Новини

Природоохоронці заявили про масштабні незаконні рубки на Закарпатті

Незаконні рубки у Ясінянському ЛМГ

Аналітики Української природоохоронної групи заявили про масштабні незаконні самовільні рубки лісу на території Ясінянського лісгоспу, зокрема в Лазещинському лісництві. Йдеться про ділянку, де без жодних документів зрубано сотні здорових дерев. Як зазначають природоохоронці, самовільні незаконні рубки на цій території почалися ще рік тому. Посадовці ДП «Ліси України» публічно відповідали, що виявили ці рубки ще у 2023 році та проінформували про це правоохоронців, лісівники у своєму роз'ясненні припустили, що до рубок причетні місцеві селяни. Однак, як підкреслюють в Українській природоохоронній групі, масштабні рубки на цій ділянці тривають досі. Разом з тим, у Держекоінспекції заявили про понад 1400 незаконно зрубаних дерев на території Ясінянського лісгсопу та шкоду в понад 31 млн грн. 


Фотографії та відео із Ясінянського лісгоспу, де були виявлені масштабні незаконні самовільні рубки, оприлюднила ГО «Українська природоохоронна група» на своїй сторінці у Facebook ще у вівторок, 1 жовтня.

«Останнім часом в ДП «Ліси України» набуває масштабів тенденція. Не маючи можливості отримати документи на рубку старих лісів, лісівники рубають їх без жодних документів. Рік тому посадовці філії Ківерцівське лісове господарство» незаконно зрубали десятки вікових дубів в Цуманські Пущі. А зараз – сотні 100-річних ялин у філії «Ясінянське лісове господарство». У нас немає сумнівів, що такі масштаби рубок не могли відбутись без відома самих лісівників», – заявили в Українській природоохоронній групі.  

Рубки на території Ясінянського ЛМГ
Фото: Free Svydovets/Facebook

«Це найбільша самовільна незаконна рубка, яку я бачив у своїй природоохоронній практиці», – зазначає на відео аналітик ГО «Українська природоохоронна група» Петро Тєстов.  

«Тут є більше 40 пнів і здоровенні товсті колоди ялин. Така рубка не могла відбутися без відома керівництва Ясінянського лісового господарства. Враховуючи масштаби, це відбулося і не без відома ДП «Ліси України». Я не знаю, чи центрального офісу, чи регіонального, але це точно показник їхньої некомпетентності», – заявляє Петро Тєстов.

Петро Тєстов під час перевірки ділянки з рубками
Фото: Петро Тєстов/Facebook

«Чому я вважаю, що це з їх відома? Подивіться на обсяги. По друге, ви думаєте, що ми знаходимося десь в диких-диких Карпатах. Але ми знаходимося менше, ніж 1,5 км від Буковелю. Ми пройшли 200 метрів з дороги, яка веде на Буковель. Побачити такі великі обсяги рубок точно мали би працівники лісового господарства, якби вони не були у цьому замішані. Державна екологічна інспекція у Закарпатській області виявила цю рубку, у мене особисто є велика підозра, що місцеві правоохоронні органи теж можуть бути причетні до кришування цієї рубки», – каже аналітик Української природоохоронної групи.  

Рубки на території Ясінянського ЛМГ
Фото: Free Svydovets/Facebook

ГО «Українська природоохоронна група» закликала правоохоронців притягнути  винних у рубках на території Ясінянського ЛМГ до відповідальності. Також захисники природи звернулися до міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук з проханням створити нові та розширити національні парки в межах ДП «Ліси України».

За даними ініціативної групи Free Svydovets, рубки ведуться у безпосередній близькості до гірськолижного курорту «Буковель».  «Рубають не перший рік і у величезних обсягах. І це не дикі Карпати, це 300 метрів від оглядового майданчика на верхній дорозі на “Буковель”», – зазначили активісти.  

Реакцію на рубки в Ясінянському лісгоспі оприлюднила і народна депутатка, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, кандидат біологічних наук Юлія Овчинникова. За її словами, наразі відомо про нанесену шкоду у понад 31 млн грн.

«За даними екоінспекції, невідомими особами було незаконно зрубано 1438 дерев, зокрема порід ялина європейська та бук лісовий, без ознак відводу.  Згідно з методикою, затвердженою постановою КМУ від 23.07.2008 № 665, завдана шкода становить 31 млн 295 тис. 725 грн», – зазначила Юлія Овчинникова.  

Рубки на території Ясінянського ЛМГ
Фото: Free Svydovets/Facebook

«Для перевірки цієї інформації ділянка була додатково обстежена членами моєї команди - і, на жаль, інформація підтвердилась. Незважаючи на відсутність виданих лісорубних квитків зрубані сотні дерев. Переважно це старі ялини, деякі більше 2 метрів в обхваті. Більше того - ознаки свідчать, що такі незаконні рубки тривають не перший день, а можливо й не перший рік», – підкреслила народна депутатка.  

Державне підприємство «Ліси України» на своїй офіційній сторінці у Facebook оприлюднило роз’яснення щодо рубок у Ясінянському лісгоспі, зазначивши, що рубки на ділянках Лазещинського лісництва були виявлені ще минулого року, а правоохоронці відкрили стосовно виявлених фактів кримінальні справи. Разом з тим у ДП «Ліси України» припустили, що рубки проводяться жителями села, де «деякі мешканці систематично займаються крадіжками».

«У 2023–2024 роках Департаментом безпеки ДП «Ліси України» на вказаних ділянках неодноразово проводилися контрольні заходи. Виявлялися факти незаконних рубок, а матеріали передавалися до правоохоронних органів. За матеріалами, наданими ДП «Ліси України», було відкрито низку кримінальних справ», – зазначили у ДП «Ліси України».

Рубки на території Ясінянського ЛМГ
Фото: Free Svydovets/Facebook

«Отже, виявлені факти здебільшого не є новими. Не виключено, що проблема полягає в тому, що поруч знаходиться населений пункт, де деякі мешканці систематично займаються крадіжками», – заявили посадовці.

Як зазначають в Державній екологічній інспекції у Закарпатській області, перевірка повідомлення про незаконні рубки лісу на території Ясінянського лісгоспу показала, що на ділянці «зрубано 1438 дерев, зокрема порід ялина європейська та бук лісовий, без ознак відводу». Завдана шкода становить понад 31,2 млн грн.

«Цей випадок підкреслює серйозні проблеми з охороною лісів в Україні. Наразі Інспекція готує пакет документів для передачі до правоохоронних органів», – зазначили в Держекоінспекції.  

Редакція zaholovok.com.ua звернеться з інформаційними запитами до правоохоронних органів, а також до ДП «Ліси України» з проханням повідомити про дати звернень до поліції, хід розслідування та його результати.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.