Новини

Закарпатський винороб півроку не може отримати ліцензію, щоб працювати легально

 Два роки тому  прийняті зміни до законодавства стосовно малого виноробства, винороби вже готуються до збору третього врожаю після змін, але легально працювати майже ніхто не зможе. У чому причина,  розповіли учасники пресконференції в Ужгородському прес-клубі: Владислав Чопак, закарпатський винороб, Павло Гомонай та Олег Белейканич, представники громадської організації «Громадський конвент».

 

 

 Попри вибори та політику є інші важливі теми, які безпосередньо стосуються життя краю, зауважив Олег Белейканич,представник громадської організації «Громадський конвент»: «Йдеться про збір урожаю винограду, був актуальним і 700 років тому, буде актуальним. Два роки тому були ініційовані та внесені зміни до законодавства, які мали підтримати мале виноробство (йдеться про спрощене отримання ліцензії).  Лобіював ці зміни нардеп Роберт Горват, він великий молодець, але з часу змін, на Закарпатті всього 1 винороб отримав ліцензію, а по Україні таких 11. Це свідчить про неефективність всього процесу, і тиск, який не дозволяє рухатися вперед». За словами Олега Белейканича, в Україні неможливо розвивати ринок малого виноробства цивілізовано. На відміну від сусідніх європейських країн. Зокрема, у Словаччині, Угорщині  малі винороби- основа винної індустрії. «Це суттєвий сегмент те, що називається середнім класом. Навіщо взагалі було приймати зміни до законодавства, якщо вони не працюють?», - каже Олег  Белейканич.  

 Про те, як отримував «полегшену» ліцензію більш, ніж півроку і так і не отримав розповів закарпатський виноробВладислав Чопак. «Виноробство та виноградарство – справді ключові галузі для Закарпаття. Це -- магніт, який гуртує навколо себе людей, ті люди і фізично і енергетично сильні особистості.  Можемо це бачити на прикладах розвинутих виноробних краї. Від них ми відстаємо на років 300-400, хоча маємо унікальний потенціал, унікальні кліматичні умови. На сьогодні виноробів як підтримують, так і заважають розвивати галузь», - каже Владислав Чопак.  

За словами винороба, держслужбовці замість того, щоб допомогти виноробам порушують закон, який покликаний навпаки стимулювати мале виноробство.  До збору цьогорічного урожаю Владиславу необхідно встигнути отримати ліцензію. Для цього законодавством визначено 30 днів після того як винороб надає необхідні документи. Але чоловік чекає ліцензію ще з березня, коли надіслав у ДПС України всі необхідні папери. «Це черговий удар по виноробах. Крім одного, який отримав ліцензію, за цей час ще четверо подали документи. Я сам цілий рік збирав документи.  Надіслав пакет 10 березня, два місяці не було новин. Почав шукати інформацію, телефонувати, виходило замкнуте коло. Мені податкова надіслала листа, який не вручили,  кілька місяців ніхто цю ситуацію не пояснював, на пошті було помічено про вручення, хоча лист відправили назад у Київ Відмова (щодо ліцензії) прийшла після повторного запиту 4 вересня.  У листі дали відповідь, що не надані коди на виноматеріали не надав, ксерокопії договору з лабораторію, які не вимагалися. Через 3 тижні у мене збір урожаю, якщо я не отримаю ліцензії, не зможу виготовити вино. Закони прописані таким чином, щоб державні службовці були праві», - каже Владислав Чопак.

 За словами винороба, малі винороби хочуть працювати легально, але чиновники цьому не сприяють. «Якщо ми хочемо, щоб на Закарпатті розвивалось виноробство, то у нас має бути не менше 30-40 хороших виноробів. Навіть 2-3 га якщо в людини є виноградників»,- коментує Владислав Чопак.

  Павло Гомонай, представник громадської організації «Громадський конвент» зауважив: замість того, щоб розвивати виробництво винороб другий рік збирає папери і з’ясовує ситуацію з податківцями.  «Великі підприємства мають для таких переписок цілий апарат. І спрощення закону полягало не в спрощенні для заводу, а для малих підприємств, - наголошує Пало Гомонай. – Тому для малих виробників ця схема не підходить.  У законі прописали 4 документи, але на кожен з них  потрібно штук 10 піддокументів. Така ситуація ненормальна, не буде у нас виноробства,  якщо це все не спростити».

 Владислав Чопак подає заяву повторно. Каже також, що звертатиметься до прокуратури через дії податківців. Сподівається, що зможе легалізувати своє виробництво та добитися виконання закону.

 

 

Захід проходить у рамках адвокасі-кампанії за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE). Окремі думки, висловлені під час заходу, відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE). 

' 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.