Закарпатські пенсіонери втрачають гроші через телефонних шахраїв

З початку року на Закарпатті правоохоронці зареєстрували 211 телефонних шахрайств, переважна більшість з яких скоєно з-за меж області.

40 таких злочинів міліція вже розкрила. Знайти шахрая й повернути потерпілим видурені гроші нелегко. Тож самі громадяни повинні бути обережними, аби не потрапити на гачок пройдисвіта.

Попри всі попередження правоохоронців, довірливі громадяни знову й знову попадаються на гачок до так званих телефонних шахраїв.

Технологія таких злочинів проста. Шахрай телефонує навмання з іншого регіону на всі підряд номери. Представляється працівником міліції і каже, що ваш родич (син, чоловік, брат і т.д.) скоїв злочин і якщо хочете «залагодити справу», то слід переказати гроші. Вказує рахунок у банку або номер мобільного, куди слід скидувати кошти.

Звісно, на гачок попадається мало людей. Може, один із десяти (не у всіх же є родич, який підходить під опис). Розважлива людина або пошле незнайомця подалі, або зателефонує родичу, про якого йдеться, перш ніж переказувати гроші невідомо кому. Проте є й такі (зазвичай це літні жінки), хто сліпо вірить (шахраї хороші психологи) і відразу біжить в найближчий банк віддати останні гроші за «порятунок» рідної людини.

Інша схема шахрайства – коли незнайомець представляється працівником служби безпеки банку. Він каже, що з вашої картки була спроба зняти гроші, тож треба продиктувати йому дані картки, аби вони змінили код доступу. Тільки-но довірлива жертва назве секретні дані картки, як з неї зникають всі кошти…

Ось – свіжі приклади. В Іршавський райвідділ міліції звернулась із заявою 60-річна пенсіонерка з села Імстичево. Заявниця повідомила про те, що з її банківської картки зникло 1000 гривень. Гроші зняв невідомий пройдисвіт, який зателефонував із прихованого номера й назвався працівником служби безпеки банку. Незнайомець попросив назвати йому пін-код банківської картки (буцімто для того, аби шахраї не змогли зняти гроші). Пенсіонерка, не підозрюючи біди, повідомила йому цю конфіденційну інформацію, після чого виявила, що з її картки зникло 1000 гривень.

Інша історія – мукачівська. 55-річному жителю Мукачівського району зателефонував із прихованого номера аналогічний «банкір» і таким же шляхом видурив 500 гривень.

Зате 73-річній пенсіонерці з села Руські Комарівці Ужгородського району поталанило більше. Незнайомець зателефонував жінці й повідомив, що її син побився з працівниками міліції та перебуває в міліції. Потрібні гроші. На щастя, син жінки був на той момент поруч, тож вона не повелася на видуману історію й гроші не переказала.

За інформацією сектору боротьби з кіберзлочинністю УМВС області, з початку року на Закарпатті зареєстровано вже 211 так званих телефонних шахрайств (вчинених за допомогою мобільного телефону, Інтернет-мережі тощо). 90% таких злочинів скоєно з інших регіонів, там же й знімали видурені з довірливих людей кошти. На жаль, лише 40 телефонних шахрайств вдалось розкрити.

Зазвичай шахрай телефонує з прихованого номера з іншої області. Якщо номер відкритий, то після скоєння злочину міняє картку або й сам телефон. Тож вирахувати його майже нереально. Залишається одне – бути обережними, аби не потрапити на гачок пройдисвіта. Ось кілька порад Ужгородського міськвідділу міліції.

Якщо вам телефонує невідома особа й повідомляє, що ваша близька людина скоїла ДТП, обов’язково поцікавтеся, де саме це сталося, яка була машина, який її колір, номер тощо.

Якщо псевдо-міліціонер каже, що ваш син чи родич наніс кому-небудь тілесні ушкодження, розпитайте деталі: який у затриманого колір очей, волосся, його зріст й тілобудова, у чому він був одягнутий та взутий. Попросіть співрозмовника передати слухавку сину. Якщо дасть, то запитайте «сина» число, місяць і рік його народження, адресу проживання, номер домашнього телефону та інші деталі, знайомі лише справжньому сину. Справа в тому, що роль вашого сина може майстерно виконати посібник шахрая.

Якщо незнайомець представляється працівником міліції, то з’ясуйте його звання, місце служби, посаду, робочий телефон тощо.

Але головне - не спішіть віддавати свої гроші чи персональні дані псевдо-міліціонерам і банкірам. Зателефонуйте за номером 102 і дійте згідно інструкцій оперативного чергового. А також негайно зв'яжіться зі своїми рідними та поцікавтесь про їх місцезнаходження. Цим ви або убезпечите себе від шахраїв, або, якщо вимагач дійсно є працівником міліції, допоможете очистити наші лави від випадкових людей,- пише СЗГ УМВС України в Закарпатській області.  

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання