До ОВК №72 входять два найчисельніші райони Закарпаття – Тячівський та Рахівський. На думку політологів головна боротьба розгорнеться між двома кандидатами до ВР: представником ЄЦ, нардепом Василем Петьовкою та головою місцевої РДА Михайлом Шелевером, який йде на вибори під стягом Партії регіонів. Що думають за кілька днів до виборів мешканці районівдізнавався кореспондент Бюро “Аналітик-Контент”.
“Хочу змін, -- каже Іван Довгий з Тячева, який гуляє разом з онукою у центрі міста поблизу фонтана, -- голосую за опозицію, якщо нова сила прийде до влади, будуть зміни не лише в Києві, а й у регіонах, – не майте сумнівів. Коли оговтаються від парламентських баталій, сформують фракції, оберуть спікера, тоді візьмуться за бюджет і нарешті змінять владу на місцях. Сподіваюся, що після різдвяних вакацій Закарпаття отримає нового губернатора. Лише тоді на наш край чекають позитивні зміни”.
“Які зміни, про що ви патякаєте, протягом двадцяти років обіцяють зміни, і де ж вони? Злодії – багатіють, а хіба простому трудареві стало краще жити на Україні? --- долучається до розмови багатодітна мати Олена Карбованець. – Наші люди роками микаються по заробітках, пороз’їжджалися по усьому світі “по довге євро” і на вибори – не поспішають. А чого ви чекали, що усі приїдуть голосувати? Та й за кордоном голосуватимуть лише ті, що працюють легально. А таких – не багато. А що робити, коли на Батьківщині немає роботи. Селяни панам не потрібні, от й працюють-батрачать на чужині, полишали дітей на своїх батьків та родичів. Та хіба про таку вільну Україні ми мріяли? Тепер згадуємо, що при “совєтах” було краще. На вибори я не піду, нині й вибирати ні з кого! Комуністи обіцяють повернути справедливість, та Симоненкові не вірю, при Ющенкові, який вже був при владі, не стало краще, а відколи країною керують “Регіони” – “підкрутили гайки” народові так, що й дихати скоро не зможемо”.
Та більшість з опитаних нами краян планує прийти на вибори. А політологи відзначають, що склад майбутньої ВР буде “потужнішим”, принаймні протягом перших 2 років “тушок” буде не багато.
Голосуємо за депутатів, а обираємо Президента
“Як нині проголосуємо, який парламент собі оберемо, такого Президента згодом й матимемо. Бо головним завданням в майбутньому парламенті буде підготовка до президентських виборів, -- зауважує Іван Тиводар. – Я обов'язково прийду на вибори, віддам свій голос за партію, яка мені імпонує найбільше – за “Регіони”. А серед мажоритарників – голосуватиму за голову Тячівской РДА, депутата облради Михаила Шелевера. Хоча й Василь Петьовка – гідний кандидат, та Шелевера у районі добре знають, раніше він керував місцевим підрозділом міліції. Вважаю, що він більше зробить для жителів Тячівщини, ніж хтось інший”.
Загалом у гірських селах люди відверті, розповідають про вибори та власні політичні вподобання. Та лише одиниці називають свої імена при увімкненому диктофоні.
“Пригадуєте, як напередодні президентських виборів Янукович обіцяв стабільність та добробут, подивіться, що з цього нині зроблено. Та нічогісінько. Українці бідніють на очах, життя по селах ледь жевріє, якби не власне господарство – ми з бабою давно вже “загнулися” б на ту мізерну пенсію. Тому за “Регіони” я не голосуватиму, -- каже пенсіонер Михайло Романюк, який продає сувеніри поблизу пам’ятного знаку у самісінькому центрі Європи. -- Ми з бабою віддамо свій голос за демократичну партію. Вважаю, що Юлію Тимошенко посадили безневинно, вболіваємо та щодня молимося Богу за цю жінку з незламною волею, щоб Господь допоміг їй вистояти у правій боротьбі. Поверніть нам Юльку!”
“Умікніть свій диктофон, нехай усі чують: я - голосуватиму за Ющенка! Це людина демократична, яка не словом, а ділом показала, що душею вболіває за нашу націю, за майбутнє України”, – каже Наталія Іванівна Чонка з Тячева.
