Новини

Як ефективно захищати права внутрішніх переселенців

30 серпня у Ресурсному центрі  «Справа Кольпінга вУкраїні» в Ужгороді,  Радник Міністерства соціальної політики з питань ВПО в Закарпатській області Анжела Бабкіна спільно з представниками Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  у Закарпатській області провели  семінар щодо правового захисту внутрішніх переселенців.  У заході взяли участь фахівці місцевих центрів, представники державних та громадських організацій, переселенці.

Метою заходу було створення простору для спільного навчання, обміну досвідом задля покращення спроможності державних та громадських структур ефективно працювати в сфері забезпечення дотримання прав ВПО.
Учасники заходу обговорили проблемні аспекти законодавчої бази щодо соціально-правового захисту переселенців, практичні аспекти застосування законодавства по ВПО, та проблемні питання, які виникають у процесі роботи.

Як зазначила Анжела Бабкіна, нині на Закарпатті чи не єдиною організацією, яка надає безоплатне представництво інтересів переселенців у судах, органах державної  влади є центри безоплатної правової допомоги. На жаль, проблем у переселенців чимало. Окрім того, що вони опинилися у важкій життєвій ситуації часто без документів, даху над головою та засобів для існування,  чимало з них опиняються в ситуації, коли у них немає ні документів, ні майна, ні засобів для існування. А нещодавно вони  зіткнулись з новою проблемою:  внутрішньому переселенцю, який перетинав межі лінії розмежування, призупиняють виплату пенсій. Відновлювати виплати будуть за окремо визначеним порядком, який невідомо коли буде введений в дію. Тож в травні-червні чимало переселенців потрапили в «чорні» списки, і залишилися без пенсій… Порушила радник Мінсоцполітики і питання права голосу переселенців на місцевих виборах.

Заступник директора Регіонального центру Лариса Фучко наголосила, що в семінарі беруть участь ті працівники центрів, які є першими, хто спілкується з переселенцями, надає консультації, приймає документи та намагається допомогти відстояти їхні права.  Нині внутрішньому переселенцю достатньо подати паспорт, посвідчення про статус переміщеної особи та ідентифікаційний код. Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають і особи, які лише претендують на отримання статусу, а з кінця минулого року й діти, які перебувають у важких життєвих обставинах, постраждали внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів. На Закарпатті зареєстровано близько 3,6 тисячі переселенців, з них в Ужгороді понад 1600. До центрів на даний час звернулося 98 осіб, з них до Ужгородського місцевого центру – 36, Хустського – 16, Мукачівського 46. В основному переселенці звертаються з питань встановлення факту, що має юридичне значення, перерахування, виплати, відновлення пенсій, соціальних пільг тощо.

Учасники семінару обговорили проблемні питання, з якими стикаються внутрішні переселенці, та поділилися досвідом їх вирішення.  

Оксана Дудаш

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.