Новини

Закарпатські чиновники радилися, які твори видати за державні гроші

У четвер, 29 травня, у Закарпатській облдержадміністрації під головуванням першого заступника голови ОДА Андрія Сербайла відбулося засідання експертної ради з питань видання творів закарпатських авторів. На розгляд представникам експертної ради представлено 20 рукописів.

З них 17 – прозових  і 3 – поетичні. Серед прозових творів2 публіцистичні – В. Мишанича «Митці Закарпаття.  Літературні портрети» та  В.Горвата «Пікнік на узбіччі як дзеркало нової епохи».

Один рукопис художньо-публіцистичний - це художньо-документальна повість про колишнього редактора газети «Закарпатська правда» О. Коробка. Також  3 художні рукописи:  повість для молоді (М.Бугір«Обраний»),  повість для підлітків (Ю. Тарасюк «Острів»), казки для дітей (О.Фулитка«Театр казок»).

Підготовлено 6рукописів науково-популярних видань, зокрема, про історію Закарпаття (С. Пап «Велика боротьба»), мистецтвознавча розвідка з історії Ужгородського кафедрального собору М.Приймича«Хрестовоздвиженський кафедральний собор в Ужгороді»,етнографічне дослідження В.Коцана«Традиційний народний одяг Закарпаття ХІХ – першої половини ХХ  століття», науково-аналітичне дослідження творчості М.Дем’яна, перше видання-аналіз дизайнерського книжкового мистецтва на Закарпатті творчості М.Дем’яна («Митець з Гуцульського Парижа»), монографія про народну демонологію Н.Вархол«Народна демонологія русинів-українців Словаччини»),видання спортивної тематики (С. Поляк, О. Тріфан«М’ячеві ігри на Закарпатті. Волейбол».

Подані рукописи про діяльність розвід групи «Закарпатці» Василь Ловга «Десант над Менчулом». А також одне мистецьке - найбільш повне зібрання репродукцій творів з колекції обласного художнього музею («Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая»). 

Один рукопис епістолярного жанру, це - збірник оригінальних документів, що стосуються життя й діяльності видатного політичного й культурного діяча Закарпаття Августина Волошина «о. Августин Волошин. Вітальна кореспонденція». По-одному мемуарному та фольклорному: М.Волощук «На зламі епох» (Спогади, роздуми, рефлексії) та О.Гаврош«Легенди Срібної Землі».

Серед поетичних творів своєї долі чекають І.Козак з твором «Передзвін», збірки віршів для дітей Ю.Драгун «Карпатська цілюща криниця» та М.Матоли«Петрик грушу малював».

Відтак, під час  дискусії представники експертної ради дійшли висновку, що в умовах обмеженого фінансування з обласного бюджету (на 2014 рік передбачено всього 100 тис.грн.) доцільно видати знакові твори закарпатських авторів. Мова йшла про видання до 200-річчя від дня народження Шевченка книги «Зоря Шевченка над Карпатами», до 100-річчя Василя Свиди–художній  фотоальбом та 100-річниці Михайла Томчанія – його творчої спадщини.

За словами Андрія Сербайла, мета експертної ради – відібрати ті твори, які дійсно заслуговують дійти до читача. Відтак, перший заступник очільника краю звернувся до голови закарпатського осередку Національної спілки письменників Василя Густі визначити, які твори сьогодні потребує молодь, і які актуальні в суспільстві. Також рекомендовано управлінню культури ОДА створити раду меценатів та благодійний фонд для видання книг закарпатських авторів. Що стосується підготовки рукописів, то їх, в першу чергу, потрібно подавати на розгляд експертної ради з відповідною фаховою рецензією. А для цього можна було б залучати літературознавців та мовознавців з УжНУ, юь - Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА.

 

Новини інших ЗМІ
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.