В Ужгороді на базі госпіталю Prevention успішно прооперували 19-річного пацієнта з ДЦП. Хлопцю виправляли повний вивих кульшового суглобу стегнової кістки. Здійснював оперативне втручання Юрій Дем’ян, дитячий ортопед-травматолог Закарпатської обласної дитячої лікарні. Подібні операції, за словами хірурга, в обласній дитячій лікарні проводять часто. Але особливістю, а відтак унікальністю цього випадку, став вік пацієнта та задавненість проблеми.
«У 19 років повний вивих стегнової кістки - це неприпустимо. Дуже часто такі вивихи у зрілому віці вправити дуже важко і здебільшого операції закінчуються паліативними хірургічними втручаннями, тобто без збереження нормальної анатомії кульшового суглобу є декілька клінік у світі, які мають досвід заміни на штучний суглоб, проте результати таких втручань у пацієнтів з ДЦП не дуже хороші. Необхідно діяти швидше, щоб не довести до такої ситуації, застосовувати комплекс заходів, який включає скринінг, і за потреби профілактичні або реконструктивні хірургічні втручання, – коментує Юрій Дем’ян. – За дітьми з ДЦП потрібен особливий нагляд лікарів. Адже у них основне захворювання приводить до порушення постави, ходи і формування різних деформацій хребта, верхніх та нижніх кінцівок. Особливо важливим є період активного росту, коли дані деформації різко прогресують. Тому наша основна ціль – профілактувати їх, щоб не допустити до такого випадку. Але якщо є наявні проблеми – коригувати для того, щоб покращити функцію ходи, опори, інколи сидіння та самобслуговування.»
Оперативне втручання у госпіталі Prevention пройшло успішно, лікарям вдалося відновити анатомію кульшового суглобу. Хлопця виписали, наразі він проходить реабілітацію. Набута дисплазія кульшових суглобів – дуже частий діагноз у пацієнтів з діагнозом ДЦП, кажуть лікарі. Тому операції необхідно проводити в більш ранньому віці, а ще краще – попереджати такі ситуації за допомогою нагляду лікарів та постійного скринінгу. «У країнах Європи, США діє спеціальна програма діагностики дисплазії кульшових суглобів. – пояснює Юрій Дем’ян. – Зокрема, у шведів за 20 років запровадження такої програми в пацієнтів не діагностують вивихів, бо їх просто немає. Крім скринінгів такі програми налаштовані на профілактичні хірургічні втручання, коли ми не допускаємо вивихів, а можемо попередити їх за рахунок незначних операцій. Стосовно віку, коли оптимально проводити так операції, «золотим часом» вважається 7-10 років. Але все залежить від індивідуальних особливостей розвитку деформацій, віку та типу ДЦП. Наша ціль передусім профілактувати деформації. Тут потрібна комплексність всіх спеціальностей: невропатологи, реабілітологи, сімейні лікарі, психотерапевти, сімейні лікарі, у тому числі і ортопедів».
Часто операції для пацієнтів з ДЦП лікарі проводять за принципом багаторівневої хірургії, щоб мінімізувати тривале перебування дітей у лікарнях та позбавити їх додаткового стресу. «Якщо у дитини деформація кульшового суглобу, колінного і стопи, за одну операцію проводиться корекція всіх деформацій,- коментує хірург. – Такий підхід зараз активно застосовують лікарі у світі. Дітки, які потребують багато хірургічних втручань, практично рік-півтора проводили в лікарні. Розвивався синдром «дня народження», коли діти зустрічали свята у лікарнях. Щоб уникнути і зменшити термін перебування лікарі застосовують метод багаторівневих хірургічних втручань. Для діток він дуже корисний та ефективний при правильному проведенні. Кількість операцій може змінюватися: комусь потрібно 2-3, комусь 5-6».
Госпіталь Prevention технічно забезпечений для різного рівня складності медичних втручань. «Операційна госпіталю Prevention готова повністю. Є хороший операційний стіл, лампи, рентген ЕОП, який ми можемо робити відразу. Картинка на екрані демонструє, що ми зробили чи не зробили», - каже Юрій Дем’ян.
Технічна забезпеченість медичного закладу та високий рівень фахівців допоможуть у найскладніших випадках. Але лікарі закликають вчасно звертатися до спеціалістів. Таким чином випереджати негативні зміни в організмі дітей, які з часом виправити складніше.