Новини

«Угорські» партії на місцевих виборах: кандидати, кроки, прогнози

Активність угорських партій на Закарпатті під час місцевих виборів 2020 ще зі старту кампанії називали дивною, соціологи прогнозували їм не надто високі рейтинги та озвучували ризики бути «поза бортом» і не увійти до нового складу обласної ради. Однією із причин такої ситуації на цьогорічних виборах називали розрізненість угорської політичної спільноти та неможливість представників КМКС і Демократичної партії угорців домовитися між собою та піти на вибори разом.


Власне, йшлося не тільки про розрізненість. Якщо на початку кампанії експерти називали діяльність угорських партій  змаганням заяв у Фейсбуку,  то зараз – «війною». Зумовлено це тим, що «КМКС» Партія угорців України та УМДС - Демократична партія угорців України таки не домовились між собою і не беруть участь у виборах разом. На думку Дмитра Тужанського, керівника Закарпатської обласної організації Комітету виборців, це посилює ризики стосовно того, що угорські партії можуть взагалі не потрапити до місцевих рад за винятком кількох ОТГ.

«Війна» між КМКС і Демократичною партією угорців

«Дві угорські партії не пішли на вибори разом і, якщо розглядати їхні кампанії, то можна сказати, що угорські ці воюють між собою З одного боку це логічно, з іншого – двино. Досі вважалося, і на цьому наголошувалося, що угорська громада в політичному плані – єдина, і ці угорські партії десь конкурують з українськими партіями. Зараз бачимо боротьбу між угорськими пратіями. Від КМКС йде риторика, що угорці мають голосувати за угорські партії, тобто тільки за КМКС. Вони застосовують етнічний принцип для виборців як вирішальний. Такі ж принципи були застосовані на виборах і в Словаччині, і в Румунії. Зараз цей етнічний компонент ми бачимо в Україні», – зазначив Дмитро Тужанський під час спілкування із журналістами в Ужгородському прес-клубі.

Ще одна цікава деталь – меморандум між Демократичною партією угорців України та партією «Слуга народу».  Проте, факт його підписання ще не означає значний вплив на симпатії виборців, кажуть експрети.

«Це очікувано і нічого нового не сталосяожливо, це буде виявлятися вже після виборів.  У меморандумі, власне, і йдеться про політичну співпрацю після виборів. Законодавством не передбачено ніяких коаліцій на місцевому рівні. Я би не переоцінював цей меморандум. Це скоріше виглядає як «гра на нервах»: УМДС  грає проти КМКС. Не впевнений, що це щось дасть на виборах УМДС, так само як і «Слузі народу». Хіба що в окремих ОТГ», – вважає Дмитро Тужанський.

Кандидати і списки

До Закарпатської обласної ради своїх представників висунула тільки КМКС – депутатами облради від цієї політичної сили хочуть стати 54 кандидати, Демократична партія угорців не балотується до облради. Щодо кількості міських рад, до яких балотуються угорські партії,то тут однозначно лідирує КМКС: обидві партії висунули  кандидатів до міських рад Ужгорода і Берегова. До міських рад Мукачева, Хуста, Тячева, Виноградова і Чопа балотуються тільки кандидати від КМКС.

Кандидати угорських партій

Міста розташовані за загальною кількістю кандидатів, що балотуються до міських рад (в порядку спадання)

Першим номером у списку КМКС до облради йде Василь Брензович, екс-нардеп, доцент, старший науковий співробітник Закарпатського угорського Інституту ім. Ференца Ракоці ІІ.  КМКС, очевидно, зробила ставку на освітян, – у списку партії більше 15 кандидатів представляють сферу освіти. Це викладачі, вчителі , керівники гуртків, вихователі, директори сільських шкіл. Серед – президент, в.о.ректора та викладач угорського Інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Є також представники сільських рад і селищні голови, представники благодійних фондів (зокрема, Ернест Нусер від БФ «Еган Еде»),  лікарі (в тому числі екс-начальниця Управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Єлизавета Біров).  У списку КМКС також є чинний заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто (йде другим номером у списку) і заступник голови Ужгородської районної ради Степна Мацко (46-и у списку). Також в команді КМКС – директор ТРК «Даніо» Золтан Кулін. У партійному списку кандидатів до облради він – 25-ий, однак є першим кандидатом у списку КМКС до Ужгородської міської ради.

До міської ради Ужгорода КМКС висунула 37 кандидатів. Серед них значна частина колективу ТРК «Даніо»: директор Золтан Кулін (перший у списку)  та ще 8 його колег – редактори-перекладачі, відповідальні редактори, директор угорськомовних прогам і навіть відеооператор.  Є також представники іншого ЗМІ, яке має відношення до угорської громади – «Карпатський об’єктив». У депутати міської ради балотується головний редактор «Карпатського об’єктиву» Олег Сембер, а також редактор Руслан Фатула,  а також розповсюджувач газети Вікторія Мавроматі.

У списку КМКС до Ужгородської міської ради також є вчителі угорських шкіл, викладачі, бібліотекарі, музиканти і підприємців. До міської ради від КМКС також балотується директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая Франциск Ерфан, а також відома спортсменка-сноубордистка Аннамарі  Данча-Чундак.

Демократична партія угорців України в депутати Ужгородської міської ради висунула 31 кандидата.  Перший номер у списку – Андрій Опаленик, директор ТОВ «Дубки», другим номером йде Олександр Шпеник, викладач УжНУ. Крім нього, у списку партії є ще сім представників УжНУ – викладачі, провідні спеціалісти, асистенти кафедр. Третім номером у списку Демократичної партії угорців України до міської ради балотується Петро Гойс, редактор газети «РІО». Є серед кандидатів і відомий художник Степан Шолтес, а також спортсменка, тренерка з фехтування Емілія Мадяр-Фазекаш. У списку партії також є приватні підприємці, нотаріуси, адвокати, директор мережі кав’ярень і адміністраторка салону краси.

Крім Ужгорода, Демократична партія угорців висунула своїх кандидатів ще до Берегівської міської ради, в інших містах Закарпаття ця політична сила своїх кандидатів не висунула. Натомість кандидати від КМКС балотуються в міські ради Хуста, Мукачева, Тячева, Виноградова, Берегова і Чопа.

Акцент на угорський електорат

Щодо найсвіжіших рейтингів та прогнозів, керівник Закарпатської обласної організації Комітету виборців Дмитро Тужанський зазначає, що «коментувати результати опитувань зараз важко»:  «Питання, яка похибка в цих дослідженнях, і велике питання, наскільки вони відображають реальний стан. Особливо тоді, коли йдеться про щось більше, ніж ОТГ».

«Проти угорців зараз грає єдиний момент – вони зосередилися тільки на угорському електораті, якому вони, по суті, в своїй звичній, поза виборчій діяльності, допомагають виїхати з України. Моменти з громадянством, орієнтація на Угорщину – ця лінія останні вибори грала проти них. Майже вся угорська громада – партизована, тобто частина підтримує або є членами КМКС, частина – УМДС. Зараз виходить, що вони агітують самих себе. Чи вдасться їм дотягнути явку до того, щоб отримати прохідний результат? Питання відкрите. І ризики дуже високі», –  вважає Дмитро Тужанський.

Аня Семенюк, Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовано у рамках проєкту "Виборча медіамайстерня "Місцеві вибори на Закарпатті 2020" ГО "ЗОО Ужгородський прес-клуб"

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.