Новини

Мозок найшвидше росте у перші три місяці

Людський мозок швидше за все росте одразу після народження і досягає половини розміру дорослого у перші три місяці життя. Про це свідчить дослідження, опубліковане у журналі JAMA Neurology.

Новітні технології сканування дали змогу дослідникам встановити, що мозок у хлопчиків росте швидше, ніж у дівчаток.

Найшвидше ростуть ділянки, що відповідають за рухи. Повільніше ростуть ділянки, пов'язані із запам'ятовуванням.

Учені запевняють, що ці дані можуть допомогти у діагностиці ранніх симптомів дефектів розвитку, як от аутизм.

Як виміряти розвиток

Упродовж століть лікарі оцінювали розвиток мозку за допомогою вимірювальної стрічки та окружності голівки дитини.

Відхилення від норми стають об'єктом прискіпливих спостережень, оскільки вони можуть свідчити про вади розвитку.

Однак форма черепа може бути різною, тому вимірювальна стрічка не завжди дає точну інформацію.

Учені Каліфорнійського університету просканували мозок 87 здорових малюків, починаючи від народження і до трьох місяців.

Виявилося, що найшвидше ріст відбувається одразу після народження. У новонароджених мозок росте зі швидкістю 1% на день. Починаючи із тримісячного віку, ріст уповільнюється до 0,4% на день.

На думку дослідників, інформація про траєкторію росту окремих ділянок мозку може допомогти зрозуміти, як виникають ранні вади розвитку.

Виявилося, що церебеллум, тобто ділянка, яка відповідає за рухи, росте найшвидше, і за три місяці збільшується вдвічі. Найповільніше росте гіпокампус, що відповідає за запам'ятовування.

На думку вчених, це свідчить про пріоритетність розвитку різних частин мозку дитини.

Доктор Мартін Ворд Плат, що працює консультантом у Королівському госпіталі Ньюкасла, і який не брав участі у дослідженні, високо оцінює його результати.

"Уперше було опубліковано точні дані про ріст мозку дитини. Ці дані отримали завдяки точним технологіям, а не під час розтинів чи шляхом примітивних методик сканування", - сказав він.

"Дослідження дасть нам корисну інформацію про цей важливий період розвитку. Відомо, що через відхилення перед та під час пологів, нормальний розвиток дитини може гальмуватися упродовж перших місяців життя", - додав науковець.

У недоношених дітей мозок на 4% менший від доношених. Незважаючи на швидші темпи росту, мозок недоношених дітей все одно у тримісячному віці на 2% менший за мозок доношених дітей.

Тепер учені спробують з'ясувати, чи вживання алкоголю та наркотиків під час вагітності впливає на розмір мозку дитини при народженні.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.