Новини

В Ужгороді реставрують Малу сцену театру та готуються до спільних вистав з Румунією

Закарпатський облмуздрамтеатр розпочав проект із реставрації Малої сцени. Тут оновлюють професійну звукову та освітлювальну сценічну техніку та готуються до інших інфраструктурних заходів. Ужгородську Малу сцену реставрують у співпраці з Румунією, де повністю оновлюється сцена Північного театру м. Сату-Маре.


Проект «Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри міст Сату-Маре та Ужгород» стартував ще у 2020 році на Закарпатті та у регіоні Сату-Маре, серед завдань -- проведення комплексу інфраструктурних заходів, направлених на повне оновлення сцени Північного театру м. Сату-Маре та Малої сцени Закарпатського облмуздрамтеатру, а також оновлення відповідної професійної звукової та освітлювальної сценічної техніки, закупівля транспортних засобів для перевезення артистів. З початку повномасштабного вторгнення співпрацю не припинили, але дещо відклали.

 

театр

Триватиме проект до 10 лютого 2023 року. За словами Йосипа Міні, проектного менеджера, працює три команди: муніципалітет румунського міста Сату-Маре (головний партнер), а також виконавчий комітет Ужгородської міської ради та Закарпатський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв.

Василь Пинзеник, заступник міського голови м. Ужгород зауважив, що Ужгородська міська рада виступає партнером та надає  співфінансування. З початком воєнних дій казначейство заблокувало майже всі видатки, які може здійснювати міська рада, але з нещодавнього часу змінами до постанови Кабміну ці питання були врегульовано: дозволяються видатки на міжнародні, транскордонні та грантові проекти. Нещодавно на сесії міськради було виділено кошти, щоб повністю закрити питання співфінансування проекту. Роль міськради передусім промоційно-медійна, основні інфраструктурні моменти реалізуються силами самого театру», - каже Василь Пинзеник і наголошує, що культура у воєнні часи важлива.

пинзеник

У театрі підготували всю необхідну проектно-кошторисну документацію, яка вже пройшла експертизу. Були готові робити ремонт, але розпочалася війна і процеси дещо затягнулися. Проте закуплено всю необхідну світло- та звукову техніку. Про це детальніше розповів Василь Марюхнич, директор Закарпатського облмуздрамтеатру. «Справа йшла би більш жваво, якби не ті драматичні та трагічні обставини, в яких ми зараз працюємо, - каже Василь Марюхнич. - Театр має непогану грантову історію: реалізували українсько-польський грант і грант УКФ, а також проект технічної допомоги угорського уряду. Наша Мала сцена є дуже популярною локацією, особливо для молоді. Тут складається особлива атмосфера довіри між акторами та глядачами. Саме для Малої сцени у рамках проекту придбано світлове та звукове обладнання європейського рівня. Виготовлено проектно-кошторисну документацію, яка пройшла всі етапи експертизи, ми фактично готові приступати до ремонту. Придбане обладнання чекає свого часу, коли воно буде інстальовано».

марюхнич

 

За словами директора театру, ремонт та інсталювання обладнання – це перша частина проекту. Наступна - купівля транспорту та сценічних костюмів. До речі, два транспортні засоби, які були на балансі театру, віддали на потреби ЗСУ. Тому купівля нового допоможе у виїздах акторів на гастролі. Третій етап проекту - проведення мультикультурного фестивалю театральних колективів із сусідніх країн. Загалом фінансова частка, виділена на проект складає 365 400 євро.

театр

Василь Марюхнич також додав, що оновлені можливості театру будуть дуже доречними з огляду на те, що в Ужгород переїхав Донецький обласний драматичний театр з Маріуполя. Колективи двох театрів працюватимуть на одній сцені. Крім того, 7 працівників Закарпатського облмуздрамеатру – на фронті.

театр

 

Уляна Гурчумелія, заступник начальника управління-начальник відділу міжнародних та регіональних зв‘язків виконавчого апарату Закарпатської обласної ради розповіла, що по Програмі«Румунія-Україна»на Закарпатті діє 13 проектів, два з них – за типом «хаб» - медичні заклади Рахівського району і Великобичківська сільська рада (на 1 млн.євро)  і 11 проектів по типу «софт» на 1,5 млн. євро. «Муніципалітет Сату-Маре є досить хорошими партнерами для нашого регіону, спільний проект з ними має також обласна дитяча лікарня, але вже в іншій програмі «Угорщина- Словаччина -Румунія –Україна», - каже Уляна Гурчумелія.- Практично ми на старті того періоду, коли можемо залучити кошти в область, бо бюджету зараз важко. І залучення міжнародних коштів – це питання №1 на майбутні два роки. Є позитивним момент, що держава звернула увагу на міжнародні проекти. Зміни до законодавства були вчасно внесені і можемо працювати на залучення коштів».

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
Новини інших ЗМІ