Новини

1 вересня у школу підуть 16000 закарпатських дітей

Вже добігають кінця останні дні теплого літечка, а це означає, що початок навчального року, а саме перше вересня, все ближче. Багато хто не хоче відпускати цю пору року, але настання свята День знань неминуче. Тож напередодні 1-го вересня ми поцікавились у заступниці начальника управління освіти і науки Закарпатської ОДА Ганни Сопкової, як проходить підготовка до старту навчального року 2012/2013 і що нового чекати першачкам та іншим учням у навчальній програмі.

-         Скільки дітей підуть цього року у перший клас на Закарпатті?

-          На сьогоднішній день на території закарпатської області функціонують 553 дошкільні навчальні заклади, 678 загальноосвітніх шкіл. У дошкільних закладах понад 44 тис. вихованців. Можемо сказати, що відсоток охоплення є вищим, ніж минулого року, але водночас недостатнім. Збільшення звісно пішло. Наприклад, якщо у минулому році за парти сіло 15200 першокласників, то у цьому (за оперативною інформацією) їх буде 16000. Це дійсно суттєве збільшення кількості першачків.

 -         Які нововведення плануються у навчальних програмах цьогоріч?

-          2012/2013-ий навчальний рік – рік надання освітніх якісних послуг. Тобто ці послуги мають бути якісними у дошкільному, загальноосвітньому шкільному, позашкільному, професійно-технічному та вищому навчальних закладах. Ми – освітяни, сприймаємо це позитивно, бо саме в ім’я такої мети відвідує кожен вчитель освітній заклад. У нас функціонує 11 регіональних програм, які мають належне фінансування. За рахунок цих програм нам вдається зміцнювати матеріально-технічну базу. Впродовж останніх двох років за рахунок коштів обласного бюджету через ці програми придбано: 54 сучасні кабінети фізики, хімії, біології та математики, 38 навчально-комп’ютерних комплексів, 6 мультимедійних, 72 комплекти шкільних меблів та 54 комплекти спортінвентарю.

Цей навчальний рік також є роком впровадження державного стандарту початкової освіти – це означає, що наші маленькі діти-школярі починають вивчати іноземну мову з першого класу, з другого – обов’язковим є предмет «Сходинки до інформатики», також є декілька нових курсів - «Природознавство» та «Я у світі», у третьому-четвертому класі вивчатимуть «Суспільствознавство».

 -         Чи забезпечені учні підручниками?

-          У зв’язку із цими змінами у навчальних програмах у цьому навчальному році видруковані нові підручники для першокласників. Вперше за останні десятиліття усі підручники приїхали з Києва до Закарпаття вчасно і є у кожного школяра на парті. Всі забезпечені навчальними книгами і це найбільший позитив цього навчального року. Цього року забезпечуються новими підручниками тільки перші та одинадцяті класи. У решти – є.  Проблем із підручниками у цьому навчальному році у Закарпатській області та державі не має.

 -         Тобто батькам не потрібно буде купувати книги?

-          Купувати – ні, хіба, можливо, докуповувати якісь додаткові підручники для вивчення іноземних мов – вчителі рекомендують того чи іншого автора. Але це -- одиничні випадки.

 -         Скільки шкіл були закритими чи планують закрити у цьому навчальному році?

-          У нас є загальноосвітні навчальні заклади із малою наповнюваністю. 19 шкіл Іст. наповнюваністю до 10 осіб, 8 шкіл І-ІІст. – до 40 учнів, 2 школи ІІІст. - до 100 учнів. Не зважаючи на таку малу кількість дітей, школи продовжують функціонувати. Зазначене питання було розглянуто на розширеному засіданні колегії управління освіти 21 червня, на якій чітко прийнято рішення, що такі навчальні заклади варто було б реорганізувати. Наприклад, у навчально-виховний комплекс, де одночасно могли б працювати і дошкільний заклад, і початковий (Іст.), але є і такі школи, що призупинили свою діяльність через відсутність контингенту на своїй місцевості.

 -         Якщо така ситуація зі старими школами, то чи планують відкривати нові у цьому навчальному році?

-          Приємно сказати, що Закарпатська область завжди була лідером щодо будівництва нових шкіл і дошкільних навчальних закладів. У цьому році 1 вересня відкриється загальноосвітня школа І-ІІст. у селі Луково (Іршавський район) на 300 учнівських місць – це гарна сучасна гарна новобудова, де першого вересня буде урочисте відкриття. А 1 жовтня заплановано відкриття загальноосвітнього навчального закладу у селі Новоселиця (Тячівський район). Впродовж останніх років на Закарпатті відкрито понад 45 нових шкіл.

 -         А щодо шкільної форми?Чи потрібно батькам купувати першачкам шкільну форму?

-          Рішення про шкільну форму приймає кожен трудовий колектив окремо. Рішенням зборів трудового колективу, до участі якого долучається батьківська громадськість, учні, педагоги, дирекція і вони приймають рішення. Кожна школа працює у цьому плані індивідуально. Якихось рішень на загальнодержавному чи обласному рівні не було.

 -         Розкажіть, будь ласка, яка ситуація зі шкільними туалетами у навчальних закладах Закарпаття? Останнім часом ця тема активно обговорюється.

-          Питання шкільних туалетів дуже серйозно стояло на засіданні уряду, де Микола Азаров виніс це на розгляд. У нашій області є багато шкіл, що мають зручності на дворі, але це так передбачено кошторисною документацією будівництва навчальних закладів у ті роки. Всі школи, що відкриваються  є типові і тому передбачено внутрішні туалети. Це дійсно проблема, але проблема на загальнодержавному рівні. Звісно, ми будемо намагатися знаходити вихід у нас на Закарпатті, але це не завдання одного дня чи навіть року. Потрібні кошти, які не передбачені бюджетним планом.

 

Габріелла Руденко, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.