Новини

На Закарпатті для переселенців започатковують курси з вивчення мови, екскурсії та мотиваційні зустрічі

  В Ужгороді розпочався проєкт "Простір єдності та підтримки" з надання сталих соціальних послуг для внутрішньопереміщених осіб. Про деталі розповіли представниці ГО «Асоціація бібліотекарів Закарпаття» та Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф.Потушняка, які реалізують проєкт за фінансової підтримки Карпатського фонду та Fondation de France.

фото

  Наталія Белей, координаторка програм Карпатського фонду нагадала, що Фонд працює на Закарпатті з 90-их років минулого століття і був створений з метою збору громадських ініціатив та надання підтримки у 5-ти країнах: Угорщині, Польщі, Румунії, Словаччині та Україні.  «Карпатський фонд має офіси у 5-ти країнах із штаб-квартирою в Угорщині. Підтримку громадських ініціатив ми здійснюємо через різні засоби, зокрема через надання грантової підтримки, а також технічної допомоги, - каже Наталія Белей. -  Напрямки, в яких Карпатський фонд здійснює діяльність, це соціальна сфера або надання соціальних послуг. У рамках своїх програм ми працюємо з різними цільовими групами. Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, Фонд взяв на себе зобов’язання залучити донорів, які б могли допомогти організаціям впоратися з тими викликами, які постали». Зараз Карпатський фонд надав підтримку 12-тьом організаціям, які зможуть підтримати ВПО та місцеве населення (10 з яких на Закарпатті). Серед них- ГО «Асоціація бібліотекарів Закарпаття».

фото

  На початку повномасштабної війни  Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф.Потушняка стала центром і простором безпеки, де щодня з 9 до 19.00 весь час відбувалися волонтерські заходи. Спочатку підтримували мам з дітьми, потім почали працювати з молоддю. Про це розповіла Мар’яна Грігаш, голова ГО «Асоціація бібліотекарів Закарпаття».  «Наша Асоціація створена у 2010 році, з того часу ми реалізували  10 великих проектів, з них найбільший- «Бібліоміст», який тривав 5 років, останній з успішних проектів – «ТатоХаб». Ми радо долучилися до проекту від Карпатського фонду. За цей рік, який минув, у нас з’явився досвід, гарні навички. Мені приємно, що до заходів, які ми плануємо, вільно можуть долучатися і представники громади, маємо заходи і для дітей, літніх людей, чоловіків, жінок».

 

фото  Новий проєкт передбачає ряд різноманітних цікавих та корисних заходів для різного віку ВПО, а також місцевого населення. «Це будуть різноманітні психосоціальні заходи, майстер- класи, екскурсії, цикл мотиваційних зустрічей, нетворкінгів, чим дуже тішимося, - розповідає Євгенія Напуда, координаторка проекту «Простір єдності та підтримки». – З акцентом на клуб з вивчення української мови для ВПО та представників місцевої громади. Цю ініціативу започаткувала Надія Яблонська, яка перетворила цей клуб не просто в уроки з вивчення української мови, а клуб з вивчення історії, традицій».

фото

 Надія Яблонська, керівниця клубу вивчення української мови зауважила, що на Закарпаття переїхало багато українців зі сходу, півночі, які або зовсім не знають української, або соромляться говорити.  «Щоб подолати цей бар’єр, почати говорити щоб наші люди більш толерантніше ставилися до приїжджих, ми започаткували клуб. У нас навіть є учасниця, якій 82 роки і вона із задоволенням вивчає українську, - каже Надія Яблонська. – Ми також реабілітуємо українські слова, розповідаємо про українську культуру, традиції,  співаємо українські народні пісні. Так українська мова сприймається легше».  

фото

Як розповіла Євгенія Напуда, перший захід по проєкту відбудеться вже сьогодні, 11 січня, саме з навчання української мови. Сам проєкт триватиме до травня . 


 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.