
16 липня відомому закарпатському письменнику Михайлу Томчанію виповнюється 100 років від дня народження. З цієї нагоди у краї проводять тиждень Томчаніївських читань. Розпочався він з літературної саги «Живий у слові».
Понеділок, 14:40. У літературній кав’ярні «Гортензія», що в Мукачеві, потроху збираються письменники, науковці, журналісти, видатні закарпатські діячі та сім’я Михайло Томчанія. Не дивлячись на те, що зараз спекотно, на захід приїхали гості не лише з Закарпатття, а й з Києва та з сусідньої Угорщини (там проживають нащадки письменника).
О 15 год. вже нема куди сісти, людей як грибів після дощу. Всі прийшли послухати та розповісти щось нове про митця слова Срібної землі ХХ століття. Серед гостей бачимо В. Густі, С. Федаку, М. Дочинця, Н. Панчук, М. Делегана, Х. Роглева та багатьох інших відомих закарпатців. На зустріч, звісно ж, приїхали і родичі Михайла Івановича: дочка Габріела Щока (Томчаній) разом з чоловіком Василем, їхні діти та внуки.
Першим виступає письменник, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Густі. Він пояснює присутнім чому тиждень Томчаніївських читань почався саме з Мукачева: «Ми розпочали саме з цього міста, бо у 20-30-ті роки минулого століття Михайло Томчаній навчався у Мукачівській торгівельній академії. Вчилися з ним також такі відомі письменники, як І. Ірлявський та В. Фенич. Тому, як бачимо, Мукачево є своєрідним літературно-мистецьким центром нашого краю. Можливо, колись на місці цієї академії ми встановимо меморіальну дошку цим нашим землякам».
Згодом про тата починає говорити його дочка Габріела: «Мій татко був доброю, цінною, патріотичною людиною. Він залишив мені скарб, який досі живить мене, моїх дітей та онуків. Цей скарб - спогади. Ті паростки, які він заклав у нас, у свої книжки потрібні у такий важкий для України час». Не приховуючи хвилювання та сльози Габріела розповідає, що Михайло Іванович дуже любив своє Закарпаття і радів би, якби побачив Україну вільною.
Письменник, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Мирослав Дочинець в свою чергу ділиться таємницею успіху найвідомішого роману Михайла Томчанія «Жменяки». «Успіх книги у тому, - вважає письменник, - що люди довіряють написаному у романі. Читача не можна обдурити, він або приймає твою книгу, або ні».
Вже сказано багато слів про самого письменника, про його життя. Але про творчість Томчанія запрошують розповісти доктора історичних наук, професора УжНУ, письменника та журналіста Сергія Федаку. « У творчому доробку Михайла Івановича кидаються у вічі його замальовки про міста і села, його гумор, легка еротика, детективні повороти та пригодницькі сюжети, - каже науковець. Його творчість – це енциклопедія закарпатського життя ХХ століття. Твори цього письменника дуже цінні та варті уваги».
Цікаво слухати про такого відомого письменника як Михайло Томчаній. Але не менш цікаво послухати уривки з його творів, зокрема із відомого роману «Жменяки», який є візитною карткою письменника. Саме цей твір приніс Томчанію всеукраїнське визнання, його 6 разів перевидавали та перекладали різними мовами. Тому уривок із «Жменяків» зачитує акторка, лауреатка обласної театральної премії братів Шерегіїв Вероніка Тищук.
Час біжить і сьогоднішня зустріч закінчується. Та тиждень Томчаніївських читань лише розпочався. Завтра, 15 липня, в Закарпатській обласній бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбудеться круглий стіл «Літописець народної долі». А вже 16 липня, у день народження письменника, в Ужгороді Михайлу Томчанію ставитимуть квіти на могилу.
Вікторія Кузьма,
студентка відділення журналістики УжНУ