Новини

Закарпатські екологи працюють над попередженням пересихання річок

Закарпатські журналісти побували в урочищі Бабайово, де на території ДП «Перечинське ЛГ» розташована демонстраційна ділянка проекту HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ.

Сам проект поєднує у собі дві важливі назви – «вода» (hydro) та «ліс» (forest) і дослідження стосується теми, як ліс впливає на утворення та затримання води.

«Після паводків 90-их років лісівників дуже часто звинувачували у тому, що таку ситуацію спричинила їхня безгосподарність: суцільні рубки, надмірне рубання, неправильне транспортування, а відтак швидкий стік води і формування паводків, - розповідає Леся Лойко, голова ГО «Форза». – Тому наша організація спільно з провідним Українським науково-дослідним інститутом вирішила дослідити цю проблему глибше, зробити висновки і дати рекомендації працівникам лісового господарства. Наш проект, розрахований на 26 місяців наближається до закінчення. Він фінансується ЄС і здійснюється у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр. У проекті задіяні західна частина Закарпатської області та східна частина Словаччини, вони належать до одного водозбору ріки Бодроґ, яка є водною артерією Тиси. Мета нашого роботи - сприяти попередженню паводків шляхом посилення гідрологічної ролі лісів та покращення ролі лісового господарства. Ця тема десь є на межі питань водного і лісового господарств».

Як розповіла Леся Лойко, за час роботи проекту, було зібрано детальну та глибоку інформацію про територію дослідження, зокрема про температуру, породи дерев, які і коли велися рубки у лісах. «Це була перша група заходів - збір інформації та її аналіз.

Друга група –- використання комп’ютерних моделей, щоб передбачити наслідки, які можуть спричинити ті чи інші чинники на території досліджень. Це потрібно для розробки рекомендацій управлінцям та практикам, щодо того, як покращити господарювання в лісах. Для практиків у нас буде монографія по результатах нашого дослідження», – зазначила Леся Лойко.

Експерти ГО «ФОРЗА», фахівці та експерти з України вивчали, як вирішуються подібні проблеми у Словаччині, відбулися дві зустрічі лісівників обох країн в Словаччині і одна – в Україні, ще один семінар планується у вересні на Свалявщині.

Юрій Дербаль, експерт ГО ФОРЗА з питань сталого ведення лісового господарства детальніше розповів, чому так важливо правильно господарювати у лісах. «Коли надмірно використовуються ресурси, неминуче з’являться проблеми, які вплинуть на якість життя, - каже Юрій Дербаль – Наприклад, ситуація з річкою Уж. Ще тиждень - два спеки і води може і не бути. А потім може повторитися паводок 1998-го року, коли вода підходила до транспортного мосту. Такі проблеми існують у цілому світі, ми не є унікальними. Сьогодні ми спостерігаємо посуху, а завтра може бути злива, яка поверне нас до періоду, коли річки виходять з берегів.

Як розповів Юрій Дербаль, роль дерева є дуже великою. Наприклад, якісне хвойне дерево затримує 270 мм води, зменшує ударну силу дощу, переносить вологу у ґрунт Разом з тим листяні дерева хоча і затримують трохи менше води, але їх роль не менш важлива, завдяки іншим характеристикам. Грає роль і якість самого дерева: наскільки зелена чи навпаки суха крона. За відсутності дерев вода не затримується у землі, а прямим потоком стікає у гірські річки і викликає загрозу паводків на низині.

Аби дослідити ситуацію експерти взяли за основу територію закарпатської Поляни: Полянське і Плосківське лісництва Свалявського держлісгоспу. Досліджували їх за допомогою комп’ютерного моделювання. Як показали результати, при сучасному стані лісу за 4 години сформувалася б паводкова хвиля об’ємом 1.5мільйони кубометрів. При зменшенні концентрації лісу на третину хвиля зросла б до 1,9 мільйони кубометрів, а час її формування скоротився більш ніж на годину.

У рамках проекту також творено ресурс,  де онлайн можна подивитися, чи потрапляє ваша територія і навіть будинок у зону паводків, наскільки великими є ризики паводків тощо. Наприклад, значні ризики у підтопленні мають Великий Березний, Тур’я Поляна та ще чимало населених пунктів. Якщо йдеться про Ужгород, то це територія ближче до с.Середнє, Комарівці.

Аби попередити негативні явища, необхідно правильно поводитися з лісом. Як це втілити на практиці, журналісти побачили у Перечинському лісництві ДП «Перечинське ЛГ». Майже 80% у лісництві – природні, вік дерев від 10-ти до 180- ти років, трапляються навіть 250-річні. Як розповів Юрій Урбан, лісничий Перечинського лісництва, територія лісництва займає 747 га, 707 з який вкриті лісом (82%-бук). «У нас зроблено близько 2 км дороги, облаштовано водовідвідні лотки для стоку води з дороги під час сильних дощів. Зроблено перепади, рекультивовані волоки, щоб вода не збігала у потічок, а затримувалась у лісі,- каже лісничий.

Журналісти мали можливість пройтися лісовими стежками та побачити, як змінюється ліс, якщо грамотно підходити до ведення лісового господарства.

Даний проект реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.

Загальною метою програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства і Партнерства Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2007-2013 (www.huskroua-cbc.net) є поглиблення та інтенсифікація співпраці між прикордоннми областями України, Угорщини, Словаччини та Румунії, що відбувається сталими шляхами в соціальному, екологічному та економічному вимірах.

Європейський Союз складається з 27 країн-членів, які вирішили поступово об’єднати свої ноу-хау, ресурси та долі. Разом протягом 50 річного періоду розширення, вони збудували зону стабільності, демократії та сталого розвитку з підтриманням культурного різноманіття, толерантності та особистої свободи. Європейський Союз відданий ідеї передачі своїх досягнень та цінностей країнам і людям за межами його кордонів.

Європейська Комісія є виконавчим органом ЄС.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.