Новини

Псування бюлетенів ужгородцям не спричинить перевиборів

В ужгородському сегменті фейсбука набула поширення кампанія з масового псування бюлетенів незадоволеними результатом виборів 25 жовтня.

Кожен виборець має право на мирний протест і це гарантовано нормами Конституції України. Однак, чому не варто псувати бюлетені у будь-який спосіб? 

Це Zaholovok.com.ua пояснив Микола Яцков, експерт громадської організації  Карпатське агентсво прав людини "Вестед". 

Відповідно до пункту 27 статті 79 Закону України «Про місцеві вибори» недійсними вважаються виборчі бюлетені: 1) на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії; 2) на яких зроблено більш як одну позначку; 3) на яких не поставлено жодної позначки; 4) в яких не відірвано контрольний талон; 5) з яких неможливо з інших причин установити зміст волевиявлення виборця; 6) до яких не внесено зміни, або внесено зміни без відповідного рішення чи внесено зміни невідповідно до такого рішення (штам «Вибув»). 

Отже, зіпсований бюлетень є недійсним. Втім, псуючи бюлетень виборець насправді проти власної волі віддає свій голос фактично переможцям виборів. Чому? Все просто, при встановленні кількості виборців, що взяли участь у голосуванні, враховуються недійсні та дійсні бюлетені.

А що ж тоді не враховується? Не враховуються бюлетені: 1) у разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа (двох контрольних листів - для переносних виборчих скриньок); 2) у разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа, що знаходиться у виборчій скриньці; 3) виявлення у виборчих скриньках бюлетенів для голосування, на яких зазначені назва (позначення, номер) виборчого округу та/або номер виборчої дільниці не відповідають назві (позначенню, номеру) відповідного виборчого округу та/або номеру виборчої дільниці, на якій проводиться підрахунок голосів, а також бюлетені, на яких наявний відтиск печатки іншої комісії чи будь-якої іншої печатки (п. 24, 20-18 ст. 79 ЗУ «Про місцеві вибори»).

Тобто, всі інші бюлетені враховуються. Встановлена в результаті підрахунку дільничною комісією кількість бюлетенів є кількістю виборців, що взяли участь у голосуванні на окремій дільниці. Саме ці враховані бюлетені є базою для визначення 100% виборців, які взяли участь у голосуванні. Саме ці 100% визначають прохідний бар’єр у 5%.

Виборець який зіпсував бюлетень у протестній ейфорії проголосував за всіх хто подолав 5% бар’єр до Ужгородської міської ради, або унеможливив проходження тих кандидатів від партій, які перебували на межі подолання бар’єру. В сукупності бюлетені за партії, які не подолали бар’єр і недійсні становлять бонус для переможців виборів. 

Стосовно другого туру виборів на посаду Ужгородського міського голови 15 листопада, то тут для перемоги матиме значення тільки відносна більшість голосів за. Долати 50% бар’єр загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, кандидатам на посаду міського голови не потрібно. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.