Новини

Суцільна «оптимізація» і «покращення». Як Уряд пояснив «плату» за співпрацю з МВФ

У вересні вище керівництво країни тішилося і торжествувало: Міжнародний валютний фонд вирішив таки продовжити програму співпраці з Україною і виділити фінансову допомогу – чергового траншу у мільярд доларів від США і 600 мільйонів макрофінансової допомоги від Євросоюзу.  «Позитивне рішення МВФ говорить про те, що світ визнає – в Україні здійснюються реформи, відбуваються якісні та позитивні зміни, країна рухається в правильному напрямку», –  заявив тоді Президент Порошенко. Правда, отой «правильний напрямок» визначав точно не український народ.

В інформаційному віснику Уряду, який вчора отримали місцеві ЗМІ, йдеться якраз про Меморандум про співпрацю з МВФ. Автори вісника, очевидно, мали на меті роз’яснити зміст Меморандуму та, за їх же уточненням, «розвіяти міфи» та «маніпуляції» деяких політиків. Однак, по суті, тільки коротко підтвердили їх.

«Виконання положень нового Меморандуму дасть змогу до кінця 2016 року залучити додатково 1,3 млрд. дол. фінансової підтримки від Фонду», – йдеться у віснику. «Але головними досягненнями виконання умов Меморандуму мають стати спрощення ведення бізнесу, посилення захисту прав власності, підвищення ефективності боротьби з корупцією і управління державними підприємствами, зміцнення фінансової системи країни», – оптимістично заявляють автори,  які у віснику Уряду «зібрали суттєві новації документу, які залишилися поза увагою ЗМІ».

Крім того, як зазначають автори вісника, «нині з’являється чимало спекулятивних публікацій щодо змісту Меморандуму про співпрацю з МВФ». Zaholovok.com.ua звернув увагу на кілька пунтктів (їх у віснику називають міфами), які стосуються чи не кожного простого українця.

Пенсії

Упорядники вісника Уряду цитують віце-прем’єра Павла Розенка, який говорить про те, що підвищувати пенсійний вік в Україні будуть тоді, коли «підвищиться рівень і якість життя українців».

 «У Меморандумі йдеться про необхідність пенсійної реформи, а не про підвищення пенсійного віку», - йдеться у віснику.  «Зокрема, віце-прем’єр Павло Розенко так прокоментував це питання: «Наша позиція абсолютно чітка і принципова – сьогодні ми не підемо на підвищення пенсійного віку для наших співгромадян. Це питання можна буде розглядати лише у перспективі: після того, коли ми підвищимо рівень і якість життя українців»», – цитують Павла Розенка автори вісника. При цьому критерії, за якими буде оцінюватися «підвищення рівня і якості життя», не називаються.

Попри утішання громадян, у тексті Меморандуму про співпрацю з МВФ у частині, де йдеться про пенсійну реформу зазначено: «…до кінця грудня 2016 року ми ухвалимо законопроект з метою:

1) поступового коригування обов’язкового віку для виходу на пенсію і подальшого скорочення переліку осіб, що мають право на достроковий вихід на пенсію;

2) встановлення більш жорстких вимог до права на отримання мінімальної пенсії;

3) об’єднання пенсійного законодавства, яке наразі представлене приблизно двадцятьма законодавчими актами, і забезпечення єдиного принципу надання пенсій без пільг для будь-яких професій (крім військовослужбовців);

4) розширення бази платників єдиного соціального внеску;

5) забезпечення справедливого оподаткування у сфері пенсійного забезпечення;

6) посилення зв’язку зі сплатою єдиного соціального внеску, також для забезпечення декларування реального розміру доходів.

Зарплати, соцдопомога і субсидії

У тексті Меморандуму обіцяється і зростання зарплатні бюджетників: «Заробітна плата у бюджетній сфері зросте з урахуванням росту мінімальної заробітної плати на 5% з 1 травня 2016 року і на 10,4% з 1 грудня 2016 року, що компенсує працівникам бюджетної сфери очікуваний рівень інфляції і допоможе пом’якшити наслідки підвищення тарифів на природній газ до рівня покриття собівартості, що відбулося раніше запланованого терміну».  Тож, у грудні матимемо нагоду запитати у вчителів і лікарів, наскільки відчутне «компенсування» і «пом’якшення».

Про соцдопомогу – дуже загадково: «Ми вдосконалимо адресність та посилимо прогресивний характер низки програм соціальної допомоги за рахунок покращення перевірки матеріального стану; раціоналізуємо та консолідуємо програми, які мають подібні цілі, приведемо субсидії та комунальні послуги у відповідність із цінами на природній газ, які домінують на міжнародному ринку». Цікаво про «посилення прогресивного характеру низки програм» і «покращення перевірки матеріального стану».  Яких програм? У чому полягає прогресивність характеру соціальної програми? Яких видів соцдопомги і категорій населення торкнеться «покращення» перевірок матеріального стану? Чи не значить це запровадження відсіювання і зменшення кількості людей, які мають право на соціальну допомогу?

