, ні в іншої сторони не є ідеальними ці питання. Тому разом працюємо, щоб виробити кращі шляхи і методи подолання цих проблем. Вчора і сьогодні займалися такими проблемами охорони здоров’я, які практично є викликом нашого часу. Вони не зупиняються на кордоні і не можемо сказати: «Це твоя проблема, а це моя». Навпаки, ми повинні займатися ними разом»

«Попри те, що я як лікар з досвідом брала участь у цьому заході, отримала багато нової інформації з лікування СНІДу, туберкульозу, вірусного гепатиту, а також щодо розвитку сімейної медицини, - каже фахівець з Угорщини. - Цікаво було, що сторони не тільки ставили питання, а і розпочали діалог – саме про те, що можемо робити спільно у галузі медицини, освіти, соціальної галузі та інших сфер. І саме започаткування діалогу було однією з цілей проекту, а також – знайти відповідні джерела, на основі спільного досвіду нові методи навчання, щоб підвищити рівень обізнаності з озвучених аспектів.

Також плануємо видати методичні матеріали для удосконалення процесу підготовки фахівців та забезпечення соціального і освітнього процесу. Теми, вивчені під час всіх заходів, які відбулися у рамках проекту, потраплять до цих методичних рекомендацій. Нам сподобався і досвід залучення церкви до вирішення озвучених проблем. У рамках проекту триватимуть і подальші «ринки досвіду», а крім того – обмін студентами для подальшої їх співпраці, кращого подолання тих викликів, з якими вони стикнуться під час подальшої роботи, наприклад, соціальними працівниками».

У складі делегації до Ужгорода прибув і спеціаліст-тренер з методів ефективної співпраці та пошуків ресурсів Сабо Дьордь Золтан, провідний тренер компанії «Форіна» поділився методами своєї роботи: «Ми займаємося підвищенням ефективності, починаючи від організації праці через ментальну підготовку, до розвитку лекторських навиків, риторики тих осіб, робота яких пов’язана з публічними виступами, спілкуванням тощо. А також управлінням підприємством, що, на мій погляд, є окремою спеціальністю. На жаль, це не є елементом ні української, ні угорської системи освіти. Як підвести людей до того, щоб найбільш ефективно використали свої ресурси та досягли максимального рівня – це наше завдання. Ефективна постановка завдань, відповідальність, звітність, розвиток мотивації, побудова команди, вибір – ці теми ми розглядали і на тренінгу в Ужгороді.

Я намагався також розкрити і тему «Enneagram». Згідно з нашою філософією, всі люди різні, всі мають різні страхи, до кожного потрібен інший підхід. Тому ефективність розуміємо відповідно до індивідуальності, тому потрібен індивідуальний підхід до кожної особистості, відповідно до психологічного типу. Це і є основа цієї програми».

Серед спортсменів, з якими працює лектор за цією технологією - олімпійська чемпіонка (на іграх у Лондоні), чемпіон світу. Сабо Дьордь Золтан працював і з командою футбольного клубу, яка отримала Суперкубок та виграла чемпіонат Угорщини.  Тож ужгородцям було що почерпнути на тренінгу.

«Мене захоплює людяність, дружність закарпатців, фахова відданість, здатність сприймати нову інформацію. Мені вдалося встановити тут особисту дружбу з багатьма людьми. У цілому розцінюю нашу співпрацю як дуже позитивну», - каже тренер.

Для довідки:

Виконавцем проекту «Навички заради майбутнього» є Асоціація північно-східної Угорщини АлтерЕго з попередження наркоманії. Партнером з України – Благодійний фонд «Проекта ТАЧ» (керівник - Зіта Баторі-Тарці). Цілями проекту є поліпшення здоров’я населення, обмін досвідом між фахівцями сфери охорони здоров’я та соціальної роботи, визначення найбільш актуальних проблем громади м. Ужгорода в галузі охорони здоров’я, що потребують ефективного втручання, сприяння вирішенню проблем, заповнення прогалин шляхом обміну досвідом та удосконалення підготовки фахівців.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.