Міжнародний день голокосту ромів відзначають завтра, 2 серпня.
Друге серпня проголошено Міжнародним днем голокосту ромів.
Саме в цей день в 1944 році в нацистському концентраційному таборі Аушвіц-Біркенау були масово знищені роми-ув’язнені.В Україні цей день відзначається з 2005 року за рішенням Верховної Ради.
За роки Другої світової війни гітлерівські фашисти разом із своїми прислужниками, здійснюючи расистську політику етноциду, вивезли з окупованих країн і спалили у концтаборах близько 500 тисяч ромів. Чимало їх було знищено у таборах примусової праці.
Територія Закарпаття або Підкарпатської Русі, як вона називалася за чехословацького періоду, після Мюнхенської угоди у березні 1939 році відійшла до Королівства Угорщини. З цього часу на цю територію, яка була сателітом Німеччини, поширювалося законодавство Угорщини.
Стосовно ромів угорські націоналісти зажди ставилися з упереджено. Ще у лютому 1941 року Дьордь Форстер, член парламенту від партії «Угорське життя», запропонував створити трудові табори для кочуючих ромів. Одна з газет писала, що угорські роми обходяться країні у 7 500 000 пенго (10 мільйонів фунтів стерлінгів) – приблизно стільки ж щорічно витрачається на підтримку угорського дипломатичного корпусу. Тоді ж було розроблено план та прийнятий закон № 11 від 11 березня 1939 року для створення інституту примусових робіт, за яким небажаних осіб, які не мали професії, можна було інтернувати до трудових таборів, - пише Чачіпен.
З 1 липня 1939 року закон про примусові роботи набув чинності. Було створено кілька трудових таборів, а в окремих місцях стосовно ромів були введені певні обмеження, у ромів відбирали продовольчі картки, не залежно від того, хто це був – чоловік чи жінка. Ромів разом з представниками інших національних меншин призивали в армію у трудові батальйони і відсилали на Східний фронт, не надаючи зброї. Багато з них там загинули або потрапили у радянський полон, де до них було таке саме ставлення, як і до військовополонених.
Спочатку позбулися євреїв та ромів, які прибули до Підкарпатської Русі з Галичини та Польщі. Перші поїзди з інтернованими тисячами євреями і ромами були відправлені через Ясінянський збірний пункт до Кам’янець–Подільського, де пізніше всі були знищені.
На жаль, даних про кількість вивезених євреїв і ромів на сьогодні відсутні.
Детальніше про ромський геноцид на Закарпатті читайте тут.