Юрій Дупко у «Кобзарі» представив книгу про «колективну провину» угорців і німців Закарпаття

Юрій Дупко у «Кобзарі» представив книгу про «колективну провину» угорців і німців Закарпаття

Сьогодні, 17 грудня, в Ужгороді, у книгарні «Кобзар», в рамках щорічної передсвяткової акції «Письменник за прилавком» Юрій Дупко представив читачам свою монографію «Застосування принципу колективної провини щодо угорців та німців Закарпаття», в якій детально розглянув та проаналізував виконання постанов Воєнної Ради 4 Українського фронту у 1944-1945 роках.

Книга розповідає про інтернування, депортацію угорців, німців, українських патріотів, яких радянська влада вважала «ворогами народу». Багато уваги приділено постановам Народної Ради Закарпатської України і Закарпатського облвиконкому. У монографії автор також наводить список відповідальних за репресії осіб, складений на основі документів та архівних матеріалів.

«У ті роки із Закарпаття інтернували більше 40 тисяч осіб, з них кожен третій не повернувся. Мій батько теж був інтернований в Донецьку область. Тому мене колись зацікавила ця тема, про яку зараз, на жаль, говорять небагато», – розповідає автор.  

«Ми з однодумцями зібрали дуже багато архівного матеріалу. Працювали і в московських архівах, і в архівах майже усіх країн колишнього СРСР, починаючи від України і Білорусі, зарошуючи Азербайджаном, Грузією та Узбекистаном. Відвідували ті місця, де колись були розташовані табори,  в яких перебували закарпатці. У 2009 році відвідав Донецьку область, куди колись був інтернований мій батько», – зазначає Юрій Дупко.  

Праця Юрія Дупко – унікальна. Зараз готується переклад монографії на англійську та німецьку мови. «Ми хотіли показати, що в Україні був не тільки Голодомор, не тільки мордування українських патріотів на Західній Україні, а й на Закарпатті в тому числі. Тому що про Закарпаття менше знають і матеріалу мало. Багато хто не хоче про це говорити вголос до цього часу. А це дуже потрібно. Бо з часом втрачається і зв’язок поколінь. Якщо ми зараз не будемо про це говорити і писати, то наші діти навряд чи колись будуть цим цікавитися. Тому робота така дуже важлива», – додає автор.  

«Разом з Олексієм Корсуном багато працювали над архівними документами. Зараз досить багато матеріалу назбиралося.  Другу частину будемо готувати про судові справи та розстріли. Громадськість про це дуже мало знає», – ділиться Юрій Дупко.  

Нагадаємо, акція «Письменник за прилавком» триватиме в Ужгороді до 18 грудня (включно): щодня (крім вихідних)  з 14.00 до 15.00 у книгарні «Кобзар». Підсумком акції стане нагородження переможців конкурсу «Книга на Миколая». 

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання