Опитування закарпатців, яке журналісти Бюро «Аналітик-Контент» провели серед виборців у виборчому окрузі №73, з центром у Виноградові, дає певну інформацію для роздумів напередодні виборів у Верховну Раду.
Це так званий "угорський" округ, оскільки тут мешкає близько третини угорськомовного населення, переважно у сільській місцевості та в містах Виноградово та Берегово. Саме тому раніше тут перемагали лише представники закарпатської угорської громади: у 1994-му році це був Микола Товт, у 1998-му – Міклош Ковач, у 2002-му – Іштван Гайдош.
Якщо раніше "змагання" відбувалося між двома основними кандидатами, представниками угорських партій, то в нинішній виборчій кампанії все змінилося. Адже міський голова Берегова та голова партії UMDSZ Іштван Гайдош вже офіційно домовився з Партією регіонів про підтримку і отримав 74-е місце у партійному списку. А голова іншої угорської партії KMKSZ Міклош Ковач йде на вибори по "мажоритарці". Здавалося б, що в нього є всі шанси також опинитися в українському парламенті, розраховуючи на підтримку угорців Закарпаття. Однак, виявляється, не все так однозначно.
На думку людей з угорських сіл Берегівщини кандидат від КМКС може розраховувати лише на частину виборців-угорців. Справа у тім, що дві потужні угорські організації з давніх пір є розколотими і саме через політичні мотиви. При чому, Міклош Ковач жодного разу не припускав навіть думки про об’єднання, натомість Іштван Гайдош неодноразово зазначав про таку можливість. Саме це спричинило, наприклад, парадоксальну ситуацію на минулих виборах у Берегові - коли деякі угорці, що традиційно підтримували КМКС, на виборах міського голови проголосували саме за Іштвана Гайдоша.
Також за словами виборців, угорська партія КМКС багато втратила через незрозумілий для багатьох угорців Закарпаття вибірковий принцип надання так званих "рекомендаційних листів" на отримання Шенгенської візи. Адже для того, аби отримати цей документ та інші преференції, що значно полегшує отримання візи в консульстві Угорщини, потрібно бути членом КМКС. Такі непопулярні кроки для угорців є дуже чутливими. Сільські мешканці найчастіше не збираються вступати до жодної партії, але не розуміють чому вони, теж угорці, позбавлені своїх законних прав?
На думку виборців не додасть багато голосів з боку угорськомовного населення і підтримка на цих виборах кандидата від Партії регіонів Іштваном Гайдошем. Можна було почути, наприклад таку думку: "Якби він балотувався самостійно - так, багато хто б за нього проголосував. А голосувати чи ні за провладну партію - це люди будуть вирішувати скоріш самостійно, не дивлячись на підтримку чи заклики це робити".
А нещодавній гучний вихід з угорської партії UMDSZ «мажоритарника» та самовисуванця Габора Кінча місцеві аналітики також пов’язують з політичними іграми напередодні виборів.
Є думка, що Габор Кінч, колишній заступник міського голови та права рука Іштвана Гайдоша, лише зробив вигляд, що розірвав стосунки із своїм «шефом». А насправді він буде грати на виборчому полі Міклоша Ковача і збирати, тобто розпорошувати «угорські» голоси. Це на руку обом основним кандидатам, як Бушку, так і Балозі. Після виборів, коли всі заспокояться, Кінч скоріш за все повернеться у лоно рідної партії, а може навіть побореться за крісло міського голови, у разі якщо Іштван Гайдош все-таки потрапить до парламенту як списочник від Партії регіонів.
Отже, більшість респондентів все-таки схиляються до того, що вибиратимуть скоріш між кандидатом від Єдиного центру та Партії регіонів. Представників інших партій вони або не знають взагалі, або, навпаки, знають лише з негативного боку.
Існує також велика вірогідність того, що ці вибори просто проігнорує багато виборців, особливо в селах, де мешкають угорці. Тобто боротьба, скоріш за все, розгорнеться буквально за кожен голос.
На думку багатьох, і на превеликий жаль, багато чого будуть вирішувати гроші. Є певна категорія людей, яка прийде на вибори і проголосує лише через матеріальне заохочення. При чому більшість з них (мова скоріш йде про сільське населення) ніколи не піде на хитрість: якщо отримає подарунок або гроші від певного кандидата, то так само піде і проголосує за нього. Не усвідомлюючи при цьому, що практично його голос банально і задешево "купили". На жаль, політична освіта у пересічних мешканців досить низька, тому саме за їх голоси і розвернеться найбільша боротьба.
Як з’ясувалося, виборці вже звикли до того, що перед кожними виборами їх задобрюють різними подарунками. Також більшість виборців ще вагаються у власному виборі. І очікують якихось конкретних кроків з боку кандидатів.
"Звісно приємно буде, якщо кандидат щось зробить для нашого села, - каже Анна, 61 рік, мешканка села на Виноградівщині. - На даний момент ще жоден з них у нас не з’являвся. Тому я і не знаю ще за кого буду голосувати".
Бюро "Аналітик-Контент"