Новини

У чотирьох закарпатських ОТГ конфлікти вирішуватимуть за допомогою медіаторів

 В Ужгородському прес-клубі відбулася  презентація проєкту, який розпочав Ресурсний центр у Закарпатській області ГО «Справа Кольпінга в Україні» і який спрямований на формування базових навичок діалогових практик у громадах. Однією з базових соціальних послуг, які має надавати кожна ОТГ у відповідності до законодавства, є посередництво (медіація). Наразі елементи медіації та фасилітації використовуються для вирішення конфліктів юристами, психологами, соціальними працівниками. 

  Детальніше про комунікаційні майданчики для підвищення рівня взаємодії, довіри та згуртованості серед різних соціальних груп та органів місцевого самоврядування у 4 пілотних ОТГ розказали організатори.  Олександр Кацьора,  директор Ресурсного центру у Закарпатській області, зауважив, що підтримувати ОТГ – це вимога часу, адже вони отримали чимало додаткових повноважень та функцій. «Справа Кольпінга в України діє з 2001 року, ще у 2019 році ми почали активно працювати у напрямку підтримки громад. Спочатку допомагали із соціальними ініціативами, працюємо на території Львівщини, Івано-Франківщини та Закарпаття . З січня 2020 року вступив у дію закон, який визначає медіацію як базову соціальну послугу, яка повинна надаватися населенню. Тому виникла ідея такого проєкту». 

Фото

  За словами Олександра Кацьори, безконфліктні простори (а медіація направлена на врегулювання конфліктів, суперечок без залучення суду, але за участю посередника-медіатора) відкриють на території 4-ьох ОТГ: Полянської, Оноківської, Холмківської та Жденіївської.  Розпочинається тренінг для тренерів, де навчатимуть базових навичок та психологічних прийомів. «Ми хочемо відкрити в громадах медіаційні простори,  до могли б надаватися послуги з вирішення сімейних конфліктів та конфліктів безпосередньо у громадах», - пояснив Олександр Кацьора.  

  Михайло Давиденко, директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги зауважив, що поняття медіації виникло наприкінці 80-их років. «Питання медіації дійшло і до нас. Медіація застосовується і в кримінальному процесі, і в цивільному, сьогодні – і в адміністративному. Через таку систему вирішують протиріччя і конфлікти. У цивільному процесі медіація застосовується, коли люди вирішують припинити сімейні відносини», - каже Михайло Давиденко. 

  За рік до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги має понад 500 справ у судах, іноді 8-12 в рік медіаційних заходів дозволяє не звертатися громадянам до суду, що дозволяє, зокрема, зекономити кошти. «Позитивно, що такий проєкт розпочинається в ОТГ, не у всіх громадах безболісно відбувся процес переходу, певні конфлікти вже закладено. І вони потребують вирішення», - каже Михайло Давиденко. 

Фото

  Тетяна Хорошилова, психологиня Закарпатського обласного центру соціально-психологічної допомоги, розповіла, що серед соціальних послуг послуга медіації, напевно, одна з найзатребуваніших. «Там, де різні інтереси, зіткнення -- це просто питання часу.  Якщо людина має базові навички роботи із конфліктами, зацікавлена не представляти інтереси жодної із сторін і допомогти випрацювати сторонам», -- це найбільш вигідний для всіх сторін варіант», - додала Тетяна Хорошилова. 

Фото

 Кожна ОТГ формуватиме штаб, виходячи з наявних можливостей. Працюватимуть медіатори (переважно соціальні працівники) і з питаннями у справах дітей, розлучення, поділу майна тощо. З 1 липня вступає у дію закон про обіг землі, тому очікується, що чимало спірних питань в ОТГ виникатиме у цій площині.  

Наступний крок організаторів -- створити в Ужгороді професійний центр з медіації та готувати фахівців.  

Фото А. Семенюк 
 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.