Вранці у п'ятницю ціни на нафту продовжують різко падати на тлі зниження глобального попиту та негативних прогнозів зростання світової економіки.
Нафта марки Brent на торгах у Лондоні станом на 7 ранку за Києвом впала в ціні до рекордної з 2010 року позначки - 88,1 доларів за барель.
При цьому при закритті ринку у четвер ввечері ця ціна закріпилася на рівні 90,4 долара.
Водночас ціна листопадових ф'ючерсів на еталонну нафту WTI знизилася до 83,8 доларів за барель - побивши рекорд 2012 року, свідчать дані Нью-Йоркської біржі.
Пропозиція вгору, попит униз
Ціна на нафту падає уже впродовж чотирьох місяців, зокрема, через перевагу пропозиції над попитом.
За оцінками міністерства енергетики США, оприлюдненими в середу, запаси нафти в країні виросли до 361,7 мільйонів барелів, а її видобуток досяг рекордної за майже 20 років позначки - 8,88 мільйона барелів за добу.
Також зростає видобуток її й у Росії, наближаючись до рекордів кінця 1980-х.
Аналітики вважають, що падіння світових цін на нафту пов'язане також зі скороченням цін на неї у Саудівській Аравії.
Раніше Саудівська Аравія оголосила, що знизила ціни на листопадові поставки нафти до країн Азії до мінімального за шість років рівня.
"У минулому відмітка у 85 доларів за барель ставала приводом для втручання ОПЕК у ринок, - вважає головний аналітик CMC Markets у Сіднеї Рік Спунер, якого цитує Reuters. - Я не говорю про те, що вони втрутяться і цього разу. Вони мають враховувати загальну ситуацію із запасів нафти - можливо, це виявиться надто дорого".
Реакція Росії
У вівторок Міжнародний валютний фонд скоротив прогноз зростання світової економіки до 3,3% у 2014 і до 3,8% у 2015 році.
Тим часом у Росії кажуть, що не будуть переглядати параметри макроекономічного прогнозу, закладеного в бюджет країни на 2015-2017 роки через зміни курсу рубля та цін на нафту.
Курс рубля при відкритті торгів у п'ятницю вранці по відношенню до долара знизився на 3 копійки - до 40,17 рублів за долар, тоді як курс євро в Росії підвищився до 51,06 рубля за один євро.
Проект російського федерального бюджету на наступний рік сформований з огляду на прогноз ціни на нафту марки Urals на рівні 100 доларів за барель та курсу долара на вірні 37,7 рублів за долар.
"При підготовці бюджету ми визначилися з прогнозом, для бюджету ми його не будемо переглядати. - заявив міністр фінансів Росії Антон Силуанов. - У нас є інструменти на випадок падіння цін на нафту, є страховка від цього, тому при розгляді бюджету ми не передбачаємо перегляд, зміну прогнозу".
Він зазначив, що також очікує стабілізації валютного курсу в країні.
Водночас у Центральному Банку Росії кажуть, що найближчим часом внесуть до Держдуми стрес-сценарій розвитку економіки РФ на 2015-2017 роки, який базується на прогнозах про знищення цін на нафту до 60 доларів за барель.