Новини

Україно-російська війна. Чеський фронт

            Попри Мінські угоди та міжнародний тиск на російську владу терористична активність російських силових структур на сході України та окупованому українському Криму не збавляє обертів. Український народ за підтримки міжнародних партнерів продовжує протистояти мізантропним амбіціям агресора. Масштаби гібридної війни вже давно поширилися за межі України. Одним із важливих фронтів цього запеклого протистояння цивілізацій є Чеська Республіка.  

            Особливу увагу в цьому контексті заслуговує річний звіт BIS (Bezpečnostní informační služba – Служба інформаційної розвідки), спеціального розвідувального управління Чеської Республіки, яке збирає та опрацьовує інформацію зокрема про діяльність іноземних спеціальних служб у Чехії, діяльність, спрямовану на порушення державної та службової таємниці, організовану злочинність і тероризм. Оприлюднений 1 вересня 2016 року річний звіт BIS за 2015 рік містить багато цікавого про діяльність російської розвідки у Чехії.

             Перш за все BIS звертає увагу на тісний взаємозв’язок комерційних суб’єктів російського походження із діяльністю розвідувальних служб Росії. Поряд із тим BIS констатує, що у 2015 році все частіше доводилося стикатися з тим, що компанії із російським капіталом не дотримувалися законних правил, порушуючи зокрема податкові та регуляторні нормативно-правові акти. Крім того, спостерігається різке зниження договірної надійності російських контрагентів, котрі все частіше порушують договірні зобов’язання зі своїми бізнес-партнерами. Головною причиною таких процесів є зокрема інтенсивна інтеграція компаній із російським капіталом у сферу так званої сірої економічної зони, яка маневрує на межі законності. Перехід у сіру економічну зону зумовлений труднощами із фінансуванням, котрих компанії із російським капіталом і російські фізичні особи, залучені до комерційної діяльності у Чехії, у 2015 році зазнавали значно частіше, ніж будь-коли перед цим. Надзвичайно промовистою є і та обставина, що процеси переходу до тіньового ведення економічної діяльності не оминули і компанії, які перебувають у частковій власності чи опосередковано контролюються російською державною адміністрацією.

            Що стосується контррозвідувальної діяльності іноземних спецслужб, BIS інформує, що у 2015 році найвиразніша активність спостерігалася за розвідувальними службами Китайської Народної Республіки та Російської Федерації.

            Пріоритетами росіян у 2015 році були операції, пов’язані з інформаційною війною у контексті українсько-російського конфлікту та сирійської кризи. Меншою мірою діяльність російських спецслужб стосувалася політичної, науково-технічної та економічної розвідки. Розвідувальні зусилля росіян були також спрямовані на отримання через підставних чеських осіб внутрішньодержавних та європейських дотацій.

            Значне число російських офіцерів-розвідників вело свою діяльність на території Чеської Республіки під прикриттям російської дипломатичної місії, яка у порівнянні з дипломатичними представництвами інших держав, зокрема супердержав на кшталт США чи Китаю, залишається чисельно диспропорційною.

            Незважаючи на дуже напружені відносини між Росією, з одного боку, та Україною, НАТО та ЄС, із іншого боку, Росія продовжувала розвивати діяльність, спрямовану на утримання та посилення своїх позицій і перспектив у сфері чеської енергетики.

            У контексті України, а згодом і Сирії, росіяни роблять акцент на інформаційні та іншого роду операції в рамках так званої гібридної (чи також асиметричної) війни. Цілями російського інформаційного впливу у 2015 році було зокрема ослаблення інформаційного потенціалу Чехії шляхом таємної інфільтрації, тобто проникнення російських агентів у чеські мас-медіа та Інтернет-ресурси, масового виробництва та розповсюдження у Чехії російською державою пропаганди та дезінформації. Також системно перекручувалася та фабрикувалася інформація, отримана з чеських ЗМІ, для створення “правильного” продукту, придатного для споживання всередині російського інформаційного вакууму. Через вплив на сприйняття та мислення чеської громадськості росіяни намагалися ослабити волю чеського суспільства протистояти зовнішній загрозі та виробити у чехів схильність за будь-яку ціну уникати конфронтації. Такий вплив здійснювався шляхом перенасичення суспільства інформацією та дезінформацією, релятивізації правди та об’єктивності, поширення гасла «всі брешуть».

            Не менш важливим вектором діяльності російських спецслужб у Чехії було створення і нав’язування внутрішньосуспільної та внутрішньополітичної напруги. Застосовувався перевірений метод створення маріонеткових організацій, прихованої, а подекуди навіть цілком відвертої, підтримки популістичних та екстремістських утворень.

            Пріоритетом було порушення внутрішньої єдності та дієздатності НАТО та ЄС. Підривна діяльність була спрямована на погіршення польсько-чеських міжнародних відносин, поширення дезінформації, тривожних повідомлень і наклепів на США і НАТО. Активно культивувалося відчуття віртуальної небезпеки війни НАТО з Росією.

         BIS також відзначає особливу наполегливість російських спецслужб щодо спроб спаплюжити репутацію України та ізолювати її від міжнародного співтовариства. Для цього активно залучалися чеські громадяни та організації, які здійснювали інспіровані Росією підривні операції як в самій Україні, так і за її межами.

          Поряд із цим BIS виразно підкреслює, що створювана Росією розвідувально-підривна інфраструктура має сталий характер, і може бути знову застосована, в тому числі і проти чеської держави та її народу, після завершення україно-російського конфлікту. Її пріоритетами залишаться дестабілізація і маніпуляція чеським суспільством і політичним спектром в інтересах Росії.      

            BIS також зазначає, що останнім часом спостерігається тенденція до посилення симпатії чеських правих екстремістів до проросійських ідей. Відновлюється діяльність раніше майже зниклих із політичної арени Чехії маргінальних політичних рухів, які демонстративно заявляють про свою проросійську позицію.

            На завершення BIS підсумовує, що Російська Федерація поряд із Китайською Народною Республікою становлять найбільшу небезпеку у сфері так званого кібер-шпигунства. У 2015 році зокрема були встановлені та нейтралізовані спроби під’єднатися до захищених інформаційних систем двох чеських міністерств. Напади були спрямовані на пошкодження роутерів задля того, щоб неавторизовано спрямувати цільовий мереживний потік інформації до контрольованої комп’ютерної інфраструктури.    

            Україна у звіті BIS фігурує виключно як жертва агресії Російської Федерації.

 

Софія Тарканій, Богдан Зубач, спецільно для Zaholovok.com.ua

P.S. Річний звіт BIS за 2015 рік можна знайти ТУТ.  

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
Новини інших ЗМІ