Новини

На Закарпатті опозиція розраховує щонайменше на 2 мажоритарника

Квота керування штабом Об’єднаної опозиції на Закарпаття дісталася «Фронту Змін». Так вирішили у Києві. Відповідно, «опозиційний пульс» на Закарпатті тепер вирує в офісі штабу в Ужгороді на вулиці Льва Толстого. Відтак за всі дії об’єднаних опозиціонерів у нас насамперед відповідає тепер уже екс-керівник обласного осередку «Фронту Змін», депутат облради Валерій Лунченко. На офіційному сайті ради ще й до нині вказується, що Лунченко є керуючим справами Хустського міськвиконкому, де влада цілком підконтрольна Єдиному Центру. Це, щонайменше, виглядає дивно – об’єднана опозиція і ЄЦ – поняття неприродні. На Закарпатті той же ЄЦ та Партія регіонів розгорнули активну «благодійність», яка за суттю є банальним підкупом виборців. Заяв закарпатських опозиціонерів щодо цього ми ще не чули.  До офіційного старту виборчої кампанії залишилися лічені дні. А ми ще дотепер не знаємо, хто балотуватиметься на Закарпатті на 6 округах від Об’єднаної опозиції. Чому це все так – журналісти Бюро "Аналітик-Контент"спитали у Валерія Лунченка.

 

Як сьогодні налагоджена робота опозиції у нашій області?

– Як тільки на всеукраїнському рівні було оголошено про об’єднання найбільших опозиційних сил – «Батьківщини», «Фронту Змін» та низки політичних сил, на Закарпатті одразу почалися переговори щодо майбутньої роботи.

Представники «Батьківщини» запропонували кандидатуру на посаду керівника штабу Антона Ліврінца. Представники «Фронту Змін», відповідно, мою кандидатуру. На центральному рівні Об’єднаної опозиції при виборі керівника виходили з міркувань, що треба підсилювати «Батьківщину» новими людьми, і, відповідно, таке підсилення треба робити більш молодими, амбітними людьми.

На рівні області – до об’єднання, у «Фронту Змін» рейтинг становив 12-15%, у «Батьківщини» – 17-20 %. Щоб не втратити ці відсотки, аби наш виборець не став симпатизувати іншим політичним силам, було прийнято рішення, що керівником виборчого штабу на Закарпатті буде представник «Фронту Змін» (Антон Ліврінц став першим заступником керівника виборчого штабу –Авт.).

У «Батьківщини» є фахові люди, які з досвідом і пройшли уже не одну виборчу кампанію. І вони нам зараз багато у чому допомагають, тому що, відверто кажучи, ми наразі маємо у цих питаннях менше досвіду.

– Наразі у списку потенційних закарпатських кандидатів від Об’єднаної опозиції є Ви та діючий нардеп Олександр Кеменяш. Коли ми побачимо усіх кандидатів – як у списку, так і на 6-ти округах?  

– Так, дійсно наразі оприлюднено список із 52 кандидатів. Інформація про решту, у тому числі і кандидатів від Закарпаття, з’явиться найближчим часом на центральному рівні.

Наприкінці місяця буде з’їзд «Батьківщини». На ньому уже кінцево буде прийнято рішення щодо тих прізвищ, які будуть балотуватися у списках та на округах.

– Чи буде, на Вашу думку, жорсткою передвиборча боротьба на Закарпатті?

– На Об’єднану опозицію буде тиск не тільки з боку влади. У нас буде задіяний й масовий підкуп людей. З цим важко буде боротися.

Але добре, що опозиція зараз немає можливості ні робити підкупу виборців, ні тиснути на них. Це добре тому, бо людина має можливість визначитися і свідомо зробити здоровий вибір.

– До слова,про підкуп. Кандидати від Партії регіонів та Єдиного Центру уже активно розгорнули так звану «благодійність» і навіть не приховують цього – уся ця інформація про подарунки є на їх же офіційних сайтах та підконтрольних ЗМІ. Чи буде і чи повинна опозиція реагувати на такі речі?

– Однозначно опозиція буде реагувати на такі речі.

–Чому тепер не реагує?..

– У нас уже є окремий підрозділ, який ці всі речі моніторить. Але поки офіційно не розпочався виборчий процес, нам важко з юридичної точки зору такі дії назвати підкупом. Кандидати це називають допомогою. Ми розуміємо, що це підкуп. Але юридично – ні. От коли офіційно стартує виборча кампанія, тоді це може трактуватися підкупом і юридично.  

