До хорошого швидко звикаєш, тому після закінчення довгих новорічних свят багатьом буває важко змінити затишний домашній диван на офісне крісло. Пік стресового стану припадає на грудень-січень, оскільки саме в цей час активізуються «пускові механізми» емоційних розладів. За словами американських психологів, найважчим у цьому плані зимовим періодом є другий тиждень січня. Низьке сіре небо і катастрофічна нестача сонячного світла зводять до мінімуму вироблення сератоніну – гормону гарного настрою. А чим більше вихідних – тим важче повертатися до робочих буднів. Zaholovok.com.ua відібрав найоптимальніші варіанти, як повернутися до життя після свят.
Погіршення емоційного та фізичного стану після свят може виявлятися по-різному. У когось це викликає підвищену нервову активність, у когось, навпаки, апатію та пригніченість. Усе це призводить до швидкої стомлюваності, нерідко нас підводять і органи чуття: очі не витримують яскравого світла, гучні розмови ріжуть слух, а деякі запахи викликають нудоту.
Крім того, передсвяткова метушня і саме свято провокують викиди у кров великої кількості гормону стресу – адреналіну. Нерідко під час тривалих вихідних порушується біологічний ритм – ми звикаємо пізніше прокидатися та лягати спати. Причиною поганого самопочуття може бути і надмірне вживання алкоголю та їжі.
Насамперед влаштуйте собі розвантажувальні дні та перейдіть на фруктово-овочеву дієту. А ще вирушайте до спортзалу. Спа-процедури теж допоможуть впоратися із синдромом постійної втоми і знімуть напругу.
Намагайтеся проводити вільний час якомога активніше: ставайте на ковзани чи лижі, гуляйте на свіжому повітрі, зустрічайтеся з друзями, і ваш життєвий тонус чарівним чином підвищиться.
Мисліть позитивно: думайте про хороше, мрійте і складайте плани на рік. Пам’ятайте, що ваш гарний настрій – у ваших руках.
Не варто одразу після свят пірнати в роботу з головою. Дайте собі трохи часу звикнути до трудового ритму. Влаштовуйте невеликі перерви, не працюйте допізна і не беріть роботу додому – нині не час для трудових подвигів.
Пам’ятайте, що при величезній кількості тих, хто в ніч на 1 січня вирішив стартувати у нове життя, до фінішу доходять одиниці. Цьому існує конкретне пояснення: у решти просто бракує мотивації. Той, хто сповнений рішучості змінитися, не чекає червонного дня календаря, він змінюється тут і тепер.
Для початку складіть перелік тих справ, якими ви плануєте зайнятися. Потім розрахуйте ресурс: скільки часу, фінансів і душевних сил плануєте в це вкласти; якого результату (а головне – як швидко) збираєтеся досягти. Беріться до виконання плану так само поступово, як збільшують навантаження у спортзалі. А головне, як би там не склалося з новим життям, не забувайте час від часу винагороджувати себе за зроблене.
Традиційно, одним із найсумніших днів у році вважається так званий "сумний понеділок" (Blue Monday), який припадає на середину січня. День, коли він настане, розраховується за складною формулою, в якій враховуються такі чинники як погода, час, що минув із новорічних свят, та інші. Найближчим найсумнішим днем у році буде понеділок 23 січня. Тим, хто не хоче провести його в смутку, рекомендується слідувати таким порадам.
По-перше, скажіть "ні" самотності. Прагніть не гуляти наодинці, проводьте якомога більше часу в компанії друзів і близьких. Пам`ятайте: із зимовою нудьгою краще боротися спільно.
Не ставтеся до себе дуже суворо. Якщо ви вирішили з нового року кинути палити, сісти на дієту або перестати розкидатися грошима – чудово. Але якщо ви все ж таки зробили "останню" затяжку, з`їли кілька шоколадок або купили в дім чергову чашку – не дорікайте собі. Розбийте ваші грандіозні плани на декілька послідовних кроків. Досягнення маленької мети дозволить вам подолати депресію й додасть упевненості в собі.
Збалансуйте свій раціон. Пригальмуйте з алкоголем - так, він, як правило, допомагає розслабитися, проте в депресивний зимовий період, коли нервова система виснажена, зайвий келих вина може лише ще сильніше увігнати вас у нудьгу. Їжте більше жирної риби (лосось, тунець) - вона сприяє виробленню серотоніна, що покращує роботу мозку й додає бадьорості. Також для боротьби з депресією рекомендується їсти індичку, шпинат і спаржу.
Займіться спортом. Фізичні навантаження відмінно допомагають відволіктися від похмурих роздумів. Якщо ж думки про пробіжку або похід на ковзанку в морозну погоду викликають у вас бажання, навпаки, загорнутися в теплий плед, просто вирушайте на 10-15 хвилинну прогулянку. Ось побачите: це підвищить вам настрій.
Не бійтеся лікарів. У тому випадку, якщо жоден із вищеперелічених засобів не допомагає вам подолати депресію, не соромтеся звернутися до лікаря. Якщо у вас спостерігається сильне порушення апетиту, ви весь час спізнюєтеся на роботу (або ж переживаєте через її відсутність), та ще й друзі говорять, що ви постійно ходите з кислим обличчям, зверніться до невропатолога. Краще побороти депресію на ранній стадії, ніж очікувати, поки сумні настрої захлеснуть вас із головою.