Майже всі празькі гіди, завершуючи знайомити туристів зі столицею Чехії, радять заблукати у Празі, щоб повністю відчути це місто і поринути в нього з головою. Зважаючи на те, що блукати теж можна по-різному, пропоную кілька порад, аби відпочинок у Празі не приніс більше негативу, ніж позитиву.
По-перше, будьте дуже уважними під час вибору обмінника. Зважаючи на те, що на євро чехи ще не перейшли, послуга обміну валюти стане у нагоді майже кожному туристу. Хоча обмінників у Празі чи не на кожному кроці тьма, та добросовісні треба пошукати. Багато з них пропонують високий курс, але діють за принципом мишоловки, адже під час обміну знімають додаткові гроші за комісію. Тому варто перепитати наперед, скільки коштів отримаєте за свою валюту.
Інший гачок, на який теж неважко потрапити, це пропозиція обміняти гроші за непоганим курсом без комісії, однак вона діє лише у тому разі, якщо ви обмінюєте велику суму. В іншому ж випадку курс є дуже невигідним і втрати при обміні подеколи можна у розмірі 20-30 % від суми... Що чехи вважають за велику суму, а що за маленьку - загадка :)
Більш менш прийнятний курс для обміну 1 євро наразі складає 24-25 коруни, і відповідно 18-19 корун за долар. Одним із безпрограшних варіантів є користування кредитною карткою за кордоном, в такому разі попастися на гачок шахраїв майже неможливо. Але про свій візит за кордон та бажання розраховуватися там карткою варто повідомити свій банк, в іншому разі її може бути заблоковано.
По-друге, гуляючи Прагою, ви навряд чи весь час пересуватиметеся пішки. І тут, у разі відсутності (чи закінчення терміну дії) квитка у метро чи трамваї не уникнути штрафу. У Празі, як і в ряді інших європейських міст діє один квиток на всі види громадського транспорту. Називаються вони "єзденками". Єзденки «вимірюються» у хвилинах пересування громадським транспортом. 30-ти хвилинна єзденка коштуватиме вам 24 коруни (1 євро). Але якщо у Празі ви плануєте провести щонайменше день, то краще брати єзденку, активну упродовж 24-ьох годин. Вартість її – 110 корун (4,5 євро). Кожна зупинка транспорту містить інформаційний стенд про рух тих чи інших маршрутів, а також час їх приття. До речі, запізнення трамваїв у Празі – неприпустиме явище. Придбати єзденки можна як у будь-якому готелі, так і в маленьких магазинчиках, які розташовані поряд із зупинками.
І насамкінець, будьте обережними під час вибору закладу харчування. Якщо ви сядете у затишний ресторанчик на одній із центральних площ Праги, то зважайте, що чашечка кави обійдеться у щонайменше 3-4 євро, тоді як за рогом таку саму можна випити за євро-два... Те саме стосується пива, бехерівки та кулінарії. До речі, ресторанчики у схованих вуличках подеколи є набагато затишнішими, дешевшими, але з дуже добрим рівнем обслуговування.
Що стосується мови, не слід перейматися вірогідністю виникнення мовного бар’єру з чехами. У Празі вас зрозуміють, і не лише через те, що тут працюють чимало українців, а й завдяки чималій кількості росіян та вихідців із інших країн СНД. Крім того, й самі чехи непогано розуміють інші слов’янські мови, принаймні завжди є багато охочих допомогти, адже крім просто людяності у нагоді ще один важливий фактор – цінність туризму і користь місту від гостей тут розуміють краще, ніж деінде.
Звичайно, це далеко неповний перелік порад, список можна продовжувати і продовжувати. Однак сподіваюся, що після прочитання цього тексту вас вже ніколи не ошукають в обміннику, ви не сядете у празьке метро без "єзденки" (а отже, уникнете чималого штрафу) і зумієте скуштувати, до прикладу, свинного коліна з кнедликами та запити усе це славнозвісним чеським пивом за помірну ціну. Гарної вам дороги і хороших вражень:)
Людмила Федоришина, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фоторепортаж із подорожі авторки до Праги можна переглянути у розділі «Фотогалерея».
Редакція сайту Zaholovok.com.ua запрошує усіх його читачів поділитися власними враженнями (та фотографіями) від мандрів Закарпаттям, Україною чи іншими державами :)