Новини

В Ужгороді презентували словник імен, що не має рівних у слов’янському світі

7 вересня в Ужгородському прес-клубі презентували книгу професора Павла Чучки -- історико-етимологічний словник «Слов’янські особові імена українців».


Словник вийшов на 432 сторінках. Тут подано понад 1600 чоловічих і більше 400 жіночих імен давньоруської доби і староукраїнського періоду. Словник охоплює всю етнічну територію України. Матеріал викладено словниковими статтями за гасловим словом, до якого подаються документальні свідчення про джерела, перші згадки імені, на підставі чого зроблено і висновок про те, що згадане слово є саме ім’ям, а не прізвиськом чи прізвищем (спірними залишаються лише близько 150 імен). 
У ґрунтовній передмові до словника автор пояснює обсяг поняття «слов’янські особові імена українців», описує часові рамки і просторові межі функціонування імен, пояснює семантику. «Прийнято писати, що імена не мають значення, але насправді це «перебільшення». Тому у словнику подано відповідні тлумачення», -- каже П. Чучка. Він також розповів, що у книзі прагнув показати як творилися імена – у описі морфемної структури показано, з яких коренів, суфіксів та інших частин створено слово-ім’я.
У книзі можна знайти інформацію і про те, як записували імена в оригінальних документах того часу – церковних і світських.
На думку Павла Чучки, дізнавшись про те, що ми мали і що втратили, українці повернуться до імен, поширених раніше на етнічній території України. За його словами, наразі із наведених у словнику імен лише 3-4 % є поширеними у сучасній Україні (більше на Заході і менше на Сході). Загалом використання слов’янських імен українцями не перевищує 10 %, тоді як у південних слов’ян цей показник сягає 50-60 %.
Олена Кухарська, директор видавництва «Ліра» повідомила, що словник буде презентовано і на одній з головних книжкових подій України -- Форумі видавців у Львові (18 вересня о 15.00). «13 років тому ми вже видавали книгу шановного професора і сьогодні, порівнюючи обидві книги, бачимо зростання професійного рівня видавництва. Тому я горджуся цим рівнем і, у першу чергу, нашим автором. А зростання професіоналізму призводить і до збільшення кількості завдань, які стоять перед нами – сьогодні думаємо про те, що донести книгу до читача», -- поділилася Олена Кухарська.

 

Фото Людмили Федоришиної

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.