Новини

В Ужгороді відкрили міні-скульптуру крота із відомого чеського мультфільму

Сьогодні, 15 липня, в Ужгороді, поблизу мосту Масарика відкрили чергову міні-скульптурку. Це – відомий персонаж Кртчек – кріт із популярного чехословацького мультфільму, на якому виросли кілька поколінь закарпатців. Автор скульптурки – Роман Мурник.


Як зазначив під час відкриття туризмознавець Олександр Коваль, це – перша міні-скільпутрка, встановлена в Ужгороді у 2022 році, а загалом – п’ятдесят перша.  «Вона розширяє певні горизонти, певні фокуси. Це мультик, з яким ми жили багато поколінь. Зараз дітки, напевно, не дивляться цей мультфільм, але багато закарпатців на цьому виросли. Приємно буде згадувати його», – каже Олександр Коваль.

кротик

За словами письменника Олександра Гавроша, цього року мультфільму про крота виповнюється 65 років. «Автором цього мультика є Зденек Мілер – чеський художник, ілюстратор. Мультик  став одним із символів Чехословаччини. Він, якщо ви пригадуєте, на вигуках. Там не було перекладу – були лише емоції та звуки. Відповідно, мультфільм став популярним у багатьох країнах і, власне, цей персонаж – кротик – боровся проти урбанізації. Місто на нього весь час наповзало і він був дуже актуальним у ту епоху, і залишається актуальним і зараз», – каже Олександр Гаврош.

кротик

«Українці з чехами завжди були у хороших братніх стосунках, в Ужгороді дуже багато пов’язано із Чехословаччиною і  мені здається, що символ Чехії, Чехословаччини буде доречним тут, тим паче, що на цьому мультфільмі формувалися цілі покоління ужгородців.У нас приймало чехословацьке телебачення і ми дивилися вечорами цей мультик», – зазначає письменник та додає, що сподівається і на відкриття і пам'ятних знаків на честь героїв українських мультфільмів, українських казок.

«Зараз бачу у відкритті скульптурки позитивний знак у тяжку для нас епоху і також солідарність із чехами, які нам дуже допомагають під час війни з Росією», – додає Олександр Гаврош.

кротик

Скульптор Роман Мурник розповідає, що намагався передати персонаж мультфільму таким, як його задумав художник  є Зденек Мілер: «Я старався передати емоції і склад персонажу Зденека Міллера, мені було цікаво попрацювати над цим, читав багато статей про те, як він працював і як брав записував своїх дітей, використовував їх у мультиках. Це було дуже цікаво у нього дуже гарно вийшло. Такий Мікі-Маус, але по-нашому», – каже Роман Мурник.  

кротик

Мультфільм Krtek (Krteček) транслювався із 1957 року, загалом вийшло понад 60 серій мультика. Відомо, що автор мульфільма Зденек Мілер записував сміх, плач та інші емоції своїх маленьких доньок і використав звуки під час створення мультфільму про кротика. Зараз персонаж є одним із найбільш популярних і впізнаваних символів Чехії.

кротик

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.