– Давайте поговоримо про Вас. На сайті облради значиться, що Ви – керуючий справами Хустського міськвиконкому.

–Я був призначений на цю посаду рішенням Хустської міської ради у грудні 2010 року. Після того, як я очолив обласний осередок Фронту Змін – у квітні 2011 року, – я взяв декретну відпустку. А у січні цього року Хустська міська рада звільнила мене із цієї посади.

– Значить, тоді треба оновити інформацію на сайті Закарпатської облради.

– Так. І не лише там. На сайті Хустської міської ради також ще значиться, що я – на посаді керуючого справами виконкому. До речі, після мого призначення на цю посаду я першочергово створив новий сайт – у тому вигляді, яким він є зараз. Я знаю, що це проблема нашого краю – не висвітлюються ні рішення депутатів, ні рішення виконкомів. Шкода, що не вдалося довести сайт Хустської міськради до ідеалу. Але порівняно із попереднім сайтом, він суттєво запрацював. Він нині живий, там зараз є інформація про події, що відбуваються у місті. Є і рішення сесій та виконкому. Можливо не всі рішення, але це вже питання тепер до нинішнього керуючого справами виконкому.

– Дійсно, на сайті Хустської міськради нема усіх рішень. Навіть 50% нема. Мер Хуста – представник Єдиного Центру. Рада також йому підконтрольна. Як Вам була співпраця із Єдиним Центром?  Опозиційною цю партію аж ніяк не назвеш.

– Я співпрацював не з Єдиним Центром, а із громадою міста. Я співпрацював із тими людьми, які йшли від Єдиного Центру, але при цьому залишаються патріотами Хуста. Багато чого ми разом започаткували, і багато чого нам довелося за короткий період часу зробити. Тому не рахую марно втраченим часом те, що працював на посаді керуючого справами міськвиконкому.  Кожен крок у житті – це якийсь відповідний досвід.

– Повернімося до теми виборів. Чи готові ви будете зняти кандидата, якщо проти нього з’явиться негативна, але правдива інформація?

– Не тільки зняти, а й зробити все для того, аби цей кандидат у майбутньому не балотувався від інших політичних сил.

В Об’єднаної опозиції, до речі, право вето на конкретного кандидата має кожна з політичних сил. Це дасть можливість максимально кристалізувати наші списки від нечесних кандидатів.

– До речі, про нечесність. Чим закінчилося історія із бійкою депутата Міжгірської райради від Фронту Змін Михайла Щура із туристом із Києва?

– У нас на Міжгірщині був чудовий і сильний кандидат Василь Щур (брат згаданого депутата Михайла Щура– Авт.). Він після того, як став міжгірським селищним головою, отримав запрошення від влади стати головою Міжгірської РДА. Василь Щур на це погодився. Звичайно, це було зроблено всупереч нашим домовленостям і всупереч інтересам нашої політичної сили. Після того Василь Щур сам написав заяву про складання свого членства у партії.

Відповідно, депутати від «Фронту Змін» на той час поводили себе ще більш-менш адекватно, принаймні реагували на ті звернення і пропозиції, які надсилалися центром. Однак згодом пропозиції і доручення, що надходили до них із обласного осередку, перестали виконуватися.

Скажу відверто: після інциденту, що відбувся із депутатом райради Михайлом Щуром – його бійкою із бізнесменом із Києва, у мене із головою РДА Василем Щуром відбулася жорстка розмова. Було прийнято кінцеве рішення – деякі депутати від «Фронту Змін» Міжгірської райради якщо самі не напишуть заяви про вихід із партії, то їх виключать через рішення Бюро партії. Вони написали заяви.

Щодо інциденту із Михайлом Щуром. Позивач – людина з Києва, забрав свою заяву про побиття із міліції. А Михайло Щур більше немає жодного стосунку до «Фронту Змін».

– Виходить, деякі депутати, які пройшли до райради під брендом «Фронту Змін», тепер просто не підконтрольні партії. Ви зробили для себе урок, аби такого не повторилося у майбутньому? У парламенті, наприклад.

– На Міжгірщині зараз сформувався штаб Об’єднаної опозиції. До нього було залучені нові люди.

– Скільки Об’єднана опозиція налаштована реально набрати голосів по партійному списку та отримати кандидатів на мажоритарних округах?

– У нас мають перемогти щонайменше 2 мажоритарники. Це – завдання мінімум. Щодо списку, то тут завдання – перемога з відривом у 5-7 відсотків від провладної партії.

Розмовляв Ярослав Гулан,  Бюро «Аналітик-Контент»

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
Новини інших ЗМІ