Новини

Австрійці спонукали закарпатку зібрати забобони та лайки в окрему книжку

На Закарпатті вийшла збірка забобонів, зібрана в селах Ужанської долини. Узагальнила «правила життя» в Ужанській долині Аліса Смирна, голова Перечинського осередку спілки розвитку сільського туризму в Закарпатській області.

Як розповіла автор видання Zаholovok.com.ua: «Збірка не претендує на серйозне наукове дослідження в галузі фольклористики. Вона є відображенням буднів і свят жителів нашого краю з глибокої давнини і до наших днів. Збірка не відкриє моїм краянам «Америку», але, можливо, розвеселить гостей нашого регіону і «уколоритить» їх перебування на закарпатській землі, яка так багата на обрядово-звичаєві традиції».

«На цю цікаву ідею-зібрати забобони-мене наштовхнули туристи з Австрії, яких я супроводжувала Закарпаттям - розказує Аліса, - Щоб у дорозі було весело, я запропонувала їм прожити цей тиждень за нашими «законами», тобто дотримуючись закарпатських забобонів. Виявилося, що не можна робити сотні речей, особливо, якщо людина не перебуває у шлюбі. Щоб мати успіх у житті, треба знати певні правила і дотримуватися їх. Забобони супроводжують людину від її народження і до самої смерті в різних сферах життя: в побуті, на роботі, під час навчання і навіть у церкві. Вони є свідченням світогляду наших предків, їхнього прагнення вберегти себе від злих сил, намаганням бути щасливим у цьому складному житті. Експеримент вдався. Австрійським гостям було дуже цікаво. А для мене це стало поштовхом для збору і запису забобонів у нашому краї. Так і народилася ця збірочка, яку я пропоную вашій увазі українською і німецькою мовами».

Авторка не втручалася у зміст забобонів і деколи передає їх у чистому вигляді, тобто так, як вони звучать із народних уст, не пригладжуючи і не підганяючи під якісь шаблони.

«Що треба робити, щоб вийти заміж, чого не можна робити, забобони про новонароджених, про сни, гроші та ще багато іншого, навіть ужанські лайки зібрано у виданні. «Сподіваюсь, що зібраний мною фольклорний матеріал, не залишить байдужим читача. Гадаю, збірка допоможе нашим землякам і гостям краще пізнати життя і духовний світ закарпатців, пробудить інтерес до подальшого вивчення традицій і обрядів карпатського краю. Пропоную вам, шановні читачі, поділитися цікавим матеріалом для поповнення розділів цієї збірки. Пишіть на адресу alissa.smyrna@waldkarpaten.org».

Аліса Смирна понад 10 років працює над розвитком туризму на Закарпатті, спеціалізується на німецькомовних туристах. Здобувала туристичну освіту в Австрії (Лінц) за фахом міжнародний туристичний менеджмент (МВА). Створила приватний музей-побуту та звичаїв у старому зерносховищі у с. Дубриничі, де організовуються для німецькомовних туристів Дубриницькі вечурниці з елементами закарпатського весілля, обряди вінчання серед бажаючих одружитися у Карпатах.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.