Новини

На Свидовці планують збудувати три лижні курорти. Природоохоронці кажуть про захоплення диких територій Карпат

Незважаючи на повномасштабне російське вторгнення, в Україні схвалені проєкти «Свидовець», «Бистриця», і «Турбат», які передбачають будівництво трьох лижних курортів на території останніх диких земель у Європі – на гірському масиві Свидовець та прилеглих територіях. Попри війну, як стверджують природоохоронці, ідею будівництва мегакурорту в Карпатах активно просувають різні зацікавлені сторони. Разом з тим, ініціативна група Free Svydovets пов’язує затвердження проєктів курортів «Свидовець», «Бистриця» і «Турбат»  із високими корупційними ризиками.


Про це йдеться у звіті «Великий земельний куш: як олігархи під час війни захоплюють останні дикі території Європи», який підготувала  ініціативна група Free Svydovets.

Ілюстрація Карта Free Svydovets

Як зазначається у повідомленні Free Svydovets, з 2017 року Свидовецький масив став мішенню українських олігархів. Їхній план − перетворити 2 800 га державних і комунальних лісів та полонин на лижні курорти – «Свидовець», «Бистриця» і «Турбат», які, хоча й можуть принести прибутки від вирубки лісу та будівництва в короткостроковій перспективі, остаточно знищать унікальну європейську спадщину та підірвуть довіру міжнародних партнерів до України через корупційні ризики.

Карта запланованих курортів
Карта Free Svydovets

«Незважаючи на повномасштабне російське вторгнення, державні органи схвалили проєкти «Свидовець», «Бистриця», і «Турбат». Розпочато стратегічну екологічну оцінку для курортів «Бистриця» і «Турбат». Оцінка впливу на довкілля для «Свидовця» вже майже закінчена. Згідно зі звітом «Великий земельний куш: як олігархи під час війни захоплюють останні дикі території Європи», проєкти просувають компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським. Проєкт «Свидовець» ініціювала ТОВ «Скорзонера». Її контролюють Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Проєкт просували два партнери Коломойського – Олександр Шевченко та Юрій Добровольський, які дотичні до управління курортом «Буковель». Курорти «Бистриця» і «Турбат» просуває ТОВ «Буковель» − компанія, пов’язана з Коломойським та його партнерами»,  – зазначають природоохоронці.

Як нагадують у Free Svydovets, «Скорзонера» неодноразово була об’єктом розслідувань у кримінальних справах в Україні. Одна справа за позовом Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області стосувалась імовірного привласнення державних коштів у зв’язку з ПриватБанком та ТОВ «ПБС» − компанії, що займається будівництвом доріг, яка пов’язана з Олександром Шевченком. 2019 року Печерський районний суд міста Києва заблокував активи деяких компаній Коломойського, включно із земельними ділянками, якими на «Буковелі» володіє «Скорзонера».

Карта запланованих курортів
Карта Free Svydovets

««Буковель» – українська компанія, яка перебувала у власності ТОВ «Карпатські інвестиції» (наразі припинило існування), у яких, за повідомленнями, великими акціонерами були Коломойський та Боголюбов (через кіпрські компанії). У 2020 році право власності на ТОВ «Буковель» перейшло до членів сім’ї українського нардепа Ігоря Палиці (близького партнера Коломойського та його політичного союзника). В серпні 2019 року Палицю обрали до Верховної Ради, де нардеп голосно виступав проти «анти-Коломойського закону». Депутат Палиця і його сім’я володіють щонайменше однією розкішною резиденцією поблизу Женеви і контролюють бізнеси в Австрії, Франції та Швейцарії», – йдеться у повідомленні природоохоронців.  

У Free Svydovets нагадують, що Коломойський та його партнери причетні до численних корупційних скандалів та є суб’єктами кримінальних проваджень в кількох юрисдикціях, включно зі Швейцарією. Через це проєкти курортів «Свидовець», «Бистриця» і «Турбат» пов’язані з високими корупційними ризиками.

«Виникає питання, чи треба таким особам довіряти ці проєкти та величезні витрати з бюджету. Поки увага міжнародної спільноти зосереджена на відновленні, такі шкідливі проєкти можуть відвернути цінну допомогу та інвестиції, що справді необхідні для сталої відбудови України», − коментує активістка руху Free Svydovets Іріс дель Соль.

«Якщо проєкти все ж буде реалізовано, унікальна природна та культурна цінність регіону буде знищена. І поки діє воєнний стан, участь громадськості в процесах ухвалення рішень щодо таких проєктів гарантувати неможливо», – наголошують захисники Свидовця.  

Ініціативна група «Free Svydovets» закликає український уряд припинити всі процедури, пов’язані з проєктами курортів «Свидовець», «Бистриця» і «Турбат», поки не буде відновлена можливість залучення громадськості до ухвалення рішень; органи ЄС − підтримати розпочаті кримінальні розслідування щодо Ігоря Коломойського та його партнерів; а Швейцарію − заморозити активи Коломойського та його родичів.

Інформграфіка запланованих курортів
Інфографіка Free Svydovets

 

Нагадаємо, про плани побудувати на Свидовці гірськолижний курорт стало відомо ще у 2016 році. Тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль повідомив про домовленості із власниками «Буковелю» щодо продовження курорту на територію Закарпаття. Згідно з озвученими планами, це мав бути гірськолижний курорт «Свидовець», втричі більший за сам «Буковель». Планувалося, що на території гірського масиву побудують 60 готелів, 120 ресторанів, а також фітнес-центри, магазини, банки, багаторівневі парковки для автомобілів та навіть приватний аеродром. З того часу Free Svydovets захищає унікальний гірський масив у суді.

28 березня 2023 року рух Free Svydovets запустив петицію до Президента з проханням зберегти дику природу гірського хребта Свидовець, сприявши створенню там заказника. Менше, ніж за місяць, петиція набрала понад 25 тисяч голосів. 

Новини Закарпаття та новини Ужгорода – на нашому Telegram-каналі

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.