“І я – також віддам свій голос за Ющенка! – додає Ганна Немеш, яка роздає агітки неподалік будівлі Тічявської РДА. – Коли він був Президентом України, не лише пенсія зросла на 400 відсотків, а й розмір допомоги матерям при народженні дитини. А Тячівщина – це край, де чимало багатодітних родин”.
Проте не всі жителі у сільській глибинці знають про те, що в неділю відбудуться парламентські вибори. За тиждень до парламентських виборів по селах дуже мало агітаційних матеріалів. Приміром, у Солотвині, вздовж головної дороги лише два великі біл-борди, у Грушові – 4 плакати, три з них -- агітують за одного з кандидатів до ВР. Не густо було агітаційних матеріалів у Ясинях та Лазещині, а ось дорога на Буковель рясніла політичним біг-бордами. Та на запитання “Чи очікуєте після виборів покращення життя на селі?” Марія Шитюк лише знизує плечима.
“Старий, йди-но сюди! Бач, кореспонденти приїхали, питають про якісь вибори? Що знов сільського голову вибираємо? Чи Президента?” – запитує у відповідь.
Дідусь, що копає город, встромляє у землю лопату, поправляє кашкета, розправляє плечі та рішуче направляється до нас.
“Дайте людям роботу, зробіть нормальні дороги і підніміть пенсії, щоб вистачало не лише на хліб та воду, а як за кордоном, ще й на гідне лікування та відпочинок. А ще для села – якісну медицину, бо нині її навіть за гроші не купити, -- випалює на одному подиху чоловік пані Марії Василь. – А вже потім робіть вибори та питайте народної думки! Ти ба, на покращення життя для народу – грошей у державній казні катма, а на вибори – витрачають мільярди гривень. І взагалі, ніколи мені з вами теревені розводити. Сьогодні маємо ще часник посадити. Маріє, не чуєш як Серная мичить, облиш теревені про вибори, йди і принеси корові пити!” – командує.
Під час виборів Президента України 2004-го саме Тячівщна (ОВК №84) відзначилась “криміналом”: побиттям в с. Грушово та фальсифікаціями на виборчих дільницях. Цікаво, чого очікувати під час нинішніх виборів до ВР України. Щоб дізнатися думку представників ОВК, піднімаюся на другий поверх будівлі Тячівської РДА. На дверях кабінету, у якому знаходиться ОВК, бачу надпис: “Без дозволу – не заходити”. Відчиняю двері, просунувши голову, питаю дозволу зайти до кабінету.
“Авжеж, заходьте, -- запрошує Сергій Стойка, заступник голови ОВК. – Маємо чимало роботи, у п’ятницю зранку вже роздаватимемо бюлетені. Розпочнемо засідання ОВК у Тячеві. Коли всі дільниці, що на території району, отримують бюлетені, продовжимо засідання ОВК у Рахові, де отримають бюлетені дільниці, що територіально знаходяться у цьому районі”.
“Під час нинішніх парламентських виборів не очікуємо загострення ситуації. Люди вже визначалися за кого голосуватимуть. Для збереження порядку на дільницях чергуватимуть міліціонери, -- каже голова ОВК№72 Іван Петрович Деяк. -- На 103 виборчих дільницях маємо 165 тисяч 480 виборців. Наразі всі дільниці обладнанні камерами відео спостереження”.
“З досвіду минулих та позаминулих виборів, зазвичай на дільницях маємо невисоку явку виборців, приблизно 47-50 %, -- каже пан Деяк, який має чималий досвід, бо вже в дванадцяте працює на виборах. -- Чимало місцевих жителів працюють за кордоном, зазвичай повертаються додому напередодні великих релігійних свят – на Великдень та Різдво. Ще одна особливість Тячівського та Рахівського районів – велика відстань між дільницями та погані дороги. Але з доставкою бюлетенів не буде жодних проблем, бо кожна дільниця забезпечена паливом у повному обсязі, із розрахунку -- на 4 поїздки до Тячева та у зворотному напрямку”.
Бюро «Аналітик-Контент»