Щодо субсидій, то тут теж будуть перевірки і визначення, хто отримав їх незаконно: «…до кінця грудня 2016 року Міністерство фінансів завершить перевірку отримувачів пенсій та соціальної допомоги та зверне стягнення на осіб, що отримували їх незаконно, та скоротить адміністративні витрати фондів соціального страхування».  

Школи і ПТУ

Як зазначається в інформаційному віснику, Уряд планує проводити подальшу «оптимізацію» шкільної мережі за рахунок закриття шкіл та переведення учнів. Як зазначають автори вісника, у Меморандумі йдеться про «подальшу оптимізацію мережі шкільних закладів за рахунок закриття малих шкіл та переведення учнів до шкіл, що краще обладнані» та  «більшу адресність фінансової допомоги учням та вихованцям навчальних закладів за рахунок вдосконалення перевірки їхнього матеріального стану».

Інформацію про те, що з 2014 року вже закрито 2 тисячі шкіл та звільнено 65 тисяч вчителів у віснику називають «цинічною маніпуляцією», бо «за даними Держстату, за останні два роки кількість шкіл дійсно зменшилась на 2 тис., але ці дані не враховують школи, розташовані на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму».

«Інформації, скільки шкіл нині працюють на тимчасово окупованих територіях, зі зрозумілих причин отримати неможливо», – зазначається у тексті вісника. При цьому автори не уточнюють «зрозумілі  причини», як і те, чи робилися спроби отримати таку інформацію.

У тексті Меморандуму також ідеться про «оптимізацію системи науково-дослідних установ», «сприяння приватному фінансуванню вищих та професійно-технічних навчальних закладів» і про «передачу частини фінансування ПТУ на нижчі рівні врядування».  Загадкова «оптимізація», скоріш за все, веде до бездумного закриття установ, а питання фінансування ПТУ – до їх скорого зникнення.

Медицина

Тут готується реальне і масштабне «покращення»: Кабінет Міністрів України вкотре збирається «поліпшувати ефективність». У віснику КМУ йдеться, зокрема, і про зміни у медицині. Автори вісника називають «міф про закриття лікарень» «страшилкою», однак,  нижче в тексті мусять визнати: жителям районів таки доведеться їздити у лікарні в обласний центр.

 «Реформа передбачає не закриття лікарень, а їх перепрофілювання і спеціалізацію»,  – «інтригують» автори вісника. Далі – розв’язка: «Уряд планує запровадити три рівні медицини: первинна допомога, заклади, що надаватимуть допомогу на міжрайонному рівні (там здійснюватимуть прості операції), та спеціалізовані медичні заклади. До них дійсно доведеться їхати в обласний центр».

Головний «аргумент»  – «там людина зможе отримати висококваліфіковану медичну допомогу».

«В кожній області буде сучасний медичний центр з відповідним обладнанням і висококваліфікованими лікарями», – обнадіюють українців посадовці.

«Пріоритет Уряду – підвищити якість надання медичної допомоги. Нова система дасть змогу ефективно використовувати бюджетні кошти і підвищити якість послуг», – звучить, як іронія.

«Повномасштабний закон, що передбачає проведення реформ, буде схвалений парламентом до кінця грудня 2016 року», – йдеться у тексті Меморандуму.

 

Земля

В інформаційному віснику Уряду йдеться про «необхідність земельної реформи» (читайте – дозволу на продаж сільськогосподарських земель). У тексті, зокрема, зазначається, що за період дії мораторію 1 мільйон українців, які мали земельні паї, «пішли з життя, так і не скориставшись ними».

Автори вісника Уряду зазначають, що ВР продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель ще на рік. «Однак це не вирішує головних проблем. Згадуваний мораторій діє вже 14 років. Саме за цей час у нас з’явилися земельні олігархи. За ці роки 1 мільйон людей, що мали земельні паї, пішли з життя, так і не скориставшись ними. І більшість цих паїв не переоформлено на спадкоємців», – зазначається у тексті вісника.

Іншої статистичної інформації щодо «земельного питання» у віснику не наведено.

Державні підприємства

Вище керівництво країни підписалося під намірами «прискорити процес приватизації держпідприємств». У тексті Меморандуму його автори тішаться «прогресом у забезпечення надійної та прозорої приватизації ПАТ «Одеський припортовий завод» і надіями на те, що «ФДМУ проведе конкурсний продаж до кінця жовтня 2016 року».

До кінця року також планується продати АТ «Харківобленерго», ВАТ «Запоріжжяобленерго», ПАТ «Миколаївобленерго», ПАТ «Хмельницькобленерго», ВАТ «Тернопільобленерго», а до березня 2017 року – ПАТ «Центренерго».

Президент Петро Порошенко вважає, що «реформи роблять нас сильнішими».

Та й взагалі, як він сказав у коментарі щодо рішення Ради директорів МВФ про виділення Україні третього траншу, «глобально у цій історії йдеться не про гроші», бо «позитивне рішення МВФ свідчить про те, що світ визнає: в Україні відбуваються реформи, відбуваються якісні позитивні зміни і країна рухається в правильному напрямку».  Шкода, але після кожної частини цього висловлювання Президента хочеться поставити знак питання.

Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.